آمریکایی‌های آزاده شده چه کسانی بودند؟ (+ سوابق)

ایران ۴ زندانی دو تابعیتی که بنا بر دلایل امنیتی در ایران بازداشت بودند را آزاد کرد.

بر اساس توافق ایران و آمریکا تعدادی از زندانیان دو طرف روز گذشته آزاد شدند. ایران ۴ آمریکایی ایرانی تبار را آزاد کرد و آمریکا نیز ۷ ایرانی زندانی در آمریکا. از سوی ایران سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی، جیسون رضائیان و نصر‌ت‌الله خسروی آزاد شدند.

  عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرد که: «در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند.»

زندانیان آزاده شده بر اساس جرائم امنیتی در ایران بازداشت و محاکمه شده بودند. برای آشنایی بیشتر با این فراد به سوابق آنها اشاره می‌کنیم:

اخبار,اخبار سیاست  خارجی,آمریکایی‌های آزاده شده

جیسون رضاییان: او خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست در ایران بود.

رضاییان به اتهام جاسوسی همراه با همسرش در تابستان ۹۳ بازداشت شد. جیسون رضائیان از سوی دادستانی تهران به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است. بر اساس کیفرخواست صادره، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و نوشتن نامه به اوباما رئیس جمهور آمریکا و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اتهامات جیسون رضاییان بود. حکم قطعی او تاکنون اعلام نشده است.

اخبار,اخبار سیاست  خارجی,آمریکایی‌های آزاده شده

امیر میرزاحکمتی: او متولد ۱۹۸۳ میلادی اهل ایران، مقیم آمریکا ایالت میشیگان است. 

او  در ۱۶ آذر سال ۹۰به اتهام همکاری با دولت آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزاحکمتی را در رابطه با همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد.

اخبار,اخبار سیاست  خارجی,آمریکایی‌های آزاده شده

سعید عابدینی: کشیش ایرانی-آمریکایی در اوایل مهر سال ۹۱ در منزل پدری‌اش بازداشت شد. 

او از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است. به وکیل عابدینی، او به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب جرم، محاکمه شد. او ابتدا به اعدام و سپس به ۸ سال زندان محکوم شد.

اطلاعاتی در مورد نصر‌ت‌الله خسروی در دسترس نیست.

  اخبار سیاست  خارجی  –  عصر ایران

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =