آیت الله لاریجانی: نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت

اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,لاریجانی

آیت الله لاریجانی:
نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت/ باید به همه منتقدین گوشزد شود که در نقد عملکرد دولت، زحمات و تلاش های دولتمردان نیز در جای خود دیده شود

رئیس قوه قضاییه با تبریک فرارسیدن هفته دولت، پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی و الهی و حفظ استقلال، عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در کنار تلاش برای رفع مشکلات مردم را از مهمترین وظایف دولت دانست و خواستار رعایت انصاف در نقد عملکرد دولت شد.

رئیس قوه قضاییه با تبریک فرارسیدن هفته دولت، پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی و الهی و حفظ استقلال، عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در کنار تلاش برای رفع مشکلات مردم را از مهمترین وظایف دولت دانست و خواستار رعایت انصاف در نقد عملکرد دولت شد.

به گزارش انتخاب، آیت الله آملی لاریجانی هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی کارنامه دولت، تشکر از زحمات رئیس جمهور و وزرا و بیان کاستی‌ها و مشکلات در قالب نقدهای سازنده برای اصلاح امور دانست و گفت: هفته دولت یادآور پایبندی بزرگان و پیشگامانی همچون شهید رجایی و شهید باهنر به ارزش‌های الهی و انقلابی است و همه دولتمردان باید با تعهد نسبت به ارزش های انقلاب، این ارزش‌ها را پاس بدارند.

وی با تاکید بر این‌که «مسئولیت در جمهوری اسلامی ایران وسیله‌‌ای برای خدمت کردن است» افزود: مسئولان قوا و مدیران رده‌های پایین‌تر اگر گمان کنند که مسئولیت‌ها فرصتی برای توجه به امور دنیوی است معلوم می‌شود که آرمان‌های انقلاب را نشناخته‌اند.

وی با اشاره به این‌که «التزام و تعهد به ارزش‌های انقلابی و الهی و پایبندی به احکام نورانی اسلام از سوی مسئولان، همواره مورد تاکید حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده است» به مسئولیت‌ها و وظایف بسیار سنگین دولت و دستگاه اجرایی نیز اشاره و تاکید کرد: همان‌گونه که در هفته قوه قضاییه در خصوص نقد و ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی بر رعایت انصاف و توجه به کمبودها و کاستی‌های قوه قضاییه تاکید کردم؛ اکنون نیز در معیار و سطحی وسیع‌تر عرض می‌کنم که در ارزیابی عملکرد و تلاش‌های بی‌شائبه دولت باید جانب انصاف را رعایت کرد و مجموعه تلاش‌ها و خدمات دولت را در کنار کمبودها و مشکلاتی دید که البته بسیاری از آن‌ها میراث دولت‌های قبل و حاصل تحریم های ظالمانه بوده است. در واقع میلیون‌ها خدمت از طریق وزارتخانه‌ها و دستگاه‌‌های اجرایی در طول سال، به مردم عزیز ارائه می‌شود. چشم بستن بر این خدمات، نوعی کفران نعمت است. خدمت‌رسانی در زمینه برق و آب و مخابرات و راه و مسکن و خدمات پزشکی و بهداشتی و کشاورزی و ده‌ها و صدها مورد دیگر ، امور کمی نیست. گاهی کثرت نعمت مانع دیدن آن می‌شود.

رئیس دستگاه قضا افزود: البته در کنار توجه به خدمات و تلاش های دولت باید برخی نارسایی ها، مفاسد و سوء مدیریت ها را هم دید و نسبت به رفع آن‌ها تلاش کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت» گفت: باید به همه منتقدین گوشزد شود که در نقد عملکرد دولت، زحمات و تلاش های دولتمردان نیز در جای خود دیده شود.

وی خدمت‌رسانی به مردم در جمهوری اسلامی ایران را محدود در چارچوب وظایف و مسئولیت‌ها ندانست و با تاکید بر این‌که «همه مسئولان باید هر آن‌چه در توان دارند و نه آن‌چه در قانون برای‌شان تعریف شده است؛ در خدمت به مردم به کار بگیرند»، گفت: توقع این است که همه ما مسئولان فراتر از میزان تکلیف های قانونی از خودمان و وقت و توانمان برای باز کردن گره مشکلات کشور و مردم مایه بگذاریم و خدمت به مردم را با پرهیز از مباحث حاشیه‌ای عبادت بدانیم.

رئیس قوه قضاییه یکی از وظایف مهم دولت را عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به امکانات و سرمایه داخلی است و مردم باید نتایج  این مسئله را احساس کنند.

وی به فراخوان برگزاری همایشی در تهران و شرط گذاری مجریان خارجی این همایش برای عدم حضور افراد حاضر در لیست تحریم‌ ها اشاره کرد و گفت: مسئولان اجرایی کشور باید در قبال شرکت های خارجی که ادعا کرده‌اند مسئولان و افرادی که تحریم شده‌اند حق ورود به این همایش را ندارند قاطعانه برخورد کنند و در برابر آن‌ها منفعل نباشند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در مراودات بین المللی تاکید کرد: این‌گونه سخنان توهین به یک ملت است و مسئولان ذی ربط باید به شدت با آن برخورد کنند و البته اگر چنین مواردی تکرار شود دستور رسیدگی و برخورد خواهم داد.

آملی‌لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرارسیدن روز پزشک و تاکید بر حساسیت شغل پزشکی و لزوم توجه به زحمات پزشکان گفت: پزشکان محترم به دلیل این‌که با جان مردم و سلامتی آن‌ها در ارتباط هستند مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارند و در این راستا توجه به اخلاق پزشکی بسیار مهم و ضروری است.

وی با اشاره به این‌که «متاسفانه برخی گزارش ها از قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف حکایت دارد» تصریح کرد: دستگاه قضایی در این دوره تمام آن‌چه را که در چارچوب قانون لازم بود تا پزشکی در اثر قصور و تقصیر به زندان نیافتد؛ انجام داده است اما در عین حال نمی‌شود از برخی قصورها و تقصیرها در انجام امور پزشکی که موجب ضرر و زیان به مراجعان و بیماران می‌شود چشم‌پوشی کرد.

وی با تاکید بر این‌که «دانش پزشکی در ایران ارتقای بسیار خوبی یافته است و در سطح منطقه و جهان مورد توجه است» افزود: باید از طریق خود پزشکان محترم و سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی تلاش شود که خدایی ناکرده در انجام وظایف پزشکی کوتاهی پیش نیاید و منجر به شکایت و مراجعه به دستگاه قضایی نشود و در هر حال رعایت حقوق شهروندان و استیفای حقوق آنان در صورت مراجعه به دادگستری و شکایت، وظیفه قوه قضاییه است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت روز صنایع دفاعی و تشکر از تلاش‌های انجام شده در این بخش و فعالیت های وزارت دفاع گفت: دستاوردها و تلاش‌های بی‌شائبه انجام شده در وزارت دفاع و در بخش صنایع دفاعی از جمله صنایع هوا- فضا موجب افتخار و عظمت جمهوری اسلامی ایران است.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده ۲۶۱ قانون آیین دادرسی کیفری ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 13 =