آینده بازار مسکن به کدام سمت می‌رود؟ / تداوم افزایش رهن و اجاره‌بها در مشهد‌

قیمت رهن و اجاره در مشهد همچنان بالاست و روز به روز افزایش نیز پیدا کرده است و با این شرایط پیش‌بینی آینده بازار مسکن مشهد اندکی سخت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به نیمه‌های زمستان سال ۱۳۹۸ نیز نزدیک می‌شویم و سال رو به اتمام است؛ سالی که بازهم برای مستاجران و خریداران مسکن در مشهد، اتفاقات چندان خوبی را رقم نزد و اینک نیز همچنان قیمت‌ها در این حوزه بسیار بالا است.

با وجود آن که به اصطلاح بازاری‌ها، اینک چندان فصل جابجایی نیست اما گویا قیمت‌ها، قصدی برای کاهش ندارند و رصد فضای مجازی مشهد و همچنین بنگاه‌های معاملاتی سطح شهر همگی حاکی از این است که قیمت رهن و اجاره و خرید مسکن در مشهد چندان وضعیت خوبی ندارد و گویا قرار نیز نیست که بهبود پیدا کند.

قیمت‌ها سرسام‌آور است

یکی از شهروندان مشهدی که به قول خودش، موعد اجاره‌اش به پایان رسیده و حدود دو ماه نیز بیشتر از زمان قرارداد در محل فعلی سکونت داشته در این زمینه می‌گوید: بیش از سه ماه است که در محدوده فعلی سکونت خود به دنبال تامین مسکن هستیم اما واقعا با این وضعیت قیمت‌ها این جستجوها فایده‌ای ندارد.

وی ادامه می‌دهد: بیشتر مالکان تمایل دارند که اجاره دریافت کنند و پول رهن عملا کارکرد خود را از دست داده است و با این وضعیت اقتصادی نیز تامین هزینه اجاره عملا امکانپذیر نیست.

وی خاطرنشان می‌کند: تمامی منازلی که قصد اجاره آنها را داشته‌ایم حداقل نسبت به مسکن فعلی خود که در آن سکونت داریم، ۵۰ تا ۶۰ درصد گران‌تر هستند و این در شرایطی است که وضعیت بهتری نیز از مسکن فعلی ندارند.

سود بانکی به درد مالک نمی‌خورد

شهروند دیگری که نیز که به دنبال اجاره و رهن محلی برای دفتر کار است می‌گوید: عمده مالکان نه در مشهد بلکه در کشور معتقد هستند که پول رهن برای آنها کارساز نیست زیرا سود بانکی چندانی به آنها تعلق نمی‌گیرد و با شرایط فعلی بازار نیز ریسک است اگر بخواهند پول رهن مستاجر را در کسب و کاری وارد کنند زیرا ممکن است نتوانند بعدها آن را به مستاجر بازگردانند.

این شهروند مشهدی ادامه می‌دهد: واقعا باید تمهیدی برای این وضعیت بازار مسکن صورت بگیرد زیرا با شرایط فعلی صرفا شاهد هستیم که سال به سال قیمت اجاره بها و رهن بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌‌کند و در این شرایط مستاجری که حقوقش افزایش چندانی نداشته برای تامین هزینه‌ها دچار مشکل می‌شود.

آینده بازار مسکن مشهد

اما ادامه این روند وضعیت بازار مسکن در مشهد را به کدام سمت و سو می‌برد و کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه مسکن در این زمینه چه نظری دارند؟

مهدی منصوری بیدکانی؛ از کارشناسان حوزه مسکن و استاد اقتصاد دانشگاه‌ در این زمینه می‌گوید: در این زمینه باید به مسئله نوسانات ارز و تورم نگاه کنیم زیرا سال آینده تورم خواهیم داشت و دولت بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت و احتمالا این را با استقراض تامین خواهد کرد که منجر به تورم می‌شود و این تورم خود را در حوزه‌های مختلف نشان می‌دهد که یکی از آنها حوزه مسکن است.

منصوری بیدکانی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر دولت با کمبود و اتمام ارز روبرو است؛ زمانی که قیمت ارز افزایش داشت ارز در بازار تزریق می‌شد و قیمت‌ به صورت شناور کنترل می‌شد اما اینک این توانایی اندک‌تر شده است.

وی معتقد است: یک تورم حادث از فشار ارز یا تورم حاصل از فشار هزینه نیز داریم که به حوزه‌های مختلف فشار می‌آورد و این سبب می‌شود که تورم کلی افزایش یابد و این تورم در چند حوزه به صورت محسوس اثر دارد؛ این روی حوزه ملک و مسکن اثر دارد اما بازار مسکن را تغییر محسوسی ایجاد نخواهد کرد.

منصوری بیدکانی می‌افزاید: قیمت‌های این حوزه نیز خزنده بالا می‌رود و در همین طراز متوقف می‌شود و پائین نمی‌آید؛ مسئله‌ای به نام «چسبندگی قیمت‌ها» داریم که سبب می‌شود قیمت حوزه مسکن پائین نیاید و از سوی دیگر تقاضا نیز تغییری نمی‌کند.نیاز است یک کارگروهی با حضور دولت و مجلس برای رفع رکود مسکن و ساماندهی کارکروه خروج از رکود مسکن تشکیل شود. طرح دوفوریت یا سه فوریت در مجلس می‌خواهد و دولت نیز باید آن را اجرایی کند.

کاهش یا افزایش قیمت مسکن؟

مقایسه رشد بازار مسکن نسبت به ارز در اواخر تابستان سال ۱۳۹۸ نشان می‌داد که از ابتدای ۲ سال قبل تا‌کنون قیمت مسکن ۲۰۵ درصد و قیمت دلار ۱۹۷ درصد رشد داشته‌اند. با این حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنایی برای جهش قیمت مسکن تلقی شود، ظرفیت این بازار تکمیل شده است.

البته این مهم بنظر می‌رسد که بیشتر در حوزه ساخت و ساز مطرح باشد در حالی که در حوزه رهن و اجاره این وضعیت حاکم نیست و قیمت‌ها رشد تصاعدی بالایی داشته است.

بیشترین رشد در کدام مناطق مشهد است؟

اما در این میان بنظر می‌رسد براساس آمارها در سه ماهه اخیر، مناطق مرکزی مشهد و همچنین برخی مناطق که بیشتر نزدیک به منطقه ۱۲ شهرداری مشهد هستند بیشترین رشد قیمتی را تجربه کرده‌اند.

وجود آپارتمان‌های نوساز و همچنین نزدیکی به مراکز اصلی شهر و یا مراکز خرید و همچنین وسایل حمل و نقل عمومی از جمله برخی مولفه‌هایی است که نقش بالایی در رشد قیمت مسکن این مناطق داشته هرچند که برخی نیز معتقد هستند امروز قیمت بالا و پائین مشهد تقریبا یکدست شده و از نوعی شباهت و یکسانی برخوردار هستند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفده =