احداث مسیر دوچرخه سواری در رودپارک مشهد

شهردار مشهد گفت: یکی از مهم‌ترین  اهداف احداث رودپارک، ایجاد یک رینگ تقریبا چهارکیلومتری به عنوان مسیر دوچرخه سواری و مسیر پیاده روی در حاشیه رودپارک است. به دنبال تعریف یک مسیر سلامتی هستیم.
 شهرارانیوز؛ محمدرضا کلائی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود درباره فاز اول این پارک، نوشت: اگر خاطرتان باشد، حدود ۲ ماه قبل با شما درباره پروژه رود پارک مشهد صحبت کردم؛ پروژه‌ای که تلاش می‌کنیم آن را به صورت مرحله‌ای در اختیار شما همشهریان عزیز قرار دهیم. وی ادامه داد: باورم این است که اجرای پروژه‌ای مثل رودپارک می‌تواند یک قدم دیگر برای افزایش شوق زندگی در شهروندان مشهدی باشد و از طرفی هم سیمای شهری مان را تغییر دهد و علاوه بر آن با ایجاد یک تفرجگاه مناسب، مردم بتوانند ساعاتی را در آنجا بگذرانند و لذت ببرند.
وی افزود: امیدواریم با تلاش سه شیفته همکاران ما در شهرداری، پارکی ۳۸ هکتاری را حد فاصل بوستان چهل بازه تا پل شهید ستاری ایجاد کنیم.
کلائی در ادامه نوشت: ما در تعریف این پروژه، علاوه بر مسئله سامان دهی آب و جلوگیری از هدررفت ۲۵ میلیون مترمکعبی در طول سال و استفاده بهینه از این آب برای خلق یک مجموعه زیبای زیست محیطی، هدف‌های بزرگ دیگری هم داریم.

برای افزایش سرانه فضای سبز منطقه ۱۱

شهردار مشهد در تشریح این اهداف افزود: به جز موضوع ایجاد تفرجگاه و یک مجموعه زیست محیطی، فضایی را ایجاد کنیم تا علاوه بر کمک به سلامت شهروندانمان، آن‌ها در محیطی امن به ورزش بپردازند و مقداری از فشار بر رینگ پیرامونی پارک ملت کم شود.
کلائی تصریح کرد: این فضای پارک درواقع مجموعه‌ای از آب روان است که در سراسر پارک در جریان است تا مسیر دوچرخه و مسیر پیاده روی و فضای سبز، یک تحول بزرگ در سرانه فضای سبز شهری و منطقه ۱۱ ایجاد کند. امیدواریم با بهره برداری از این پروژه، هدف اصلی ما که ایجاد حال خوب برای شهروندان است هم در این حوزه محقق شود.

از زمین بازی تا آب نما و مسیر دوچرخه سواری

آغاز عملیات اجرایی پروژه بزرگ رودپارک مشهد به منظور بهره مندی از مناطق بلااستفاده شهری در مهرماه امسال کلید خورد تا یکی از محنصربه فردترین فضا‌های تفرجگاهی مشهد در کال چهل بازه و در ۳ فاز مختلف به بهره برداری برسد.
درهمین زمینه معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به علمیات اجرایی فاز اول رودپارک، حدفاصل میدان نمایشگاه تا پل بولوار ستاری، به خبرنگار ما گفت: فاز اول این پروژه به وسعت ۳۸ هکتار تابه حال ۲۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و حدود ۲۰۷ روز دیگر تا تکمیل این پروژه باقی مانده است.
خلیل ا… کاظمی افزود: در ضلع شمالی رودپارک در مجاورت بولوار امام علی (ع) به دلیل وجود درختان مسیر مناسبی ایجاد و پیشنهاد شده است این مسیر را برای پیاده روی شهروندان تجهیز و آماده سازی کنیم.
وی با اشاره به اینکه در ضلع شمالی فقط مسیر پیاده روی طراحی شده است ادامه داد: بااین حال در ضلع جنوبی رودپارک علاوه بر مسیر پیاده روی یک مسیر ویژه برای دوچرخه سواری در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در پروژه رودپارک محل‌های ورزشی خاص و ویژه‌ای برای استفاده شهروندان طراحی شده است، افزود: برای اولین بار ۲ زمین والیبال ساحلی استاندارد در فاز اول این پروژه برنامه ریزی و همچنین زمین بازی چند منظوره دیگری در این محل پیش بینی شده است. معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به اینکه حداکثر عمق رودجاری در رودپارک یک متر است گفت: در راستای افزایش جاذبه‌های این منطقه و برای زیباسازی مسیر رودپارک از آب نماها، آبشار و حوضچه بهترین استفاده را کردیم، اما فعلا برنامه‌ای برای ایجاد بازی‌های آبی در نظر گرفته نشده است.
کاظمی اظهار کرد: به دلیل اتصال آزادراه مشهد به قوچان باید الزامات بزرگ راهی در این محدوده رعایت شود و به همین دلیل دسترسی‌ها به ضلع جنوبی بولوار امام علی (ع) بسیار محدود است. همچنین فضای مناسبی در ضلع جنوبی رودپارک و در مجاورت خیابان آموزگار در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به پیش بینی رینگ فضای سبز برای مسیر پیاده روی در این پارک گفت: این منطقه شهری به دلیل اینکه محل گذر خودروهاست و توقف خودرو‌ها در این مسیر ممنوع است، نسبت به نقاط مرکزی شهر آلودگی کمتری دارد و مشکلی برای ورزش و پیاده روی شهروندان ایجاد نخواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه پروتکل‌های لازم برای احیای بستر رودخانه زیر نظر سازمان آب منطقه‌ای انجام می‌شود، افزود: به هیچ وجه بستر رودخانه را تغییر نداده ایم و با حفظ بسترقانونی رودخانه و مسیر طبیعی رود عملیات اجرایی در حال انجام است تا با ایجاد محیطی اجتماعی و عمومی شرایط مناسبی برای حضور شهروندان فراهم کنیم.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 6 =