از سامانه دوچرخه اشتراکی مشهد چگونه می توان استفاده کرد؟

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهروندان با داشتن نرم‌افزار «شهرمن» و حداقل‌شارژ مورد‌نیاز می‌توانند از این دوچرخه‌های اشتراکی استفاده کنند.
به گزارش شهرآرانیوز؛ رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «در فاز اول ۱۷۰۰ دوچرخه وارد سامانه اشتراکی خواهد شد»، گفت: شهروندان با داشتن نرم‌افزار «شهرمن» و حداقل‌شارژ مورد‌نیاز می‌توانند از این دوچرخه‌های اشتراکی استفاده کنند.
مسعود ریاضی درباره ایستگاه‌های دوچرخه شهروندی مشهد، اظهار کرد: ایستگاه‌های دوچرخه اشتراکی شهروندی در خیابان‌هایی قرار خواهد گرفت که ستون فقرات شهر هستند. وی با بیان اینکه «اولین نیم‌ساعت استفاده از
دوچرخه اشتراکی، رایگان است»، افزود: شهروندان می‌توانند به‌وسیله نرم‌افزار شهرمن قفل دوچرخه را بازکرده و از آن استفاده کنند. بعد از استفاده باتوجه به زمان مصرف، مبلغ از کیف پول شهروند در نرم‌افزار شهرمن کسر می‌شود. شهروندان در هرمکانی که کارشان با دوچرخه تمام شود، می‌توانند آن را به ایستگاه‌های مشخص آن منطقه تحویل دهند. رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد تأکید کرد: در ایستگاه‌های دوچرخه اشتراکی نسل ۴، اپراتوری برای تحویل دوچرخه وجود ندارد.
تنها در سطح شهر رک (دوچرخه‌بند) نصب می‌شود. شهروند بعد از استفاده از دوچرخه آن را در رک می‌گذارد و تگ قفل آن را می‌بندد. برای استفاده مجدد نیز قفل را با نرم‌افزار اسکن کرده و آن را باز می‌کند. ریاضی با بیان اینکه «در طرح قبلی دوچرخه‌های اشتراکی، فرد بعد از پرکردن چندین فرم ثبت‌نام، وثیقه‌های سنگینی را باید ارائه می‌کرد»، افزود: در طرح دوچرخه‌های اشتراکی ۳۰ هزار تومان ودیعه برای ثبت‌نام در نظر گرفته شده و ۲۰ هزارتومان دیگر نیز حق بیمه سالیانه ورزشی است. هر شهروندی که می‌خواهد از دوچرخه اشتراکی استفاده کند، باید بیمه ورزشی داشته باشد.
ودیعه و هزینه هربار استفاده از دوچرخه اشتراکی مشهد از سایر شهر‌های ایران کمتر است. وی با اشاره به اینکه «برای هر نیم ساعت استفاده از دوچرخه، ۱۰۰۰ تومان هزینه در نظر گرفته شده است»، تشریح کرد: راه‌اندازی اسکوتر و دوچرخه برقی هنوز قطعی نیست. اسکوتر و دوچرخه برقی ملزوماتی دارد که باید با پلیس راهنمایی و رانندگی هماهنگ شود. در فاز ابتدایی اسکوتر و دوچرخه برقی اشتراکی، حدود ۲۰۰ دستگاه به چرخه اشتراک خواهد آمد. برای هر نیم ساعت استفاده از اسکوتر، ۳ هزار تومان و برای دوچرخه برقی ۴ هزار تومان تعرفه در نظر گرفته شده است. در دوچرخه، اسکوتر و دوچرخه برقی اشتراکی، برای هر ۴ نیم‌ساعت غیررایگان، نیم‌ساعت استفاده رایگان در نظر گرفته شده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =