اهدای ۵۰ سکه ساسانی به گنجینه سکه حرم رضوی

شهروند تهرانی مجموعه ارزشمندی شامل بیش از ۵۰ سکه از سکه‌های دوره ساسانی را به گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
 شهروند تهرانی مجموعه ارزشمندی شامل بیش از ۵۰ سکه از سکه‌های دوره ساسانی را به گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
محمدحسین یزد‌ی نژاد، مسئول گنجینه سکه و تمبر آستان قدس رضوی، از اهدا و وقف مجموعه‌ای ارزشمند از سکه‌های دوره ساسانی توسط حسین محمودیان به آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: این سکه‌ها مربوط به
پادشاهانی، چون پیروز، قباد اول، خسرو اول (انوشیروان مشهور)، هرمز چهارم و… است.
وی گفت جنس این سکه‌ها از نقره است و افزود: واحد این سکه‌ها دِرَم است و روی همه آن‌ها تصویر شاه و پشت سکه آتشدان با ۲ نگهبان ایستاده در ۲ سمت وی به چشم می‌خورد که البته بنا به سکه هر دوره، تصویر پادشاه حک‌شده روی سکه متفاوت است.
یزد‌ی‌نژاد به شهر‌هایی که این سکه‌ها در آن ضرب شده است، اشاره کرد و گفت: این سکه‌ها بین سال‌های ۴۸۸ تا ۵۹۰ میلادی در شهر‌های بیشاپور، ری، نی هاوند، اصفهان، فرات، داراب گرد، اهواز، گرگان، دیناور، ایرانشهر شاپور، میشان، آتورپادگان، گنجور، ریو اردشیر، ایران خوره، شاهور، وِه اردشیر، اردشیر‌خوره، مدائن، استخر، بکستان (سیستان قدیم)، گندی شاپور، یزد، مرو، وِه از آمد کوات، نرماشیر و… ضرب شده است.
اهداکننده این سکه‌ها نیز که پیش از این آثار ارزشمندی همچون نسخه‌هایی خطی از قرآن و کتب خطی و آثار باستانی را به مجموعه سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اهدا کرده است، درباره انگیزه اهدای این آثار فرهنگی تصریح کرد: سال ۷۱ که به حرم مطهر مشرف شدم، در بازدید از موزه‌های آستان قدس به‌ویژه گنجینه هدایای رهبری موزه آستان قدس و مشاهده اشیای نفیس و ارزشمندی که به مقام معظم رهبری اهدا شده است و معظم له همه آن‌ها را به موزه امام رضا (ع) اهدا کرده‌اند، تشویق شدم و نذر کردم اگر روزی استطاعت مالی پیدا کنم، من هم آثاری را به موزه امام رضا (ع) اهدا کنم.
حسین محمودیان افزود: با توجه به اینکه مجموعه آستان قدس رضوی، محلی مطمئن و شناخته شده برای همه مردم ایران و مرکز امنی برای نگهداری آثاری با قدمت کهن است، این مجموعه را برای اهدای آثاری که در دست داشتم، انتخاب کردم و بنا به نیتی که داشتم، شکر خدا توانستم از سال ۱۳۸۷ با اهدای سکه‌های سلطان محمود غزنوی، روند اهدای آثار تاریخی نفیس به موزه‌های اسناد آستان قدس رضوی را آغاز کنم.

وی خاطرنشان کرد: این آثار تاریخی را که تاکنون به بیش از ۴۰۰۰ قلم اثر تاریخی رسیده است، بیشتر از مجموعه‌داران یا حفاران یا کسانی که میراث خانوادگی نفیسی دارند، خریدم و به موزه اهدا کردم. نفیس‌ترین شیئ اهدایی تاکنون، جقه پادشاهی مربوط به دوره صفویه یا زندیه با ۷۶ قطعه الماس تراش نخورده و ۱۲ قطعه یاقوت قرمز و یک قطعه یاقوت کبود و یک قطعه فیروزه خالص زمرد روی آن بوده است.

محمودیان که این سکه‌ها را به نام مادر خود، رعنا رضاپور، اهدا کرده است، افزود: ابتدا به‌تن‌هایی این کار را انجام می‌دادم، اما پس از مدتی با زمینه‌سازی فرهنگی موضوع وقف و تشویق و تقدیر‌های آستان قدس از من مادرم، همسرم و دخترم هم ترغیب شدند که سرمایه‌شان را از پول یا طلایی که داشتند، وقف این کار کنند.
این شهروند تهرانی ۴۷ ساله که مدیرعامل مؤسسه فرهنگی و هنری شهر تهران است، خطاب به کسانی که مجموعه‌های نفیسی را با هر عنوانی در دست دارند، یادآور شد: نگهداری آثار تاریخی در منزل و گاوصندوق و هرجایی که ما فکر می‌کنیم امن است، به دلیل استاندارد نبودن شرایط نگهداری و احتمال زیاد آسیب به این آثار ارزشمند، زیانی جبران‌ناپذیر است و باید این میراث کهن را به مکان امنی که از هر نظر شرایط نگهداری استانداردی دارد، سپرد و اطرافیان را نیز به این کار تشویق کرد.
وی با بیان اینکه هنوز افراد بسیاری هستند که اشیای نفیسی در دست دارند، ولی از روند اهدای آثار به موزه‌ها اطلاعی ندارند، ابراز امیدواری کرد موزه‌ها با راه‌اندازی موزه مجازی همچون موزه دیجیتال آستان قدس رضوی و راه‌اندازی فرهنگ بازدید مجازی از موزه‌ها، بتوانند در تشویق افراد به اهدای آثار ارزشمندی که در دست دارند، گام مهمی بردارند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =