بانک ها چقدر بیشتر از اینکه وام بدهند، سپرده جمع می کنند؟

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی در پایان این دوره ۸۵.۱ درصد بوده است. این نسبت در اسفند پارسال ۹۲.۹ درصد و در آبان سال گذشته ۹۴.۳ درصد محاسبه شده است.

در پایان آبان‌ماه امسال سپرده‌های بانکی بدون کسر سپرده قانونی به ۹۵۹ هزار و ۵۰ میلیارد تومان و سپرده‌های ارزی و ریالی بانک‌ها و موسسات پس از کسر سپرده قانونی با ۱۷.۱ درصد افزایش به ۸۵۳ هزار و ۶۲۸ میلیارد تومان رسید.

در پایان آبان ماه امسال مانده سپرده‌های ارزی و ریالی بانک‌ها و موسسات اعتباری بدون کسر سپرده قانونی به رقم ۹۵۹ هزار و ۵۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به اسفند سال گذشته ۱۷.۱ درصد و در مقایسه با آبان ماه سال قبل ۲۵.۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین کل سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی ۸۵۳ هزار و ۶۲۸ میلیارد تومان محاسبه شده است،بنابراین بانک مرکزی ۱۰۵ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان از سپرده‌های بانک‌ها را به عنوان سپرده قانونی از حساب بانک‌ها کسر کرده است.

در بخش تسهیلات، مانده تسهیلات اعطایی در پایان آبان ماه امسال به رقم ۷۲۶ هزار و ۳۰۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به اسفند سال گذشته فقط ۷.۸ رشد داشته است. درصد رشد مانده تسهیلات پرداختی در ۱۲ ماه منتهی به آبان ۱۳.۵ درصد بوده است.

طبق این گزارش، نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی در پایان این دوره ۸۵.۱ درصد بوده است. این نسبت در اسفند پارسال ۹۲.۹ درصد و در آبان سال گذشته ۹۴.۳ درصد محاسبه شده است.

رشد ۷.۸ درصد مانده تسهیلات اعطایی در برابر رشد ۱۷.۱ درصدی سپرده گویای تنگنای شدید مالی بانک‌ها در سال جاری است.

منبع:صدای اقتصاد

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =