بررسی بازار بزرگ واردات شکر در ایران

 

 اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی,  واردات شکر

در یک دهه گذشته بیش از ۶ میلیارد دلار شکر وارد ایران شده است .

 به گزارش خبرآنلاین، بررسی ها نشان می دهد از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۳۹۳ بیش از ۶ میلیارد دلار شکر وارد ایران شده است که رقمی قابل توجه تلقی می شود . این میزان ارز برای واردات ۱۳۵۱۴.۸ هزار تن شکر سفید و خام از کشور خارج شده است .

بررسی ها نشان می دهد سرانه مصرف شکر در ایران بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی سرانه مصرف شکر در خانوار ایرانی حدود ۲.۹ کیلوگرم در سال است که نسبت به سال های قبل کاهشی محسوس را تجربه کرده است . مصرف شکر در سال گذشته در حدود ۸۱ هزار تومان برای هر خانوار ایرانی هزینه دارد که این رقم در مقایسه با سالهای قبل هر چند افزایشی اندک را نشان می هد اما سهم شکر در سبد هزینه ای خانوار ایرانی در این دوره زمانی نسبت به قبل دستخوش افزایش نشده است و همچنان رقم ۰.۳ درصد را از آن خود کرده است .

 بازار شکر در ایران با این حال بازار بزرگی تلقی می شود . واردات شکر نیز مانند واردات دیگر مواد غذایی در ایران بالاست و همین امر سبب شده است در دوره هایی حجم واردات برای حمایت از تولید داخلی کاهش یابد . بررسی ها نشان می دهد در حالی که حجم واردات شکر در سال ۱۳۸۴ برابر با ۱۹۷ میلیون دلار بود ، این رقم در سال ۱۳۸۵ به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافت .

در سال  نیز۱۳۹۱ واردات شکر رکوردی را از خود به جا گذاشته است و حجم واردات به رقم یک میلیارد دلار بالغ شده است . شکر از جمله اقلامی است که از سوی دولت و بخش خصوصی وارد ایران می شود با این حال در برخی سال ها از جمله سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ سهم دولت در واردات شکر صفر گزارش شده است . میزان واردات شکر در سال ۱۳۹۳ برابر با ۳۷۷ میلیون دلار گزارش شده است .

 نمودار زیر نشان دهنده وضعیت واردات شکر از نظر دلاری و وزنی در یک دهه گذشته است . 

 

 اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی,  واردات شکر

 

 اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی,  واردات شکر

 

 

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =