بسیاری مجموعه‌های بزرگ اقامتی‌ تائیدیه آتش‌نشانی ندارند

هتل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، استانداردسازی و ایمن‌سازی ساختمان‌ها در جهت پیشگیری از حوادث و تقویت ناوگان سازمان آتش‌نشانی در شهرهای رو به توسعه‌ای مانند مشهد امری ضروری به نظر می‌رسد. از طرف دیگر عدم رعایت موارد استاندارد ایمنی و حفاظت و عدم توجه به مفاد دستورالعمل استاندارد نظام مهندسی در ساخت مجموعه‌های مختلف اعم از مسکونی، تجاری یا اقامتی در سالیان گذشته در مشهد سازمان آتش‌نشانی را در حال حاضر با مشکلات و معضلات عدیده‌ای از جمله عدم امکان امدادرسانی به موقع روبرو ساخته است.

هر چند این نواقص در حال بررسی است و نظارت‌ها تشدید شده، بخش اعظمی از آن را کاهش و برطرف ساخته اما باز هم شاهد حوادث کوچک و بزرگی به دلیل عدم استاندارد بودن زیرساخت‌های ایمنی در مشهد هستیم. با همین محور و پیرامون اقدامات این سازمان در جهت ایمن‌سازی و پیشگیری از حوادث  با آتشپاد حسن جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم:  با توجه به بلندمرتبه سازی‌های سال‌های اخیر در مشهد، بسیاری کارشناسان از لزوم تجهیز آتش‌نشانی به تجهیزات امدادرسانی و مقابله با حریق هوایی سخن به میان می‌آورند. این موضوع تا چه میزان ضروری است؟

جعفری: در بحث امداد هوایی و استفاده از بالگردهای ویژه آتش‌نشانی بیشتر جنبه نجات افراد از ارتفاع و یا انتقال نیرو و تجهیزات به ارتفاعات بالای ساختمان‌ها مدنظر است. البته در حریق‌های وسیع، جنبه شناسایی خط آتش و محدوده خطر نیز به کار می‌رود. اینکه بالگرد بخواهد مستقیماً عملیات کنترل و اطفاء حریق انجام دهد، وجود ندارد. البته در اکثر کشورهای پیشرفته، هر شهر بزرگ حداقل به دو بالگرد امداد و عملیات ویژه آتش‌نشانی نیازمند است. در ایران نه تنها مشهد، بلکه تهران و دیگر شهرهای ایران نیز انجام این موضوع ضرورت دارد تا امداد هوایی به ناوگان آتش‌نشانی اضافه شود.

تسنیم: پس این تصور که خیلی‌ها حضور بالگرد در حادثه برج سلمان را ضروری می‌دانستند، غلط است؟

جعفری: به لحاظ فنی و تخصصی، بالگرد امکان پرتاب آب‌بر روی ساختمان را ندارد. بالگرد امدادی برای کنترل و اطفاء حریق‌های روباز مانند حریق در انبار و یا  جنگل و کوه استفاده می‌شود و استفاده از آن در اطفاء ساختمان شهری امکانپذیر نیست.

تسنیم: بسیاری غیراستاندارد بودن ساخت و اجرای نمای برج سلمان را عامل آتش سوزی و گسترش آن می‌دانستند.

جعفری: در حوزه ساختمان در تمام دنیا مرسوم است از مواد مقاوم در برابر حریق در نما به ویژه در ساختمان‌های مرتفع استفاده شود. بسیاری فناوری‌ها و تجهیزات جدید به بازار آمده اما صنعت ساختمان‌سازی در ایران تازه به کامپوزیت روی آورده است؛ آن هم نه کامپوزیت استاندارد صددرصد مقاوم به حریق بلکه کامپوزیت‌هایی که خود در صورت بروز حادثه یکی از عوامل گسترش حریق هستند.

از طرف دیگر، همین کامپوزیت استاندارد نیز نیازمند یک اجرای استاندارد است که آن هم در بسیاری ساختمان‌ها در جهت صرفه‌جویی اقتصادی  رعایت نمی‌شود. متاسفانه بخشی زیادی از ساختمان‌های بزرگ و کوچک ما در حال حاضر کامپوزیت و آن هم از نوع غیراستاندارد آن است.

تسنیم: البته فراموش نکنیم بخشی از تائید امنیت و ایمنی ساختمان‌ها در برابر حریق بر عهده خود شماست.

جعفری: حرف شما صحیح است. متاسفانه بسیاری مجموعه‌های بزرگ اقامتی، تجاری یا اداری در مشهد بدون اخذ پایان کار نهایی و تائیدیه آتش‌نشانی، اقدام به بهره‌برداری می‌کنند و بعدتر هم برای گرفتن این مجوزها اقدامی نمی‌کنند. این اتفاق برای برخی پروژه‌های دولتی یا شهرداری نیز حتی مصداق دارد. آتش‌نشانی تا آن‌جا که میسر بود از  طریق دادستانی موضوع را پیگیری کرده و با این پروژ‌ه‌های متخلف برخورد کرده است.

تسنیم: چند درصد از پروژه‌ها و مجموعه‌های شهری در مشهد استاندارد لازم را رعایت نکرده‌اند؟

جعفری: آمار دقیقی از میزان ساختمان‌های مسکونی، تجاری یا اداری ایمن یا ناایمن نداریم. زیرا در مقطع زمانی این نظارت‌ها یا قانونی مبنی بر  اخذ تائیدیه آتش‌نشانی وجود نداشته است. از طرفی در بازه زمانی دیگری این تائیدیه در دست آتش‌نشانی نبوده اما در  حال حاضر ۳۲۰ پروژه شاخص و پراهمیت  مشهد شناسایی و بازدید شده است.

تسنیم: بخش اعظمی از این ساختمان‌ها بافت فرسوده و قدیمی هستند؟ 

جعفری: بله. برخی بازسازی شده‌اند که برخی مشکلات مرتفع شده اما تغییر نهایی و استاندارد کامل انجام نشده است. مثلاً برخی سینماهای شهر که بازسازی شده‌اند تا حدود بسیاری زیادی در معماری جدید خود استاندارد را رعایت کرده‌اند اما این‌که بگوئیم در حال حاضر صددرصد استاندارد هستند خیر این‌گونه نیست.

تسنیم: راه حل نهایی برای افزایش ایمنی این مجموعه‌ها چیست؟

جعفری: برخی از این مجموعه‌ها، سیستم‌های نظارتی و کنترل و اطفاء حریق دارند اما به دلیل استفاده نشدن از چرخه خارج شده یا فرسوده و مستهلک شده و یا حتی هنوز  به بهره‌برداری نرسیده است. به همین دلیل طبق مصوبه‌ای که از شورای شهر اخذ شد مصوب شده این مجموعه‌ها با یک شرکت صاحب صلاحیت جهت نگهداری سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق قرارداد ببندند تا این مهم به انجام رسد. در همین مدت زمانی هم حدود ۲۰۰ ساختمان بازدید و عیب‌یابی شده‌اند و دستورالعمل‌های لازم را جهت عقد قرارداد و برخی اقدامات داده‌ایم.

مسئله این است که در هیچ جای دنیا امکانات آتش‌نشانی برای اطفاء حریق در ساختمان‌های بلند صدردصدی  نیست. در کشورهای پیشرفته ساختمان‌های بالای ۸ طبقه خودش را ایمن و حریق را اطفاء می‌کند. سیستم‌های ایمنی پیاده سازی شده در ساختمان‌ها عملاً نیاز به اطفاء حریق از طبقه هشتم به بالا را نداشته و عملاً آتش‌نشانی تنها وظیفه امداد و نجات را به عهده دارد. این امکانات داخلی و سیستم‌های اعلامی و اطفایی تعبیه شده در ساختمان است که از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

تسنیم: این اتفاق در ایران نیفتاده و با بروز هرگونه مشکلی انگشت اتهام به سمت عملکرد آتش‌نشانی است.

جعفری: دقیقاً. سعی کرده‌ایم با تشکیل تیم بحران در هر ساختمان ضریب ایمنی بالا ببریم. در حوزه ساختمان‌های جدید الاحداث نیز  صفر تا صد مقررات ملی ساختمان در آن رعایت می‌شود و علاوه بر نظام مهندسی و تائیدیه آتش‌نشانی پایان‌کار نخواهد گرفت و امکان بهره‌برداری میسر نخواهد شد.

تسنیم: میانگین زمان رسیدن به محل حادثه در دنیا چقدر است؟ در مشهد شرایط چگونه است؟

جعفری: میانگین زمان رسیدن به عملیات در دنیا متفاوت و بین ۳ تا ۵ تا ۷ دقیقه است. ولی در شهر مشهد از  زمان خروج آتش‌نشانی از ایستگاه تا رسیدن به محل حادثه میانگین ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه است.

تسنیم: پس در محدوده استاندارد واکنش هستیم؟

جعفری: بله. تلاش هم داریم تا به کف استاندارد یعنی سه دقیقه برسیم ولی تا زمانی که تعداد ایستگاه‌های ما به حد استاندارد نرسد این موضوع اتفاق نخواهد افتاد. از طرف دیگر برخی اقدامات پلیس راهور در جهت کنترل ترافیک مانند بستن دوربرگردان‌ها  منجر به افزایش مدت زمان رسیدن به حادثه حتی تا ۱۰ دقیقه می‌شود.

تسنیم: متوسط تعداد عملیات سازمان آتش نشانی در مشهد؟

جعفری: میانگین ۴۵ عملیات در طول روز و حدود ۱۲۰۰ عملیات ماهیانه.

تسنیم: در حوزه فرهنگ سازی شهروندان پیرامون وقوع حادثه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

جعفری: من از شهروندان در این حوزه سه تقاضا دارم. اول از همه از تجمع در محل حادثه پرهیز کنند. زیرا این تجمع سبب کند شدن روند کمک رسانی می‌شود. از طرفی در زمان رسیدن به محل حادثه تا جای ممکن مسیر را برای رسیدن خودروهای اتش‌نشانی باز کنند. در حادثه‌های آتش سوزی  ثانیه‌ها تاثیر گذارند و می‌توانند جان یک نفر را نجات دهد و مورد آخر از تماس‌های بی‌ربط و مزاحمت برای سامانه ۱۲۵ خودداری کنند.

تسنیم: مگر هنوز هم مزاحمت تلفنی وجود دارد؟

جعفری: شاید آمار برای شما جالب باشد اما از تعداد تماس‌های روزانه با سامانه آتش نشانی میانگین سالانه ۳٫۵ درصد منجر به انجام عملیات می‌شود. حدود ۱۰ درصد جنبه مشاوره دارد و الباقی ۸۵ درصد تماس‌ها جنبه مزاحمت و غیرضروری است. هرچند ما نمی‌توانیم ریسک کنیم و در خیلی موارد تیم عملیاتی اعزام شده به محل اشتباه یا غیرواقعی هدایت می‌شوند.

تسنیم: واکنش شما در قبال این افراد چیست؟

جعفری: در ابتدا تذکر می‌دهیم و در صورت تکرار طبق هماهنگی با مخابرات خط تلفن فرد خاطی باری سه ماهه مسدود می‌شود. اگر مجددا این موضوع تکرار شود از طریق دستگاه قضایی اقدام می‌کنیم.

تسنیم: یعنی هستند کسانی که به مرحله آخر برسند؟

جعفری: بله. در همین ماه اخیر دو سه مورد داشتیم. هرچند ما بنایی به برخوردهای این چنینی نداریم ولی واقعاً برخی با ارشاد و راهنمایی متنبه نمی‌شوند.

نوشته های مرتبط

1 نظر

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 19 =