تبدیل کویر خشک به باغ پسته با همت جهادی/ پسته‌کاران سبزواری مشق کارآفرینی می‌کنند

پسته‌کاران سبزواری با همت جهادی زمین‌های بایر و کویری این منطقه را تبدیل به باغ پسته کرده و اشتغال‌زایی بسیار مناسبی را فراهم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، حاشیه کویر سبزوار تا چشم کار می‌کند درختان به بار نشسته پسته است؛ اکنون فصل برداشت پسته است؛ سبزوار دارای ۵۴ هزار هکتار زمین زراعی و ۱۹ هزار هکتار عرصه باغی است که حدود ۲۰ هزار بهره بردار در آن فعالیت می‌کنند.

 

در حال حاضر ۵ هزار هکتار از باغات شهرستان سبزوار زیر پوشش کاشت پسته است که حدود ۳ هزار هکتار آن در حال حاضر بارور است؛عمده پسته سبزوار به واسطه سالم بودن و کیفیت بالای آن به خارج از کشور صادر می‌شود. تناسب آب و هوایی سبزوار با محصول پسته به ویژه در بحث شوری آب سبب شده این محصول جایگاه ویژه‌ای را در الگوی کشت منطقه داشته باشد.

کرابی پسته کار نمونه سبزوار است که بیابان‌های بدون کشاورزی روستای هاشم آباد را به باغ پسته تبدیل کرده است.

کرابی با بیان اینکه باغات ما حدود ۲۳ هکتار است، گفت: هم اکنون در حال برداشت پسته از سطح باغ ها هستیم که این امر اشتغال‌زایی مناسبی را نیز برای اهالی روستا ایجاد کرده است.

وی با اشاره به بارندگی‌های خوب‌ در سال جاری اظهار داشت: اولین برداشت نوع واحدی و بعد از آن کله قوچی و اکبری است.

وی‌ با بیان اینکه در سال جاری حدود ۱۴۰ تا ۱۴۵ تن پسته از سطح باغات برداشت می‌شود، افزود: چند سالی است در باغات از سموم شیمیایی استفاده نمی‌کنیم.امسال نیز سمپاشی نداشته‌ایم و فقط با آب و صابون شستشو دادیم تا درخت‌ها آفت نگیرند و خوشبختانه امسال آفت در سطح حداقل بوده است.

افزایش ۲۰درصدی عملکرد در سطح باغات پسته

معاون مدیرکل‌ استان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار نیز گفت: سطح باغات پسته سبزوار ۵ هزار هکتار است که ۳ هزار هکتار آن بارور می‌باشد.

امانیان افزود: با توجه به مدیریت بیولوژیک در خصوص تغییرات آب و هوایی خیلی خوبی که امسال به وجود آمد پیش‌بینی می‌کنیم افزایش ۲۰ درصدی عملکرد در واحد سطح در حوزه باغات به ویژه پسته و همچنین شاهد افزایش تولید و
پیش‌بینی تولید تا ۴۵۰۰ تن پسته در شهرستان سبزوار باشیم.

وی با بیان این که پسته محصولی کم آب طلب و مقاوم است، ادامه داد: مهمترین ارقام پسته سبزوار کله قوچی، اوحدی، سپید فیض آباد، اکبری و فندقی هستند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ واحد پسته پاک کنی و فرآوری پسته در این شهرستان در حال فعالیت است که بیشتر محصول پسته شهرستان را فراوری می‌کنند، یادآور‌ شد: ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش برای توسعه باغات به پسته‌کاران سبزواری پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه پسته کاران سبزوار برای مقابله با تگرگ به ویژه در فصل بهار اقدام به خرید و نصب ۴ سامانه ضد تگرگ با کمک جهاد کشاورزی کرده‌اند، اظهار‌ داشت: از محل این تسهیلات چهار سامانه ضد تگرگ به منظور کاهش خسارات این حادثه طبیعی خریداری و در باغ‌های پسته شهرستان سبزوار نصب شده است.

امانیان ادامه داد: همچنین تغییر ارقام پسته از کم بازده به پربازده اقتصادی با سرشاخه کاری و مبارزه بیولوژیک در سطح ۳۰۰ هکتار اجرا شده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =