ثروت مخفی پوتین

اخبار,اخبار بین الملل ,ولادیمیر پوتین

 وزارت خزانه‌داری آمریکا به بی‌بی‌سی گفته است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را از نظر مالی فاسد می داند.

دولت آمریکا قبلا تحریم هایی را بر دستیاران پوتین اعمال کرده است، اما تصور می شود اولین بار باشد که مستقیما رهبر روسیه را به فساد متهم می کند.

سخنگوی پوتین به بی‌بی‌سی گفته است که “هیچ یک از این اتهامات یا مسائل نیازمند پاسخگویی نیست، چون موضوع تخیل محض است.”

هفته پیش یک هیات تحقیق عمومی در بریتانیا نتیجه گیری کرد که پوتین “احتمالا” حکم قتل الکساندر لیتویننکو جاسوس سابق روس را تصویب کرده بود.

لیتویننکو که زمانی برای سازمان امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) کار می کرد و از منتقدان صریح الهجه پوتین بود در سال ۲۰۰۶ با ماده رادیواکتیو پولونیوم در لندن مسموم و کشته شد.

ثروت مخفی
آدام زوبین، که بر تحریم های وزارت خزانه‌داری نظارت دارد، به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهور روسیه فاسد است و دولت آمریکا “سال های سال است” که به این موضوع واقف است.

او گفت:‌ “ما شاهد بوده ایم که او با استفاده از دارایی های دولتی دوستان و متحدان نزدیکش را ثروتمند می کند، و آنهایی را که دوست خود نمی داند به حاشیه می راند. چه با استفاده از ثروت انرژی روسیه، چه با سایر قراردادهای دولتی، اینها را در اختیار کسانی می گذارد که فکر می کند در خدمت او هستند و کسانی که فکر نمی کند با او باشند را محروم می کند.”

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۴ تحریم هایی را علیه اعضای محفل داخلی کرملین اعمال کرد و اعلام کرد که ولادیمیر پوتین سرمایه گذاری های مخفی در بخش انرژی دارد. با این حال دولت آمریکا در آن زمان او را مستقیما متهم به فساد نکرد.

آن تحریم ها بعدا شامل افراد و سازمان های بیشتری شد که با تدابیر مشابه اتحادیه اروپا علیه روسیه همراه بود. انضمام کریمه به خاک روسیه در جریان تلاطم سیاسی در اوکراین دلیل آن تحریم ها بود.

زوبین به پانوراما گفت که رئیس جمهور روسیه فاسد است و دولت آمریکا “سال های سال است” که به این موضوع واقف است

مقام‌های دولت آمریکا رغبتی به مصاحبه در مورد سرمایه پوتین نداشته اند، اما زوبین با مشارکت در برنامه پانورامای بی‌بی‌سی که در این مورد تحقیق می کرد موافقت کرد.

او در مورد یک گزارش محرمانه سال ۲۰۰۷ سازمان اطلاعات مرکزی، سیا، که میزان ثروت پوتین را حدود ۴۰ میلیارد دلار رقم می زد اظهار نظر نکرد. اما او گفت که رئیس جمهور روسیه به طور مخفیانه درحال ثروت اندوزی بوده است.

آدامه زوبین گفت:‌ “او ظاهرا سالانه چیزی حدود ۱۱۰ هزار دلار از دولت حقوق می گیرد. اما این به دقت ثروت او را منعکس نمی کند، و او سابقه طولانی در آموزش و ممارست در زمینه چگونگی پنهان کردن ثروت واقعی خود دارد.”

کرملین این ادعاها را رد کرده است. در سال ۲۰۰۸،  پوتین شخصا به این ادعا که او ثروتمندترین مرد اروپاست چنین پاسخ داد: “این ادعایی مزخرف است. این حرف ها را از دماغ کسی درآورده اند و روی کاغذ پاره هایشان مالیده اند.”

قایق تفریحی
اما پانوراما با اعضای سابق محافل داخلی دولت روسیه صحبت کرده که می گویند اطلاعات دست اولی از ثروت مخفی پوتین دارند.

دیمیتری اسکارگا، که زمانی مدیر شرکت کشتیرانی دولتی سووکامفلات بود، می گوید او ناظر بر انتقال یک قایق تفریحی ۳۵ میلیون دلاری به پوتین بوده است.

اسکارگا می گوید که قایق ۵۷ متری المپیا را رومان آبراموویچ، که به عنوان صاحب باشگاه فوتبال چلسی معروف ترین سرمایه دار روس‌تبار بریتانیاست به پوتین هدیه داد.

او گفت:‌ “این یک واقعیت است که آبراموویچ، از طریق کارمندش، قایق تفریحی را به پوتین منتقل کرد. من آخر ماه مارس ۲۰۰۲ در آمستردام سوار این قایق بودم. و نماینده آبراموویچ آنجا بود… او گفت که رومان صاحب این قایق است.”

اسکارگا می گوید که المپیا سپس از طریق یک شرکت خارج از روسیه به ولادیمیر پوتین منتقل شد. او سپس مسئول مدیریت قایق برای پوتین شد و گزارش هزینه های اداره قایق را آماده می کرد.

او گفت: “هزینه نگهداری قایق از بودجه دولتی پرداخت می شد.”

اسکارگا می گوید که قایق مخفی نگه داشته شد چون شخصا متعلق به ولادیمیر پوتین بود، نه دولت روسیه.

پانوراما در مورد این قایق از رومان آبراموویچ سوال کرد. وکیل او ادعاها درباره رومان آبراموویچ را به عنوان گمانه زنی و شایعات رد کرد.

پوتین درخواست مصاحبه برای این برنامه پانوراما را رد کرده است.
منبع: فرارو 

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 19 =