جرایم مرتبط با رمزارزها در خراسان رضوی ۴٠ درصد افزایش یافت

رییس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: جرایم مرتبط با رمزارزها و کیف پول الکترونیکی در این استان طی نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۴٠ درصد افزایش داشته است.

سرهنگ جواد جهانشیری روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پرونده های مرتبط با کپی کارت های بانکی و تجهیزات اسکیمر نیز در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۰۰ درصدی داشته است.

وی با اشاره به تقویت و افزایش ۲۰۰ درصدی تجهیزات هوشمند پلیس فتا در خراسان رضوی ادامه داد: این امر نشانه تغییر سبک زندگی و فراگیر شدن استفاده از تجهیزات نوین و هوشمند توسط شهروندان و سوء استفاده از آن توسط مجرمان سایبری و همچنین کاهش سن مجرمان در سایه هوشمند شدن ابزارهای الکترونیکی است.

رییس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: شهروندان برای پیشگیری از کپی و اسکن شدن کارت عابر بانک و جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به حساب بانکی خود باید هنگام خرید و استفاده از دستگاه کارت خوان، رمز کارت خود را بطور مخفیانه و با حفظ حریم خصوصی وارد کنند و همچنین کارت جداگانه با موجودی حداقلی برای خریدهای معمولی و روزانه خود داشته باشند.

وی افزود: کاربران کانال های تلگرامی، اینستاگرام، واتس آپ یا هر شبکه اجتماعی دیگر نیز در معرض فریب هستند و کلاهبرداران از طریق این شبکه ها از دارنده ارز دیجیتال می خواهند روی لینک های حاوی بدافزار کلیک کنند و با این ترفند حساب کیف پول دیجیتال قربانی را خالی می کنند.

سرهنگ جهانشیری ادامه داد: روش فروش توکن قلابی نیز موردی از کلاهبرداری است که افراد سودجو و فرصت طلب با تبلیغات کاذب از افراد می خواهند با خرید این توکن های بی اعتبار به ثروت کلان دست یابند.

وی گفت: وصل شدن به سایت های فیک و قلابی جهت استیک و سپرده گذاری رمز ارزها توسط کاربران ارزهای دیجیتالی هم از مواردی است که تاکنون قربانیانی داشته است.

رییس پلیس فتا خراسان رضوی افزود: افراد بدون دانش فنی نباید وارد مسیر ارزهای دیجیتالی شوند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =