روحانی: ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های راهبردی گام برمی‌دارند

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

تاکید روسای‌جمهوری ایران و روسیه بر گسترش روابط دوجانبه
روحانی: ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های راهبردی گام برمی‌دارند

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراسیون روسیه در نشستی در باکو تأکید کردند که برای گسترش و تعمیق همه‌جانبه روابط راهبردی تهران و مسکو مصمم هستند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان در این دیدار که عصر دوشنبه در باکو انجام شد، با بیان این که جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های راهبردی گام برمی‌دارند، تأکید کرد: تهران از گسترش و تعمیق روابط با مسکو استقبال می‌کند.

رییس‌جمهوری اظهارداشت: طی ماه‌های گذشته روند روابط دو کشور رو به جلو و توسعه‌ای بوده است.

روحانی با ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده در اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان برای جستجوی راه‌های توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه و چندجانبه افزود: اجلاس باکو زمینه‌ساز تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و به تبع آن، تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.

رییس جمهوری با تأکید بر این که در تجارت دوجانبه باید به سمت کاهش تعرفه‌ها و تجارت آزاد حرکت کنیم، گفت: این مسیر باید در تجارت با اوراسیا ادامه یابد.

روحانی ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت‌های روسی در کنار سایر شرکت‌های بین‌المللی در حوزه انرژی با ایران، به مذاکرات هسته‌ای اشاره و اظهار داشت: نقش روسیه در موفقیت این مذاکرات و اجرای دقیق و کامل تعهدات طرفین در برجام سازنده و مثبت بوده است.

رییس‌ جمهوری در ادامه به موضوعات منطقه‌ای از جمله سوریه اشاره کرد و با تاکید بر این که گروه‌های تروریستی نباید اجازه یابند تا با تغییر نام به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه دهند، گفت: همکاری و همفکری خوبی بین ایران و روسیه در این زمینه وجود دارد که باید این مسیر را تا هدف نهایی و برقراری صلح و ثبات کامل در سوریه و منطقه ادامه دهیم.

رییس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌ها بین دو کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، صنعتی و حمل و نقل، گفت: جهش در روابط دو کشور طی ماه‌های گذشته حاصل جدیت مقامات ایرانی بوده و در حوزه اقتصادی، منجر به امضای اسناد مهمی در زمینه روابط تجاری شده است.

ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری جلسه کمیسیون همکاری‌های مشترک بین دو کشور تشکیل و همکاری‌ها در زمینه فنی و علمی گسترش یابد.

رییس‌جمهوری روسیه با اعلام حمایت از حضور و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در اورآسیا برای تجارت آزاد، اظهار داشت: امیدواریم که این مذاکرات تا پایان سال جاری انجام شود.

پوتین با تأکید بر این که طی ماه‌های گذشته روابط فرهنگی دو کشور نیز توسعه محسوسی یافته است، ادامه داد: از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران بابت کرسی‌های زبان روسی در دانشگاه‌ها قدردانی می‌کنیم.

رییس‌جمهوری روسیه اظهار داشت: اجلاس باکو فرصت مناسبی برای مرور روابط دوجانبه و اجرای توافقنامه‌ها است.

در این جلسه طرفین بر ضرورت همکاری‌ها در زمینه انرژی هسته‌ای، اجرای کامل و دقیق برجام و همچنین حفظ ماهیت تروریستی گروهک جبهه النصره تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، با توافق صورت گرفته میان سران سه کشور ایران، روسیه و آدربایجان، نشست سه‌جانبه بعدی در تهران برگزار خواهد شد.

نوشته های مرتبط

1 نظر

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سیزده =