روحانی: مردم خیالشان از بابت دلار راحت باشد/ دولت می‌تواند از جیب مردم مشکل سپرده‌گذاران را حل کند

گفت‌و‌گوی تلویزیونی

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم, حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده خود با مردم طی سخنانی ضمن تبریک میلاد حضرت زینب(ع) و تبریک روز پرستار به جامعه پرستاری کشور در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات دولت در خصوص حادثه سانچی و این‌که آیا توقعات مردم در این زمینه برآورده شده است اظهار داشت: حادثه نفتکش سانچی حادثه بسیار تلخی بود که ما در آن ۳۲ نفر از عزیزان‌مان را از دست دادیم اما این اتفاق بسیار تأسف‌برانگیز بود.

وی افزود: تقریباً ساعاتی بعد از حادثه از این مسئله مطلع شدم که نفتکش ما با یک کشتی چینی برخورد کرده است همان وقت با مسئولان صحبت کردم و صبح روز بعد از حادثه مسئولان مربوطه را خواستم تا کمیته‌ای از وزارت نفت، وزارت خارجه، راه و شهرسازی و وزارت کار، تشکیل شود، به‌دلایل خاص مسئولیت این کمیته به وزارت کار سپرده شده بود.

روحانی افزود: قرار شد وزارت خارجه با مسئولان چینی و کشورهای اطراف ارتباط بگیرد و در صورت نیاز از آنها کمک گرفته شود. گرچه خبرهای اولیه نشان می‌داد به‌دلیل انفجار اولیه امیدها برای زنده ماندن هموطنان‌مان کم شده بود اما در عین کم‌امیدی همه تلاش‌‌ها برای نجات عزیزانمان به‌کار گرفته شد.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: وزیر کار به چین اعزام شد و قبل از آن دو تیم از شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر و دریانوردی به چین اعزام شده بود حتی تیمی از نیروهای ارتش به این منطقه اعزام شد. البته بسیار متأسف هستیم که این مسائل به نتیجه‌ای نرسید.

وی گفت: به مسئولان گوشزد کردیم که حادثه را از چند وجه پیگیری کنند؛ یک، این‌که چرا این اتفاق رخ داد و دیگر این که از نظر حقوقی ابعاد حادثه را بررسی و نتایج آن را به مردم اعلام کنیم.

روحانی درباره اقدامات دولت در این زمینه گفت: یک روز عزای عمومی به‌دلیل این حادثه در کشور اعلام شد و عزیزان از دست رفته در این حادثه را به‌عنوان شهید خدمت معرفی کردیم.

رئیس‌جمهور درباره علت سفر وزیر کار به چین گفت: متأسفانه در دولت نهم و دهم به‌خاطر بدهکاری دولت به برخی سازمان‌ها از جمله تأمین اجتماعی برخی اموال به آنها واگذار شده است. یکی از آنها شرکت ملی نفتکش و نفتکش‌ها بود. بنابراین مالکیت نفتکش امروز در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است.

وی با بیان این‌که “ما در دولت یازدهم و به‌خصوص در دولت دوازدهم دستور اکید دادیم که سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی بنگاه‌های اقتصادی خود را واگذار کنند” گفت: از آنها بارها خواسته‌ایم که بنگاه‌های اقتصادی خود را به مردم و بخش خصوصی واگذار کنند و اگر این دستگاه‌ها می‌خواهند در بورس سهام داشته باشند مدیریت بنگاه‌های اقتصادی خود را به مردم و بخش خصوصی واگذار کنند و خود در حوزه خدمات‌شان به مردم خدمت ارائه کنند زیرا این به‌نفع خودشان و مردم است.

روحانی در پاسخ به این سؤال که برخی اعلام عزای عمومی را اقدامی شعاری از سوی دولت می‌دانند، گفت: من این مسئله و این‌که این اقدامات شعاری بود را قبول ندارم، وقتی دولتی به‌طور رسمی روزی را به‌عنوان عزای عمومی اعلام می‌کند این نشان‌دهنده اهمیت موضوع است و دیگر به‌دلیل تشفی برای خانواده‌های این عزیزان از دست رفته است. بنده نماینده خود را به خدمت خانواده‌های این عزیزان فرستادم و آنها درخواست‌هایی داشتند، یکی این بود که این عزیزان شهید خدمت معرفی شوند، که این مسئله هم دارای ارزش معنوی است و هم تأکید می‌کند که این مسئله باید به‌شکل حقوقی دنبال شود.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که کار کمیته پیگیری حادثه سانچی هنوز تمام نشده است، گفت:  کمیته پیگیری حادثه تا پایان کار این موضوع را باید پیگیری کند تا این که پس از بازگشایی جعبه سیاه طبق مقررات بین‌المللی اطلاعات بررسی و اعلام شود، تا روند این موضوع به شکل حقوقی نیز پیگیری‌ شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حادثه زلزله کرمانشاه با بیان این که مسئله زلزله بسیار مهم است گفت: حادثه زلزله کرمانشاه به دلیل شدت زلزله بسیار کم‌سابقه بود البته خداوند کمک کرد تا قبل از زلزله اصلی پیش لرزه‌ای آمد و بسیاری از مردم از خانه‌ها خارج شدند. لذا تلفات آن در مقایسه با شدت زلزله کم بود هرچند از دست دادن ۶۰۰ نفر از هم میهنان‌مان در این حادثه بسیار تلخ بود.

روحانی با بیان این که اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد اما این به این معنی نیست که کار ما در زلزله بی‌نقص بوده است، گفت: پس از حادثه و در همان دقایق اول با آقای وزیر کشور صحبت کردم و در همان زمان کمیته مربوطه تشکیل شد. بلافاصله تیمی به منطقه اعزام شد و مسئولان کرمانشاه فعال شدند. حدود ۷۸۱۷ نفر در این حادثه نجات پیدا کردند.

رئیس جمهور در پاسخ به این که چرا شما در حلقه محافظان خود در بین مردم کرمانشاه حاضر شدید؟ گفت: بنده یک روز بعد ازحادثه به منطقه رفتم برخی می‌گفتند به دلیل منطقه حادثه و این که در کنار مرز قرار دارد چند روز دیگر به این منطقه بروم اما فردای زلزله وزیر کشور و وزیر بهداشت به منطقه رفتند و یک روز بعد نیز بنده به منظور بررسی وضعیت به منطقه رفتم.

وی گفت: برای سخنرانی بنده در جمع مردم مکانی در سرپل ذهاب مشخص شده بود اما من در مسیر دیدم که ساختمانی فرو ریخته و همانجا گفتم بایستید تا من با مردم صحبت کنم، وقتی از ماشین پیاده شدم دیدم مکان بلندی وجود ندارد لذا به جمعیت مسلط نیستم به همین دلیل به داخل ماشین رفتم و از آنجا با مردم سخن گفتم. بعد از آن جلسه شورا را در کرمانشاه تشکیل دادیم و به بیمارستانی که ۶۰۰ عمل جراحی انجام داده بودند و برخی پزشکان و پرستاران از شدت کار بی‌هوش شده بودند رفتم.

روحانی ضمن تشکر از نیروی امدادی، هلال‌احمر ارتش و سپاه گفت: گرچه شاید هنوز کاستی‌هایی وجود دارد اما تلاش کردیم اقدامات خوبی در این زمینه انجام دهیم. بودجه خوبی به این منطقه اسکان داده شد و تلاش کردیم امکانات را به مردم ارسال کنیم.

رئیس جمهور با بیان این که موقعیت کشور ما به گونه‌ای است که بر روی گسل‌های متعددی قرار دارد گفت: باید کشور و محل زندگی و مسکونی مردم را برای این گونه حوادث ایمن کنیم. برخی مناطق در کرمانشاه بازسازی شده بود و لذا آسیب چندانی ندیده بودند. اما باید تدابیری بیاندیشیم که ساختمان‌های ما درباره زلزله مقاوم شوند. طرحی قبلا در کشور وجود داشت که براساس آن ساختمان‌ها با نظارت و مراقبت‌های مسئولان دربرابر زلزله‌های ۷ و ۸ ریشتری مقاوم باشند. در مواردی که اینها رعایت شده است با آسیب‌های کمتری روبرو بوده‌ایم.

وی افزود: ما روزانه از شمال تا جنوب کشور لرزش و زلزله داریم که این نشان می‌دهد باید منازل مردم را مقاوم کرد تا کمتر آسیب ببینیم و کسی جان خود را از دست ندهد. ‌

روحانی یادآور شد: یکی از طرح‌هایی که در بودجه ۹۷ پیش‌بینی شده است مربوط به بحث مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در زلزله، زندگی و رفاه و اشتغال مربوط می‌شود مسئله بافت‌های فرسوده است که ما باید برای آنها برنامه داشته باشیم. 

رئیس جمهور گفت: بر این اساس جایی که زمین مناسب باشد ساختمان‌هایی در اختیار توسعه‌گرها قرار می‌گیرد تا مردم به شکل مجانی به این ساختمان‌ها منتقل شوند و خانه‌های فرسوده آنها به شکل اصولی بازسازی شود. برای سرمایه‌گذارها نیز تسهیلاتی در نظر می‌گیریم تا در سایه آن به سود خود برسند.

وی ادامه داد: تسهیلات ارزان قیمت به مردم و به ویژه خانه اولی‌ها می‌دهیم و از امکانات بودجه دولت صندوق توسعه و تسهیلات بانک‌ها استفاده می‌کنیم. کلنگ این طرح در دهه فجر امسال زده می‌شود.

روحانی در پاسخ به این سوال که شما می‌گویید در زلزله کرمانشاه از ماشین پیاده شدید و در بین جمعیت حضور داشتید اما چرا تصویری از آن در رسانه‌ها منتشر نشد گفت: من از ماشین پیاده شدم و با مردم صحبت کردم خبرنگارها و عکاسان بودند و حتماً فیلم و عکس‌های آن وجود دارد.

رئیس جمهو رکشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقادات صاحبان مسکن مهر به اقدامات نامناسب این دولت در قبال مسکن مهر گفت: ما گفته‌ایم که دولت متعهد است این پروژه را تکمیل کند لذا امیدواریم پرونده مسکن مهر به زودی بسته شود. لذا امیدواریم این پرونده تا پایان سال بسته شود.

وی با بیان این که مسکن مهر در برخی مناطق خارج از شهر است که از امکانات اولیه مانند آب، برق و گاز و جاده بهره‌مند نیست گفت: نمی‌شود یک قوطی درست کنیم و بگوییم این خانه است، این خانه نیست بلکه سرپناهی موقت است، در بازسازی مناطق فرسوده مشکلات وجود ندارد بلکه همه این امکانات وجود دارد. وقتی این خانه‌ها خراب شوند می‌توانیم خانه‌های مناسب‌تری را که از امکانات اولیه برخوردارند را جایگزین سازیم و تا پایان امسال برنامه پروژه مسکن مهر به اتمام خواهد رسید و دولت از ابتدا متعهد به انجام خدمات و تکمیل مسکن مهر در کشور بوده است ولو این که این طرح دارای مشکلاتی نیز بوده است.

روحانی در پاسخ به نگرانی‌ها در بخش مبادلات ارزی کشور و همچنین نوسانات چند روز اخیر بازار ارز، گفت: وعده دولت به مردم تامین ارز مورد نیاز کشور است و درآمد ارزی ما در کشور خیلی بیشتر از مخارج ارزی ماست. ما از ابتدای سال ۹۶ تا پایان سال پیش‌بینی ما این است حدود ۹۰ میلیارد از منابع نفتی و غیره درآمد ارزی خواهیم داشت. در حال حاضرصادرات غیر نفتی ما در کشور بیش از ۳۰ میلیارد تومان است و بنابراین با توجه به پیش‌بینی مجموعه درآمد کشور به حدود بیش از ۹۰ میلیارد خواهد رسید و درآمدی که ما از بخش و مخارجی که ما از بخش واردات حدود ۷۰ الی ۷۵ میلیارد خواهد بودو به این معناست که درآمد ما خیلی بیش از مخارج ما است و ما به مردم تعهد می‌دهیم در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه با اشاره به عزم دولت برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور بیان کرد: دولت برای مبارزه با قاچاق می‌بایست اقدامات مختلفی انجام دهد که ما پیش‌بینی اجرای آن را در ابعاد مختلف انجام داده‌ایم.همه تلاش‌ها بر این است که قاچاق در کشور کاهش یافته و چرخه رونق اقتصادی بیشتر به جریان بیفتد. همین که ما در طی ۴ سال توانستیم قاچاق ۲۰ میلیاردی را به ۱۲ میلیارد کاهش دهیم خود نوید بخش امیدهای جدی در بخش مبارزه با کالا است.

وی در ادامه خطاب به مردم گفت: در کل مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور بیشتر است و در سال آینده این میزان چندین برابر خواهد شد و نگرانی‌های موجود نیز برطرف خواهد شد.

روحانی در ادامه افزود: ما در کشور مشکلاتی برای توزیع ارز داریم که می‌بایست توسط بانک مرکزی رصد شده و مرتفع شود. در تمام دنیا مرسوم است که هزینه‌ها و نیازمندی‌های کشور از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود. ما در کشور اشکالاتی را در بخش بانکی و ارزی داریم، که قسمت عمده‌ای از آن مربوط به تحریم‌هاست.

رئیس‌جمهور درباره شایعه بالابردن نرخ ارز در پایان سال، اظهار داشت: به نفع دولت نیست که دلار را بالا ببرد تا مخارجش را تامین کند. ما اول سال یک پیش بینی درخصوص نرخ ارز می‌کنیم و من به مردم به صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست و همواره من در دولت به مقامات مسئول این تاکید را داشتیم چراکه نوسانات مختلفی بر زندگی مردم خواهد گذشت.

روحانی تأکید کرد: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

روحانی درباره مشکل ریزگردها در خوزستان، اظهار داشت: منطقه جنوب شرق اهواز که من بازدید کردم، نهال کاری را آغاز کردیم، ۵ هزار هکتار نهال‌کاری شده است و تا پایان امسال ۳۰ هزار هکتار نهال کاری می‌شود. از رود کارون کانال زدیم و فردا یا پس‌فردا آب به این منطقه می‌رسد. ۲۰ متر مکعب آب به این منطقه می‌رسد و بخشی مرطوب می‌شود و نهال‌کاری که انجام شده را تامین می‌کند. ما نمی‌توانیم بخاطر اینکه با معضلی روبرو هستیم آن را رها کنیم و حل این معضلات را باید زودتر شروع می‌کردیم.

وی افزود: اقداماتی در دولت‌های گذشته هم صورت گرفته است ولی بودجه عظیمی می‌خواهد و برای محبط زیست نیاز به همکاری کشورهای منطقه، مالچ‌پاشی و پول نیاز داریم. ما باید به این اقدامات سرعت ببخشیم و در ۹۷، بودجه مقابله ریزگردها را گنجاندیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا این بودجه حذف شده، پاسخ داد: این بودجه حذف نشده و در کمیسیون تلفیق اقداماتش انجام شده و باید به صحن علنی بیاید و ما به هر قیمت آن را تامین می‌کنیم و بر فرض که این خبر درست باشد آن را تامین می‌کنیم.

روحانی درباره مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالی غیرمجاز، گفت: هر بانک یا صندوقی اگر خلاف متعارف قول سود داد بدانند اینجا خطری هست و احساس خطر و تردید کنند. وقتی سود زیاد می‌دهد چگونه می‌خواهند تامین کنند؟ ما به مشکل این صندوق‌ها رسیدیم و دولت باید از جیب مردم آن را حل کند و تمام پول دولت متعلق به مردم است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۱ میلیارد تومان بانک مرکزی پول گذاشته تا این ۹۸درصد را راضی کند و تسویه حساب شوند و اصل پول را بگیرند و یک سود عادلانه هم بگیرند.  ۱۱و نیم هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول داده است و روسای سه قوه نمایندگانی را مشخص کردند تا این معضل را حل کنند. ما مشکل را حل می‌کنیم و این نکته را بدانیم که دولت یعنی مردم و دولت از پول مالیات یا نفت مردم می‌تواند آن را تامین کند. اینکه ما در بودجه هم می‌گوییم شفاف باشد این است که مردم بدانند چراکه پول مردم است و باید نظر دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: دیگر موسسه غیرمجاز نداریم و همچنین دستور دادم مجوز بانک خصوصی داده نشود چراکه این مجوزهای بی حساب مشکل درست می‌کند.

روحانی درباره آلودگی هوای شهرها و مقابله با آن گفت: مشکل ما آلاینده‌ها هستند و حتما باید برای حل آن کاری کنیم. الان در تهران در روز آلودگی می‌بینیم و از شب تا صبح هم کامیون‌ها آلودگی ایجاد می‌کنند. ما طرحی درباره خودورهای فرسوده داریم، با بخش خصوصی جلسه داشتیم و در زمینه خودروها هم با وزرا جلساتی داشتیم و تلاش می‌کنیم، سال آینده برای جایگزین کردن خودروی جدید کاری انجام دهیم. با روند فعلی عقب هستیم و فرسوده‌ها بر بخش نو سبقت می‌گیرد.

وی افزود: ما کاری را شروع می‌کنیم و از سال آینده در سه سال آینده امیدواریم تمام کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را جمع کنیم. کارخانه‌های دولتی تلاش خواهند کرد  که بتوانیم در سال، ۷۰ هزار کامیون را جایگزین کنیم. ما تقریباً چیزی حدود ۲۳۰ هزار کامیون فرسوده در کشور داریم. هم باید تولید داخلی انجام دهیم و هم موتور خارجی وارد کنیم چون موتورهای‌ان خارجی است ولی بدنه آن ساخت داخل است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید تسهیلات ارزان بدهیم که خودشان رغبت کنند که ماشین فرسوده را تحویل دهند و کامیون نو بگیرند. این طرح هم «کلید به کلید» است که به محض دادن خودروی فرسوده، خودروی نو می‌گیرند. کامیون نو ۳۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر گازوئیل مصرف می‌کند که نسبت به کامیون فرسوده ۳۰ لیتر به نفع ما می‌شود و می‌توانیم آن را صادر کنیم. این کار هم اشتغال ایجاد می‌کند. در بحث بافت فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، سال آینده اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

روحانی با اشاره به اشغال‌زایی در حوزه موبایل خاطرنشان کرد: مردم در دهه فجر، از نسل سوم و چهارم موبایل می‌توانند استفاده کنند. این فضا باید برای مردم آزاد شود و زیرساخت‌های شغلی این زمینه ایجاد شود.

وی در پاسخ این پرسش که قرار بود دست شما روی دکمه فیلتر نرود اما چرا رفت؟ اظهار داشت: فقط چند روز روی دکمه رفت(باخنده). هر چیزی ممکن است در مقعطی به دلیل اضطرار انجام شود ولی نگذاشتیم که دائمی شود.  در فیلتر شدن، ما دنبال بهانه نبودیم که فیلتر کنیم بلکه باید از اخلاق و ایمان مردم حراست شود و همچنین از کسب‌وکار مردم در این حوزه حراست شود.

رئیس‌جمهور درباره علت فیلتر بودن برخی شبکه‌ها که مسئولان هم از آن استفاده می‌کنند، گفت: این انتقاد وارد است. این فضا باید بازتر باشد. برخی از این شبکه‌ها در دولت قبل بسته شد. مردم مستحضر باشند که برای باقی ماندن این فضای‌ آزاد، دولت رنج‌ها کشید و نگرانی مردم در زمینه اخلاق و فرهنگ باید مرتفع شود.

روحانی در پایان این گفت وگوی تلویزیونی گفت: من می‌خواهم با یک جمله عرضم را تمام کنم. من دو وعده مهم دادم. گفتم برای اشتغال و رفع فقر مطلق تلاش خواهم کرد و این را در بودجه ۹۷ هم آوردم و برای اشتغال، بودجه گذاشتم. از نمایندگان محترم ملت می‌خواهم این اهداف را محقق کنند و امیدوارم در صحن علنی بودجه‌ای را تحویل بگیریم که دولت و رئیس‌جمهور بتواند به وعده‌هایش عمل کند. نمایندگان هم دلسوز مردم هستند و ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظرهایی داشته باشیم.

وی افزود: گرچه مردم هنوز به همه آرزوها و خواست‌های خودشان نرسیدند، اما می‌توانیم با کمک مردم و در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مشکلات راحل کنیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا تعرفه خودروهای هیبریدی افزایش یافت، گفت: این خودرهای هیبریدی واقعی نیست و اگر واقعی باشد یعنی ماشینی که هم بتواند با سوخت فسیلی کار کند هم با برق کار کند، حتما ما کمک می‌کنیم و قطعا تعرفه کمتری خواهد داشت.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هشت =