شمارش معکوسِ انحلال باغ وحش ۳۳ ساله مشهد آغاز شد/۱۲۰ گونه جانوری در آستانه انتقال به مراکز نگهداری حیوانات

باغ وحش مشهد

باغ وحش قدیمی شهر مشهد با توجه به پایان مهلت انتقال آن به خارج از بافت شهری، وضعیت بلاتکلیفی پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، از تاسیس نخستین باغ وحش در مشهد نیم قرن می‌گذرد و سه دهه از ایجاد شرکت باغ وحش در بوستان جنگلی وکیل‌آباد؛ به طوری که امروز این باغ وحش به زادگاه حیوانات زیادی تبدیل شده است.

مردم مشهد نخستین‌بار در محله خواجه ربیع با مکانی به نام باغ وحش آشنا شدند و امکان بازدید از حیوانات اهلی و وحشی از جمله شیر، فیل، ببر برای‌شان فراهم شد.

بیش از نیم قرن از روزهایی که مرحوم محمد رستمی تصمیم به راه‌اندازی باغ وحش در شهر مشهد گرفت؛ گذشته است. هنوز هم خانواده رستمی مالک “شرکت باغ وحش وکیل‌آباد”، بزرگترین باغ وحش ایران از معدود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این حوزه در کلانشهر مشهد به‌شمار می‌روند.

با وجود اینکه حفظ باغ وحش مشهد برای فرزندان مرحوم رستمی، توجیه اقتصادی ندارد اما این خانواده با عشق و علاقه خاصی تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیاردی و تاسیس باغ وحش جدید در خارج از بافت شهری اعلام کردند چرا‌که با گسترش شهر مشهد و قرار گرفتن این باغ وحش در بافت شهری علاوه بر کمبود مساحت، خطرات زیادی را از نظر بهداشتی و آلودگی صوتی برای حیوانات به‌وجود آورده است.

چندسالی است که محیط‌زیست خراسان‌رضوی به‌دنبال پیدا‌کردن زمین و جابه‌جایی این باغ وحش است اما هنوز این اقدام به نتیجه نرسیده است. باغ حیوانات مشهد در حال حاضر با بیش از ۸۰۰ گونه جانوری نیازمند توسعه از ۴ هکتار به ۲۵ هکتار است و این در حالی است که انتظار حیوانات باغ وحش مشهد برای کوچ از بافت شهری، طولانی شده و بی‌توجهی مسئولان ادامه دارد.

باغ وحشی که چندین سال است بحث انتقال آن از بافت شهری به خارج از شهر مشهد مطرح است، همچنان بلاتکلیف در شهر به حیات خود ادامه می‌دهد چرا‌که ارگان‌های متولی تنها به‌دنبال انتقال آن هستند دریغ از اینکه کمکی به مسئولان تنها باغ وحش مشهد داشته باشند.

ضرورت انتقال باغ وحش به خارج از فضای شهری

در همین راستا مدیرکل ‌حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی اظهار داشت: باغ وحش مشهد در منطقه وکیل‌آباد در دهه ۵۰ تاسیس شده است. آن زمان وکیل آباد از بافت شهری فاصله زیادی داشت اما امروز در دل شهر و در جوار منازل مسکونی قرار گرفته و باید این باغ وحش به خارج از بافت شهری انتقال پیدا کند.

حمیدصالحی افزود: مسئولان باغ وحش نیز تمایل دارند که این باغ وحش به مکان مناسب وسیع‌تری منتقل شود اما تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته، البته زمان دقیقی برای انجام عملیات انتقال باغ وحش در نظر گرفته نشده چرا‌که هنوز مکان مناسبی پیدا نشده، بنابراین برای انتقال آن مدت زمان معین لازم است.

وی با بیان این مطلب که جابجایی باغ وحش وکیل آباد مشهد در انتظار اعلام نظر قطعی از سوی معاونت محیط زیست کشور است عنوان کرد: باغ وحش وکیل آباد از سال ۱۳۵۶ در مکان فعلی فعالیتش را شروع کرده اما تاکنون پروانه بهره برداری نگرفته و با توجه به مغایرت فعالیت این واحد با ضوابط فعلی به دلیل قرار داشتن در داخل شهر امکان صدور پروانه برای تداوم فعالیت آن وجود ندارد.

صالحی با بیان اینکه سال ۱۳۹۱ مهلتی سه ساله برای انتقال این باغ وحش به مدیر مجموعه داده شده بود گفت: متاسفانه این مهلت سه ساله بدون هیچ اقدامی به پایان رسیده و بعد از آن نیز یک ماه دیگر فرصت داده شد اما باز هم اقدام موثری صورت نگرفته، به‌همین منظور بحث انتقال باغ وحش مشهد به کمیته فنی ساماندهی مراکز نگهداری حیوانات اعلام شد تا این موضوع در آنجا بررسی شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی بیان کرد: در صورتی که زمین باغ وحش فراهم نشود و سازمان محیط زیست کشور تصمیم بر تعطیلی باغ وحش مشهد داشته باشد؛ گونه‌های جانوری این باغ وحش به مراکز مجاز نگهداری از حیوانات منتقل می‌شوند.

مکان مناسبی برای باغ وحش پیدا نکرده‌ایم

مدیر باغ وحش وکیل آباد مشهد نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سه سال است که نامه‌ای از طرف اداره‌کل محیط‌زیست خراسان رضوی به باغ وحش مشهد ابلاغ شده و در حال حاضر این فرصت تمام شده و باید هرچه سریع‌تر به مکانی خارج از بافت شهری نقل مکان کنیم. ‌محیط‌زیست خراسان‌رضوی اراضی را در جاده شاندیز در اختیار دارد و ما متقاضی خریداری آن بودیم اما متاسفانه جوابی از محیط زیست دریافت نکردیم.

محسن طیرانی افزود: در حال حاضر مکان مناسبی پیدا نکرده‌ایم؛ باغ وحش مشهد ۳۳ سال است که در مکان فعلی مستقر است و تا چند سال گذشته مشکلی نداشتیم اما احداث ساختمان و بوستان وکیل‌آباد و نزدیکی به خیابان وکیل آباد سبب شده تا با مشکلات زیست محیطی و آلاینده‌های صوتی روبه‌رو شویم که برای حیوانات مضر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر باغ وحش وکیل آباد چهار هکتار است و با توجه به افزایش گونه‌های جانوری و جمعیت گونه‌ها، نیاز به عرصه بزرگ‌تری داریم به عنوان مثال طبق دستورالعمل کمیته محیط زیست برای هر قلاده شیر یا ببر باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر قفس در نظر بگیریم در صورتی که الان متراژ این قفس‌ها ۸۰ متر است بنابراین باید به دنبال مکانی بزرگتر باشیم.

طیرانی عنوان کرد: ۱۲۰ گونه جانوری در باغ وحش وکیل‌آباد مشهد نگهداری می‌شوند که با توجه به زاد و ولد این گونه‌ها نیاز به مکان بزرگتری برای نگهداری آن‌ها داریم. بنابراین انتظار داریم ارگان‌های متولی و ناظر نیز ما را در این راستا حمایت کنند.

مدیر باغ وحش وکیل‌آباد مشهد اظهار داشت: محیط زیست اعلام کرده عرصه و ساخت و ساز را باید خودمان فراهم کنیم در صورتی که شغل ما بازدهی زیادی ندارد و این کار برایمان اصلاً مقرون به صرفه نیست اینکه بخواهیم هم عرصه را خریداری کنیم و هم ساخت و ساز و تجهیز آن‌جا را برعهده بگیریم. تنها عشق و علاقه به حیوانات ‌تا به امروز باغ وحش وکیل آباد را پایدار نگاه داشته است.

وی افزود: ‌محیط‌زیست نیز اعلام کرده این مجموعه فعالیت خود را داشته باشد اما با استانداردهای محیط زیست و تغییرات و ساخت و سازهای جدید ‌اگر بخواهیم طبق دستورالعمل‌های محیط زیست هزینه کنیم و به ضوابط نزدیک شویم، باز هم به نتیجه خوبی نمی‌رسیم.

طیرانی ادامه داد: این باغ وحش داخل بافت شهری است و ما نمی‌توانیم چند میلیارد هزینه کنیم و بعد از چند سال مجدد آن را به خارج از شهر منتقل کنیم؛ از طرفی فضای موجود جوابگوی نگهداری از حیوانات با استانداردهای محیط زیست نیست و تنها راه جابه‌جایی باغ وحش به خارج از شهر است.

وی خاطرنشان کرد: در هر استانی اگر مجموعه‌ای خوب دیده شود افتخار آن استان است اما باغ وحش مشهد با وجود ۵۰ سال قدمت و پذیرایی از گردشگران و اینکه یک امتیاز برای توسعه گردشگری و صنعت توریست محسوب می‌شود، هیچ ارگانی از آن حمایت نمی‌کند. ما به‌عنوان بخش خصوصی تمام تلا‌ش‌مان را می‌کنیم و راغب هستیم که مجموعه‌ای بهتر از باغ وحش امروز راه‌اندازی کنیم.

مدیر باغ وحش وکیل‌آباد مشهد اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۲۰ گونه و ۶۸۰ نمونه جانوری در باغ وحش مشهد نگهداری می‌شوند. این گونه‌ها شامل ۶۴ گونه بومی و ۴۳ گونه غیر‌بومی است که شامل ۲۴۰ پستاندار، ۳۹۳ پرنده و ۴۷ خزنده و دو زیست است که در ۱۰۰ جایگاه نگهداری می‌شوند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =