ماجرای مفقود شدن کوهنوردان مشهدی زیر بهمن چه بود؟ + عکس

کوهنوردان

استاندار لرستان ماجرای مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در زیر بهمن در مسیر صعود به قلعه “اشترانکوه” استان لرستان را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، سید موسی خادمی عصر امروز در گفت و گوی خبری با رسانه‌های جمعی استان لرستان با اشاره به جزئیات حادثه برای کوهنوردان مشهدی در اشرانکوه لرستان اظهار داشت: در ساعت ۳٫۲۰ دقیقه بامداد امروز جمعه به جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا اطلاع داده می‌شود که تعدادی از کوهنوردان در اشترانکوه در برف و کولاک کوهستان گرفتار شده و نیاز به امداد رسانی دارند.

وی افزود: بلافاصله از طریق  مدیریت جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا ضمن اطلاع رسانی به معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان  و مدیریت بحران شهرستان، اقدام به اعزام نیروی انسانی ماهر و کوهنوردان جمعیت به منقطه مورد نظر می نمایند.

استاندار لرستان با اشاره به پرواز بالگرد برای نجات کوهنوردان گفت: امدادگران بعد از الحاق به ۷ نفر از کوهنوردانی که در پناهگاه مستقر بودند، درخواست اعزام  بالگرد برای حمل یکی از افراد بدحال را دارند که بلافاصله بالگرد اعزام و هلی برد جوان مصدوم بنام آقای عامری انجام، ولی طبق اعلام اورژانس بعلت سرمازدگی و ایست قبلی، وی فوت می‌کند.

روایت یکی از کوهنوردان نجات یافته از حادثه

وی با اشاره به مساعد بودن حال ۶ کوهنورد دیگر عنوان کرد: سایر افراد مستقر در پناهگاه طی دو سورتی پرواز به شهرستان ازنا  اعزام شدند و تحت درمان قرار گرفتند که هم اکنون حال آن ها مساعد است.

خادمی با اشاره به به نحوه وقوع حادثه بیان کرد: طبق اعلام یکی از نجات یافتگان  این حادثه، کوهنوردان هنگام صعود به سمت ارتفاعات با تاریکی هوا و بارش سنگین برف و کولاک شدید مواجه شده‌اند و به همین علت بین اعضای گروه فاصله افتاده و ۸  نفر از اعضای گروه که دو نفر آنها خانم هستند عقب تر از بقیه قرار گرفتند.

استاندار لرستان گفت: سرما، بارش شدید برف، کولاک و رعد و برق شدید و از طرفی تاریکی هوا و خستگی مفرط شرایطی را پیش آورده که کوهنوردان متوجه فاصله زیاد افراد از همدیگر نشوند.

شناسایی محل سقوط بهمن

وی افزود: ۸ نفری که در انتها قرار گرفتند احتمالا درون یکی از آبشارهای یخی که عبور از آن فوق العاده سخت و دشوار بود با مشکل سقوط بهمن مواجهه شده‌اند.

خادمی گفت: با راهنمایی‌های افراد نجات یافته، محل سقوط بهمن شناسایی و امدادگران در  عملیات جستجو و  امداد و نجات را در محل شروع کردند که بعد از ساعات‌ها کار سخت، در محل سقوط بهمن تعدادی کوله پشتی و  نهایتا” بعد از انجام حفاری در محل ، جنازه یکی از کوهنوردان  پیدا شده و تلاش نیروهای امدادی برای یافتن سایر مفقود شدگان با تمام توان ادامه دارد.

استاندار لرستان با اشاره به تلاش تیم‌های امدادی برای پیدا کردن کوهنوردان مفقودی تصریح کرد: هم اکنون تعداد ده‌ها نفر از  کوهنوردان  حرفه‌ای هلال احمر استان همراه با هیات کوهنوردی استان لرستان  با دو فروند بالگرد در حال انجام عملیات جستجو برای پیدا کردن و نجات تعداد  ۷ نفر از مفقود شدگان این حادثه تاسف بار هستند و تمام امکانات مورد نیاز در برای انجام عملیات امداد و نجات در اختیار امدادگران قرارگرفته است.

توقف جستجو با تاریکی هوا

وی افزود: شرایط حاکم بر محل بسیار سخت و دشوار بوده  و منطقه صعب العبور و برف گیر و امکان فرود هلی کوپتر در نزدیکی محل حادثه امکان پذیر نیست ولی تمامی نیروها در سرمای بسیار سخت حاکم بر محل با حداکثر توان در حال انجام  عملیات جستجوی مفقود شدگان هستند و با تاریکی هوا جستجو توقف و از فردا دوباره ادامه پیدا می کند.

خادمی عنوان کرد: این حادثه در زمانی رخ می‌دهد که از یک هفته پیش هواشناسی کشور  و استان در تمام شبکه‌های خبری و فضای مجازی بارش سنگین برف را در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور و از جمله استان لرستان پیش بینی و اطلاع رسانی نموده بودند و لازم بود که کوهنوردان عزیز به این اخطارهای هواشناسی توجه بیشتری می‌نمودند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه این تیم کوهنوردی بدون هماهنگی با مسئولان استان اقدام به صعود کردن اظهار داشت: لازم بذکر است این گروه کوهنورد بصورت خودجوش و بدون هماهنگی با مسولین استانی و شهرستانی از جمله هیئت‌های کوهنوردی استانی و محلی اقدام به انجام این صعود نموده بودند.

۷ مفقودی و ۲ جان باخته تاکنون

خادمی با عرض تسلیت به خانواده‌های جان باختگان این حادثه دردناک تصریح کرد: مدیریت بحران استان با تمام توان عملیات جستجو برای یافتن مفقودان این حادثه  را همچنان ادامه می‌دهد.

به گزارش تسنیم ، تیم کوهنوردی ۱۴ نفره از مشهد به همراه یک کوهنورد از الیگودرز ۳ روز قبل برای صعود به قلعه اشترانکوه لرستان عازم منطقه شدند که در مسیر صعود به قلعه بر اثر ریزش بهمن دچار حادثه شدند؛ این تیم ۱۵ نفره در مسیر به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 ۳ کوهنورد به دلیل بیماری که پیدا می‌کنند به پناهگاه برگشته و ۱۲ کوهنورد دیگر به مسیر خود ادامه می‌دهند و وقتی به تاریکی شب می‌خوردند دیگر راه برگشت نداشته و مسیر را ادامه داده که در این مسیر دچار حادثه شدند.

از این تیم ۱۵ نفره تاکنون ۷ کوهنورد مفقود شده( ۲ زن و ۵ مرد)، ۲ نفر جان باخته و ۶ نفر هم سالم پیدا شدند و تلاش‌ها برای پیدا کردن ۷ مفقودی از صبح فردا دوباره ادامه پیدا می کند هرچند به گفته مسئولان به احتمال زیاد ۷ نفر مفقودی جان خود را از دست داده اند.

اسامی مفقودان و جان باختگان

اسامی کوهنوردان مفقودی: علی حسینی، امان‌الله جوکار، ناصر اکبری، اکرم حقانی، مهشید جوان‌محمدی، علی قاسم‌زاده، مجید زاده تراب.

اسامی کوهنوردانی که نجات یافته‌اند: امیر تقی زاده، محمود فرنوش فر، حسن موسوی، سروش قادری، محسن اشرفی، سید رضا وحیدی.

علیرضا عامری کوهنورد ۲۲ ساله  و مرتضی غلامپور معروف به پلنگ برفی ایران که سابقه صعود به چند قله ۸۰۰۰ متری از جمله اورست را در پرونده اوست، دو کوهنورد جان باخته تاکنون است.

کوهنوردان مشهدی در فرودگاه برای سفر به لرستان

علیرضا عامری کوهنورد جان باخته

مرتضی غلامپور کوهنورد جان باخته

تیم کوهنودی مشهد در بدو ورود به شهر ازنا

تلاش برای پیدا کردن کوهنوردان مفقود شده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =