مشهد، تربت‌جام و قوچان به “فرمانداری ویژه” ارتقاء می‌یابند/ فعال‌‌سازی “خانه سمن‌سرا” در خراسان‌رضوی

سید جواد حسینی

معاون استاندار خراسان‌رضوی گفت: به‌زودی در کنارخانه احزاب ، خانه تشکل‌های غیردولتی استان با عنوان “خانه سمن‌سرا” فعال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سید جواد حسینی ظهر امروز در نخستین نشست‌خبری خود درباره تغییر فرماندار مشهد اظهار داشت: ۵ ماه مانده به انتخابات جابه‌جایی در حوزه فرمانداران نداریم، البته اگر در ارزیابی عملکردها ضرورتی ایجاب کند، تغییر و تحول خواهیم داشت.

وی افزود: در حال حاضر دو فرماندار خوشاب و نیشابور به صورت سرپرستی اداره و قبل از انتخابات تعیین تکلیف می‌شوند، ضمن اینکه سه فرمانداری تربت جام، قوچان و مشهد نیز به فرمانداری ویژه ارتقاء پیدا می‌کنند. بعداز تقسیمات کشوری  ۶ بخش به شهرستان و ۱۳ دهستان به بخش و ۲۵ روستا به شهر تبدیل می‌شوند که در وزارت کشور در دست بررسی است.

معاون استاندار خراسان‌رضوی تصریح کرد: در حوزه سیاسی انتصاب فرمانداران با رویکرد شایسته سالاری، مدیریت کارآمد، شفاف و پاسخگو و پرهیز از افراط و تفریط، قانونمداری، اخلاق‌گرایی و پرهیز از عوام‌زدگی و دارابودن شرایط ایثارگری در دولت یازدهم انجام شده و ۵۰ درصد افرادی که منصوب شده‌اند به نوعی وابسته به خانواده ایثارگران هستند که در این راستا شاهد رشد ۲۰ درصدی حضور ایثارگران نسبت به دولت دهم هستیم.

وی با بیان اینکه کارخانه سنگان‌خواف، فولادنیشابور و ۴۷۰ طرح اقتصادی در استان مراحل پایانی کار خود را طی می‌کنند، عنوان کرد: خراسان‌رضوی ۷ درصد واحدهای صنعتی، ۸ درصد اشتغال کشور را با ۶ درصد سرمایه‌گذاری به خود اختصاص داده است به طوری‌که ۲۰۰ هزار نفر در بخش صنعت استان با سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی مشغول به فعالیت هستند.

حسینی با بیان اینکه در سال ۹۴ در مقایسه با سال گذشته در استان میزان سرقت‌های مهم دو رتبه و شرارت‌ها ۹ رتبه و آمار تجاوز به عنف ۹ رتبه کاهش داشته است، عنوان کرد: در بعد امنیتی امروز نسبت به سال ۹۲‌، طول جاده‌های مرزی ۲۰ درصد افزایش دارد به طوریکه ۱۷.۵ کیلومتر جاده مرزی با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار ایجاد شده ضمن اینکه انسداد مرز با سیم‌های تیغه‌دار با اعتبار ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون‌ریال را دارای رشد ۱۸ درصدی داشته است.

معاون سیاسی استانداری خراسان‌رضوی افزود: رویکرد استان در تامین امنیت مرزها با وجود ۸۳۴ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و ترکمنستان بسیار جدی است. خراسان‌رضوی ۷ شهر مرزی با ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که در این راستا چهارمین استان مرزی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۳۵ مرکز آموزش عالی و ۳۰۲ هزار دانشجو و چند ۱۰۰هزار تبعه خارجی، به‌اندازه ۸ استان جمعیت دانش‌آموزی‌، نمایندگی‌ها و کنسولگری‌های خارجی داشته است. از این رو خراسان‌رضوی توانسته امنیت را فراهم کند.

حسینی با بیان اینکه به‌زودی در کنار خانه احزاب، خانه تشکل‌های غیردولتی استان با عنوان “خانه سمن‌سرا” فعال می‌شود اظهار داشت: توجه به احزاب و فعالیت‌های سیاسی مبنای عمل دولت و مسئولان استان است به‌همین منظور نخستین خانه احزاب در استان شکل گرفته تا شاهد افزایش تعامل و همگرایی این جریان‌ها در بحث منافع ملی باشیم. در حال حاضر ۱۱۰ تشکل سیاسی مختلف در استان وجود دارد که ۵۴ مورد آن دارای مجوز رسمی هستند که از این تعداد ۲۷ حزب اصلاح‌طلب، ۲۳ مورد اصولگرا و ۵ حزب اعتدالی دارای مجوز است.

معاون سیاسی استانداری خراسان‌رضوی گفت: ۷۲ درصد مردم استان نگاه سیاسی دولت را عامل تقویت و ارتقاء موقعیت ایران در جهان می‌دانند که نشان‌دهنده  عملکرد موفق دولت در این عرصه است.

حسینی با بیان اینکه توسعه سمن‌ها یکی از رویکردهای اصلی دولت در جلب مشارکت مردمی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۴۶ سمن در استان فعال است که نسبت به سال ۹۲ این رقم رشد ۱۵ درصد داشته و از سال ۹۴ تا‌کنون ۵۵ سمن جدید به این تعداد افزوده شده است. در حال حاضر سمن‌ها در  ۱۷ قلمرو شامل علمی، کشاورزی، تحیکم خانواده، عمران و آبادانی، گردشگری و محیط‌زیست و بشردوستانه و آسیب‌های اجتماعی، امور جوانان، ورزشی و زیرساختی فعال هستند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =