مشهد و لالجین شهرهای جهانی صنایع‌دستی می‌شوند

فصـــل خشکسالی در صنایع‌دستی ایران به پایان رسیده است. آنطور که معاون صنایع‌دستی کشور می‌گوید، سال آینده با رسیدن اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی از محل اموال تملکات در قانون بودجه و همچنین اعتبارات هزینه‌ای بودجه بخش صنایع‌دستی ۸۸ درصد افزایش یافته و سال سخت صنایع‌دستی ایران به پایان می‌رسد.

بهمن نامور مطلق، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که از ماه‌ها پیش از تنظیم قانون بودجه و برنامه ششم توسعه گلایه‌های متعدد از بی‌توجهی به بخش صنایع‌دستی کشور داشت، حالا در نشست خبری صبح دیروز خود با خبرنگاران می‌گوید که سال سختی‌ها در بخش صنایع‌دستی به پایان رسیده چون در سال آینده بودجه و اعتبار به این بخش می‌رسد.

او نوید داده است که سال۹۵ صنایع‌دستی ایران سال شکوفایی را پیش رو خواهد داشت و قرار است شهرهای مشهد به‌عنوان شهر سنگ‌های قیمتی به‌ویژه فیروزه و لالجین همدان به‌عنوان شهر سفال در ردیف شهرهای جهانی صنایع‌دستی در شورای جهانی صنایع‌دستی ثبت شوند.

نامور مطلق در توضیح برنامه‌های معاونت صنایع‌دستی در نوروز۹۵ نیز گفت: ۵۵۰ بازارچه صنایع‌دستی در ایران داریم که تعداد آنها بیش از ۴۳۰شهرستان موجود در کشور است. او با اشاره به گردش مالی صنایع‌دستی در نوروز گفت: سال گذشته ۲۵میلیارد تومان گردش مالی تنها در نوروز در حوزه صنایع‌دستی داشتیم و برخی شهرها همچون شیراز به ما اعلام کردند که انبارهای‌شان از صنایع‌دستی خالی شده است.

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی همچنین از وجود بیش از ۸۰۰کارگاه زنده صنایع‌دستی در سراسر کشور برای مشاهده مشارکتی گردشگران نوروزی و ساخت صنایع‌دستی توسط آنها خبر داد و افزود: طرح شهر ملی صنایع‌دستی را نیز به بخش آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال کردیم و از این پس یک شهر ملی و یک شهر جهانی در حوزه صنایع‌دستی خواهیم داشت. او از ۳شهر سیرجان در کرمان برای بافت گلیم، میبد در یزد برای زیلوبافی و شهر مریوان در کردستان برای بافت گیوه به‌عنوان نامزد شهرهای ملی کشور نام برد.

  • نشان ملی برای ۱۱۰۰اثر صنایع‌دستی

او گفت: سال۹۴ برای بیش از ۱۱۰۰اثر صنایع‌دستی نشان ملی صادر شد که خود یک نهضت در اصلاح مواداولیه و تولید انبوه صنایع‌دستی است.نامور مطلق همچنین از گسترش بی‌ینال‌های صنایع‌دستی در سال آینده خبر داد و افزود: امسال بی‌ینال چوب را برگزار کردیم و ۹اثر کاندیدای دریافت نشان جهانی شدند. سال گذشته نیز در حوزه سفال و رودوزی‌های سنتی ۲ اثر جهانی داشتیم.

معاون صنایع‌دستی نامگذاری ۲شهر جهانی صنایع‌دستی از ایران را برای نخستین‌بار در فهرست شهرهای جهانی صنایع‌دستی از دستاوردهای معاونت میراث فرهنگی خواند و گفت: برای نخستین‌بار اصفهان را به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی بعد از جیپور هند داشتیم، تبریز نیز شهر بعدی بود که در حوزه صنایع‌دستی ثبت جهانی شد و این نوید خوبی است که ایران بار دیگر به عرصه جهانی صنایع‌دستی بازگشته است.

نامورمطلق گفت: ایران برای مدیریت صنایع‌دستی جهان در حرکت است. او با بیان اینکه سال گذشته با عنوان سال نساجی نامگذاری شده بود، افزود: سال گذشته خوشبختانه موتور نساجی سنتی راه افتاد و استان یزد که نساجی را از دست داده بود و دیگر ترمه سنتی نداشت، امسال کاندیدای شهر نساجی شد. این شهر سال۹۵ یکی از شهرهای ملی صنایع‌دستی ایران خواهد شد. به گفته بهمن نامور مطلق، سال۹۵ نیز سال سنگ‌های قیمتی نامگذاری شده است. وی افزود: سنگ‌های قیمتی تجارت خوبی در دنیا دارد که ما سهم کمی از آن داریم. در برخی موارد گردش مالی سنگ‌های قیمتی در جهان تا ۵۰۰میلیون دلار نیز برآورد شده است.

نامورمطلق همچنین رشد صادرات صنایع‌دستی کشور را ۱۸درصد اعلام کرد و گفت: این رشد سال گذشته ۳۶درصد بود ولی امسال که سایر بخش‌ها از رشد منفی صادرات برخوردار بودند، بخش صنایع‌دستی توانست رشد ۱۸درصدی صادرات داشته باشد. به گفته او، فروش صنایع‌دستی در داخل کشور امسال با ۶۰درصد رشد همراه بوده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =