موزه‌های آستان قدس رضوی؛ نیمه پنهان روضه رضوی

موزه‌های آستان قدس رضوی

آستان امام هشتم(ع) دارای نفایس بسیاری است که طی صدها سال به پیشگاه آن حضرت هدیه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، آستان امام هشتم(ع) دارای نفایس بسیاری است که در صدها سال به پیشگاه آن حضرت هدیه شده‌اند. همچنین بسیاری از آثاری که در آستانه مورد استفاده قرار گرفته‌اند به تدریج کاربرد خود را از دست داده و به خارج از حرم منتقل شده‌اند.

همه موزه‌های آستان قدس رضوی در صحن کوثر قرار دارند و در دو مجموعه جداگانه فعالیت می‌کنند.

موزه مرکزی

موزه مرکزی در یک ساختمان چهار طبقه قرار گرفته و همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر پذیرای علاقه مندان است. این موزه که شکل کامل شده نخستین موزه است از هشت مجموعه متفاوت شامل مجموعه تاریخ مشهد، مجموعه سکه و مدال، مجموعه صدف و حلزون، مجموعه نقاشی، مجموعه سلاح، مجموعه نجوم و ساعت، مجموعه ظروف و مجموعه تمبر و اسکناس تشکیل شده است.

مجموعه تاریخ مشهد

این مجموعه در طبقه همکف واقع شده و آثار و نفایس حرم منور رضوی در آن به نمایش درآمده است. قدیمی‌ترین سنگ مزار امام رضا(ع)، سنگاب بزرگی از قرن ششم هجری و دو عدد سکه نقره از دوران ولایتعهدی امام رضا(ع) از جمله آثاری است که در این موزه نگهداری می‌شود.

مجموعه سکه و مدال

این مجموعه دربردارنده سکه‌هایی از دوره ایران باستان تا دوره متاخر است و البته مدال‌هایی که از سوی قهرمانان و ورزشکاران نیز تقدیم شده در این موزه نگهداری می‌شود.

مجموعه صدف و حلزون

این مجموعه شامل ۱۲۸۲ قطعه صدف و حلزون است که در سال ۱۳۶۴ توسط فردی به نام محمد سعید فواد از کشور سوریه به آستان قدس رضوی اهدا شده است.

مجموعه نقاشی

در این مجموعه آثاری از نقاشان بزرگ ایرانی مثل فرشچیان، علی اشرف والی و تعدادی از هنرمندان اروپایی به نمایش درآمده است.

مجموعه سلاح

مجموعه سلاح با نمایش ابزارهای جنگی مانند شمشیر و تبرزین، تیرکمان در طبقه دوم موزه مرکزی قرار دارد.

مجموعه نجوم و ساعت

این مجموعه نیز در طبقه دوم قرار دارد و آثاری در ارتباط با نجوم و ساعت را در معرض دید بینندگان قرار می‌دهد.

مجموعه ظروف

این مجموعه نمایش دهنده ظروف چینی و بلور از سده هشتم تا سیزدهم هجری است.

مجموعه تمبر و اسکناس

این مجموعه که در طبقه زیر همکف واقع است ۵۰ هزار قطعه تمبر و اسکناس را به نمایش گذاشته است. غیر از موزه مرکزی، سه موزه دیگر به صورت جداگانه اما در یک ساختمان پذیرای علاقه مندان فرهنگ و هنر و تاریخ هستند که شامل موزه‌های قرآن و نفایس، موزه فرش و موزه هدایای مقام معظم رهبری است.

موزه قرآن

در این موزه قرآن هایی نفیسی از جمله قرآن‌های منسوب به امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین و امام رضا(ع) به معرض نمایش درآمده است.

موزه فرش

در این موزه فرش‌های نفیسی از سده دهم تاکنون به نمایش درآمده است البته مهمترین فرش‌های به نمایش درآمده در این موزه مربوط به دوره صفویه است.

موزه هدایای مقام معظم رهبری

این موزه دربردارنده هدایایی است که مقامات داخلی و خارجی به مقام معظم رهبری هدیه کرده‌اند. البته آنچه از سوی مقام معظم رهبری به آستان قدس رضوی اهداء شده شامل تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، انواع ظروف و ماکت و مدال و … است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 7 =