نان گل گندم

۳۴۲۲۱

dscn5384-copy

۳۴۲۲۲

dscn5391-copy

dscn5388-copy

dscn5387-copy

dscn5390-copy

dscn5394-copy

dscn5393-copy

۳۴۲۲۳

فواید نان سبوس‌دار

 

 

 

 

نان به عنوان کالایی اساسی و ضروری دارای اهمیت ویژه‌ای در سبد مصرفی خانوار‌ها است. نان‌هایی که با آرد کامل و سبوس‌دار تهیه می‌شود، نسبت به نان‌ تهیه شده با آرد سفید به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد و مصرف روزانه آنها مقداری از نیاز روزانه بدن به املاح، پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها را تأمین می‌کند

 

تافتون یکی از نان‌های است که سهم بسزایی در سبد مصرفی خانوارها دارد و میانگین مصرف آن بسیار بیشتر از سایر نانها است.

 

 

تافتون نانی گرد و نازک است که دارای منافذ ریز بوده و بافت داخلی و پوسته آن تا حدودی به هم چسبیده هستند بطوری که قابل تفکیک نیستند.

 

 

نان تافتون با اضافه کردن خمیر مایه و حرارت مستقیم پخت می‌شود که در صورت رعایت اصول پخت‌، بوی مطبوع و مزه خوب، عدم چسبندگی و درآمدن به شکل توده خمیر در دهان و فرورفتگی‌های زیاد و سطح یکنواخت از نشانه‌های نان تافتون مرغوب خواهد بود.

 

 

نگهداری تافتون نیز از اهمیت بالایی برخوردار است بطوری که در صورت نگهداری خوب از آن‌، میزان ضایعات کاهش چشمگیری خواهد داشت.

 

 

یکی از روش‌های نگهداری نان قرار دادن در فریزرهای خانگی و عدم نگهداری طولانی مدت آن در یخچال است.

 

 

با توجه به مصرف بالای نان در ایران توجه به نوع پخت و آرد مورد استفاده بسیار مهم است. نانی که از آرد سبوس‌دار تهیه می‌شود و با خمیر مایه و بدون استفاده از جوش شیرین به عمل می‌آید و با حرارتی ملایم، یکنواخت و شعله غیرمستقیم پخته می‌شود، سالم‌ترین نان‌ است.

 

 

نان‌هایی که با استفاده از خمیر مایه تهیه می‌شود، از ارزش تغذیه‌ای بالایی برخوردار است، قابلیت هضم خوبی دارد و ضایعات و دورریزی آن ها بسیار کمتر از نان‌های تهیه شده با جوش شیرین است و عطر و بوی این نان‌ها به هیچ‌وجه قابل قیاس با نان‌های جوش شیرین‌دار نیست و ماندگاری بهتری دارد.

 

 

یک نان خوب، ظاهر سالم، کاملا برشته، پخته شده دارد و در سطح آن سوختگی مشاهده نمی شود و طعم، مزه و بوی خوشایند ،دارای بافت نرم و یکنواخت است و قابلیت برش پذیری‌ مطلوب دارد.

مزایای پخت نان با حرارت غیرمستقیم

 

 

دنیای اقتصاد- عضو هیأت علمی و معاون پژوهشی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی حذف ترکیبات شیمیایی مضر و کاهش هدررفت انرژی را از مزایای پخت نان با حرارت غیرمستقیم دانست.مسعود نجف‎نجفی با اشاره به عوامل متعدد مؤثر بر کیفیت نان از قبیل کیفیت گندم، فرایند آسیابانی و تبدیل آن به آرد، اظهار کرد: فرایند تولید نیز که به دو بخش ماشین‎آلات پخت نان و نیروی انسانی تقسیم می‎شود بر کیفیت آن اثرگذار است.معاون پژوهشی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با تأکید بر اینکه استفاده از حرارت غیرمستقیم برای پخت نان بهتر است و کیفیت را بهبود می‌بخشد، خاطرنشان کرد: استفاده از حرارت مستقیم باعث انتقال ترکیبات شیمیایی مضری به نان می‎شود در حالی که حرارت غیرمستقیم باعث حذف این عوامل مضر خواهد شد. نجف‎نجفی ادامه داد: در حال حاضر تولیدکنندگان ماشین‎آلات پخت نان در داخل کشور به اهمیت استفاده از حرارت غیرمستقیم پی برده‎اند و پیشرفت‎های خوبی در این زمینه حاصل شده که امیدواریم این روند ادامه یابد؛ تولیدکنندگان ماشین‎آلات پخت نان با الگوبرداری از ماشین‌آلات خارجی و استفاده از دانش بومی تحول خوبی را در این زمینه ایجاد کرده‎اند، هر چند هنوز با ایده‎آل‎ها فاصله داریم.معاون پژوهشی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اضافه کرد: استفاده از حرارت غیرمستقیم همچنین هدررفت انرژی را کاهش می‎دهد که در طراحی ماشین‎آلات پخت نان، طراحی مشعل این ماشین‎ها و … این مسأله لحاظ می‌‎شود.