نخستین ژئوپارک ایران ثبت جهانی شد

سعدالله نصیری قیداری رئیس انجمن نجوم ایران

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سعدالله نصیری قیداری ظهر دیروز در نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز و نخستین فن‌بازار سبز ملی ایران که در محل تالار دکتر رحیمی‌زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: امروز آموزش در تمام جهان امر بسیار مهمی است و اساس تحقق تمام ابعاد دیگر است و سازمان یونسکو بر اساس آموزش، فرهنگ و علم ایجاد شده است.    

وی افزود: بشر به این نتیجه رسیده که علم، فرهنگ و آموزش سبب صلح و گسترش عدالت می‌شود و به توسعه پایدار کمک می‌کند؛ تفاوت انسان با دیگر موجودات در این سه امر است؛ زیرا هیچ حیوانی فرهنگ‌سازی نکرده و علم و فناوری تولید نمی‌کند بنابراین آموزش محیط زیست اهمیت بالایی دارد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: ما اخیراً ژئوپارک قشم را به‌عنوان نخستین ژئوپارک ایران و یکی از مدرن‌ترین ژئوپارک‌های منطقه ثبت جهانی کردیم و خوشبختانه اکنون رئیس شورای ژئوپارک یونسکو یک ایرانی است.

نصیری قیداری درباره ثبت جهانی کوه دماوند گفت: سال گذشته کویر لوت به‌عنوان نخستین میراث طبیعی کشور ثبت جهانی شد اما درمورد کوه دماوند به دلیل آسیب‌هایی که زده شده هنوز نتوانستیم. 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو خاطرنشان کرد: وزارت علوم باید برای کادرسازی بین المللی برنامه داشته باشد و افراد ما باید در نوشتن کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌الملل حضور داشته باشند. 

در ادامه سیامک خادمی سرپرست اداره‌کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌های ما از نظر وسعت و جمعیت از برخی از شهرهای ما بزرگ‌تر هستند، اظهار داشت: تقریبا همه مراوداتی که در یک شهر است در این دانشگاه‌ها نیز وجود دارد بنابراین وقتی موضوع مدیریت سبز را به عنوان پایلوت در دانشگاه اجرا می‌کنیم می‌تواند یک الگو باشد.

وی با بیان اینکه در این حوزه جای خالی متخصصان و دانشمندان علوم انسانی را خالی می‌بینم و نقش بیشتری را باید ایفا کنند، افزود: بحث فرهنگ‌سازی و گفتمان سازی مدیریت سبز را ابتدا در دانشگاه‌ها و  همچنین آموزش نسل آینده را در دستور کار خود داریم و دنبال می‌کنیم.  

سرپرست اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: درصدد هستیم نقش جهانی کشورمان در توسعه و مشارکت با کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی و منطقه را در حوزه دانشگاه و مدیریت سبز بیشتر کنیم همچنین تلاش ما این است در راستای تعهد کشورمان به عهدنامه پاریس که درمورد کاهش استفاده از گازهای گلخانه‌ای است و ما هم سهم داریم استارت کار خود را از دانشگاه‌ها بزنیم. 

خادمی خاطرنشان کرد: علاوه بر تعهدات ملی و بین‌المللی که در ما زمینه حفاظت از محیط زیست داریم طبق آموزه‌های دینی خود نیز باید نعمت‌هایی که خداوند به ما اعطا کرده را به‌طور بهینه مصرف کنیم و از این نظر نیز این مهم مورد تاکید و دارای اهمیت است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =