نقل و انتقال ۳۴ درصد فرهنگیان خراسان‌رضوی مورد موافقت قرار گرفت

سید جواد حسینی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: نقل و انتقال ۳۴ درصد فرهنگیان خراسان رضوی مورد موافقت قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سید جواد حسینی ظهر امروز در نشست خبری اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی اظهار داشت: از سال ۹۲ تاکنون در دولت تدبیر و امید رکورد پروژه‌های عمرانی شکسته شد به‌طوری که ۱۰ هزار و ۵۰۰ پروژه در سطح کشور و ۷۰۰ پروژه در خراسان‌رضوی با ۲ هزار و ۶۹۰ کلاس با تخصیص اعتبار ۴ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی افزود: در راستای تحقق سند تحول بنیادین، مدل مدیریتی جدیدی در دولت کنونی طراحی شد؛ نخستین رویکرد آن استقرار نظام جامع برنامه‌ریزی و مدیریت عملکرد با ۴۰۰ شاخص است به گونه‌ای که اکنون از سطح ستاد تا شهرستانها و مناطق و کلاس‌های درس جاری و ساری است.

حسینی با بیان اینکه در این زمینه در ماه اخیر طبق ارزیابی وزارت، خراسان‌رضوی در رتبه اول قرار گرفت تصریح کرد: مدل مشارکتی مدلی است که سازمان از آن پیروی می‌کند، در این راستا منشور مشارکت در ۸ قلمرو با ۲۱۸ راهکار پیگیری و اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به توسعه طرح خیرین مدرسه‌ساز بیان کرد: با راه‌اندازی طرح خیرین مدرسه یار، تعداد آن‌ها به ۳۵۰۰ نفر افزایش یافته و قرار است از اول مهر طرح خیرین دانش آموزی هم راه اندازی شود.

حسینی از طرح ۱۰۰ دبیرخانه ۱۰۰ مدرسه خبر داد و گفت: با ابتکار استان ۱۰۰ افتخار اول کشوری و ۱۱۵ طرح نو داشتیم که پیاده و اجرا شدند؛ در حال حاضر با نهادهای مختلف در حال تشکیل دبیرخانه‌های متعددی هستیم که این اقدام، راه مشارکت در قلمروهای مختلف با نهادهای دیگر را باز خواهد کرد.

وی در ارتباط با بحث تمرکززدایی در نظام آموزش و پرورش یادآور شد: نخستین اقدامی که در این بخش صورت گرفت، کاهش ۳۰ درصدی بخشنامه‌ها بود و به دنبال آن ۲۰۰ فعالیت شناسایی شده و ۵۰ درصد آنها واگذار شدند.

حسینی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم در حوزه تعلیم و تربیت  نقش تربیت بسیار مهمتر و پررنگ است، به همین دلیل در راستای تحقق تعلیم و تربیت تمام ساحتی، اقداماتی صورت گرفت که از آن میان می‌توان به احیاء ۷۰۰ دارالقرآن در استان، احیای فرهنگ ایثار و شهادت، طرح حفظ موضوعی و مصباح الهدی اشاره کرد.

وی در ارتباط با تأمین نیروی انسانی و توجه خاصی که باید به این موضوع شود بیان کرد: توجه به چند موضوع در این بخش ضروری است که در این بین می‌توان به موضوعاتی چون مسئله انگیزش، تأمین، توزیع، نگهداشت، توانمندسازی و آمایش سرزمینی در جذب نیروی انسانی توجه کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: از اقدامات مثبتی که در دولت تدبیر و امید در آموزش و پرورش صورت گرفت این بود که در جهت اصلاح نظام معیوب نیروی انسانی، جذب نیرو از طریق نهضت سوادآموزی متوقف شد و بعد از این تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون‌هایی که با همکاری سازمان سنجش برگزار می‌شود در جهت تأمین نیروی انسانی اقدام می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در رابطه با موضوع نقل و انتقالات بیان کرد: از میان ۸۲۰۰ متقاضی با ۳۴ درصد آن‌ها موافقت شد؛ با توجه به اینکه در دولت‌های اخیر نظام جامعی در زمینه آمایش سرزمینی وجود نداشت، اقدام مهمی که دولت حاضر انجام داد نیاز سنجی در مناطق وجذب نیرو براساس این نظام با رویکرد بومی گزینی بود.

وی در ارتباط با بهسازی نیروی انسانی افزود: با توجه به اهمیتی که توانمندسازی نیروی انسانی و به روز شدن آنان دارد، تاکنون در ۱۴ مرکز آموزش نیروی انسانی مستقل و ۱۰۰ مرکز نیمه مستقل ۶ میلیون نفر ساعت توانمندسازی شده‌اند.

حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه معلم باید دارای انگیزه و مهارت کافی باشد، توجه به بحث انگیزش نیروی انسانی ضروری است؛ در این راستا اقدام معجزه آسایی که در استان صورت گرفت کاهش نیروهای حق‌التدریس از ۲۱۰ هزار ساعت در هفته به ۷۰ هزار ساعت است که در نهایت سبب شد مبلغ ۲۰۰ میلیارد صرفه جویی در این بخش صورت بگیرد.

وی در ارتباط با لزوم ارتقاء کیفیت و برقراری عدالت آموزشی بیان کرد: استان خراسان‌رضوی با ۲۴ هزار دانش آموز در طرح خرید خدمات آموزشی پس از سیستان و بلوچستان در مقام دوم قرار می‌گیرد؛ در بخش رسیدگی به عشایر تاکنون ۱۶۰ آموزشگاه عشایر راه‌اندازی شده‌اند که از این میان تاکنون ۲۰ مورد از آنها کد گرفته‌اند.

حسینی در بحث ارتقاء سلامت و زیست محیطی در نظام آموزش و پرورش استان تصریح کرد: در این حوزه در دولت جدید اقدامات مثبتی صورت گرفته که از آن میان می‌توان به برگزاری المپیادهای درون مدرسه‌ای و مسابقات ورزشی و تشکیل طرح کانون‌های درون مدرسه‌ای و برون مدرسه‌ای اشاره کرد؛ در این راستا سرانه فضای ورزشی از ۱۱صدم مترمربع به ۱۲ صدم ارتقاء یافت.

وی در ارتباط با استخدام فرزندان ایثارگر و نقل و انتقال در این بخش افزود: قرار است نقل و انتقالات طبق ضابطه و امتیازات صورت بگیرد که این مسئله شامل ایثارگران نیز می‌شود و براساس امتیازات و نیاز مقصد مورد تقاضا به طور سیسماتیک انجام می‌شود؛ در این راستا تاکنون ۲۰ درصد از جامعه ایثارگر جابجا شده‌اند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + ده =