واکسن آنفلوانزا موجود ولی بدون بیمه + ۸ توصیه اینفوگرافی

596s

براساس بررسی ها مشکلی از کمبود واکسن آنفلوانزا در دو داروخانه مهم پایتخت یعنی ۱۳آبان و هلال‌احمر وجود ندارد،کما اینکه مردم باید واکسن را به مبلغ ۲۲ هزارتومان که البته بیمه نیست تهیه کنند،ماسک نیز به مقدار کافی موجود بود ولی خبری از ماسک نانو نیست.

تسنیم می نویسد ، طی هفته اخیر خبرهای شیوع آنفلوانزا H1N1 آنقدر گسترده شده بود که به نوعی مردم را نیز نگران کرده است کما اینکه اگر اطلاع رسانی نشود نهادهای متولی محکوم به عدم اطلاع رسانی می‌شوند و اگر هم اطلاع رسانی شود برخی مشکلات از جمله شیوع شایعات و افزایش نگرانی‌ها و از همه مهمتر برخی سوءاستفاده‌های مالی نیز به همراه کمبود برخی اقلام به دلیل تقاضاهای القایی و غیرضروری رخ می‌دهد.

براین اساس طبق شنیده‌ها و گزارش‌های مردمی عنوان شده بود که هزینه واکسن آنفلوانزا بسیار گرانتر از قیمت واقعی‌اش فروخته می‌شود و ماسک نیز دچار کمبود شده است. بنابراین برای اطمینان از این ادعاها در مرحله نخست به دو داروخانه هلال احمر و ۱۳ آبان که از مهمترین داروخانه‌های پایتخت و کشور هستند رفته و وضعیت واکسن آنفلوانزا و ماسک بررسی شد.

واکسن آنفلوانزا موجود ولی بیمه نیست/ قیمت ۲۲ هزار تومان

در داروخانه مرکزی هلال احمر واقع در خیابان طالقانی تقاطع سپهبد قرنی، واکسن آنفلوانزا موجود و به قیمت ۲۲ هزار تومان عرضه می‌شد ولی به گفته یکی از متصدیان این داروخانه این واکسن تحت پوشش بیمه نیست! و این درحالی بود که مردم نیز بدون مشکلی که البته تعدادشان نیز زیاد نبود برای تهیه این واکسن مراجعه کرده بودند و این واکسن را به همراه یخ دارویی دریافت می‌کردند.

ماسک‌های N95 فیلتردار ۱۴۵۰ تومان

همچنین در زمینه ماسک نیز در داروخانه تک نسخه ای هلال احمر در مجاورت داروخانه مرکزی هلال احمر که به فاصله ۵۰ متر در همان خیابان طالقانی واقع است، افراد می‌توانستند با مبلغ ۱۴۵۰ تومان ماسک‌های N95 فیلتردار را تهیه کنند.

خبری از ماسک نانو نیست!

البته ماسک نانو نیز از متصدی داروخانه مطالبه شد که این متصدی عنوان کرد که چنین ماسکی موجود نیست و اگر هم پیدا شود بالای ۱۰ هزار تومان قیمت دارد، در حالیکه مسئولان هلال احمر بارها در خبرهای گذشته خود از تولید ماسک نانو خبر داده بودند!

مشاور دارویی رایگان در داروخانه ۱۳ آبان

حال برای پیگیری واکسن آنفلوانزا به داروخانه ۱۳ آبان معراجعه شد که در این داروخانه نیز واکسن آنفلوانزا به مبلغ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شد و مشکلی وجود نداشت، البته نکته جالب در داروخانه ۱۳ آبان این بود که افراد می‌توانستند از مشاور دارویی رایگان که توسط یک نفر که در نیم طبقه بالای داروخانه مستقر بود بهره مند شوند.

در این رابطه یکی از افراد برای تهیه واکسن آنفلوانزا جهت همسر باردارش سئوالی کرده بود که مشاوره دارویی به وی عنوان کرده بود که غالباً این واکسن به برخی گروه‌ها از جمله زنان باردار توصیه می‌شود ولی با این وجود باید زیر نظر متخصص زنان و زایمان این کار صورت پذیرد.

عدم کمبود در تهران به معنای عدم مشکل در شهرهای کوچک نیست

در نهایت پس از بررسی دو داروخانه هلال احمر و ۱۳ آبان شواهد حاکی از عدم مشکل در زمینه واکسن آنفلوانزا بود ولی این مسئله تاییدی بر کمبود و یا گرانی این واکسن و حتی ماسک در دیگر داروخانه‌های کشور به خصوص در شهرهای کوچک نیست زیرا در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ۱۷ آذر مردم طی پیامک‌های عنوان کرده بودند که در برخی از شهرهای کرمان کمبود ماسک وجود دارد.

اطلاع رسانی‌ رسانه‌ای بر محور سرعت و آمار مرگ یعنی ترس جامعه و محرومیت مردم از آموزش صحیح

کما اینکه مسئولان در این باره نیز پاسخ دادند ولی به هر حال در چنین مواقعه ای که اطلاع رسانی‌ رسانه‌ها بیشتر بر محور سرعت و مرگ بیماران می‌شود مسلماً مطالب با محتوای کاملی به مخاطبان منتقل نمی‌شود و تقاضاهای القایی نیز در بازار به وجود می‌آید و این شرایط زمانی وخیم‌تر می‌شود که عرضه کننده اینگونه کالاها نیز پای خود را از مرز انصاف خارج کند که مسلماً افزایش نظارت در این زمینه بسیار ضروری خواهد بود.

اینفوگرافی آنفلوانزایی

 
 
 
 
 

سلامت نیوز: واکسن آنفلوانزا موجود ولی بدون بیمه + ۸ توصیه اینفوگرافی

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =