وجود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده و غیرمهندسی‌ساز در حاشیه شهر مشهد

نعمت الله ظریف

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان‌رضوی گفت: حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده و نیازمند تخریب و ‌غیر مهندسی‌ساز در اراضی حاشیه شهر مشهد وجود دارد.

نعمت‌الله ظریف در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: میزان استهلاک ساختمان‌ها در تمام کشور و به تبع آن در خراسان‌رضوی حدود ۲.۵ درصد بوده و عمر ساختمان‌های ساخته شده در ایران یک سوم کشورهای توسعه یافته است.

وی ادامه داد: این مسئله سبب شده که بخشی از تولید ناخالص ملی به همین موضوع اختصاص یابد و به علت عمر کوتاه ساختمان‌ها از بین برود.

دبیر انجمن انبوه سازان خراسان‌رضوی بیان کرد: هم اکنون متوسط عمر ساختمان‌ها در ایران حدود ۳۵ سال بوده که افزایش آن به ۵۰ سال در دستور کار سازندگان قرار گرفته است.

ظریف با اشاره به افزایش قیمت ناگهانی زمین در برخی از مناطق، خاطرنشان کرد: این موضوع ‌سبب شده که میزان تخریب در برخی از نقاط بیشتر بوده و ساختمان‌ها پیش از مستهلک‌شدن خراب شوند که خود این مسئله ‌سبب از بین رفتن منابع کشور می‌شود.

وی با اشاره به بالا بودن میزان حاشیه‌نشینی در مشهد مقدس، بیان کرد: حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده و نیازمند تخریب و یا غیرمهندسی ساز در اراضی حاشیه شهر مشهد وجود دارند که ساختن آن‌ها علاوه بر تضییع منابع سبب به خطر افتادن جان انسان‌ها ‌می‌شود.

دبیر انجمن انبوه سازان خراسان رضوی تأکید کرد: سالانه در کشور به علت عمر کوتاه ساختمان‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از چرخه استفاده خارج می‌شوند که این میزان در خراسان رضوی به بیش از ۳۰ هزار باب می‌رسد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =