۳ گسل زلزله در مشهد شناسایی شده است

کامران

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌رضوی گفت: در مطالعات انجام شده ۳ گسل فعال در مناطق مرکزی و پیرامون شهر مشهد شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان خراسان‌رضوی، حسین کامران دیسفانی در حاشیه افتتاح نمایشگاه عکس زلزله کرمانشاه (سرپل ذهاب) و در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی، در گفت‌گو با خبرنگاران اظهار داشت: طبق مطالعات گسل های زلزله در مناطق مرکزی مشهد، سنگ بست – شاندیز و شمال کشف رود شناسائی شده است.

وی با بیان اینکه گسل مرکزی شهر مشهد مناطق ۷، ۸ و ۹ شهرداری را در بر می‌گیرد، افزود: از آنجا که گسل مرکزی مشهد روی پهنه مسکونی قرار گرفته است، توصیه‌های لازم برای رعایت حریم گسل جهت ساخت‌و‌ساز و بلندمرتبه‌سازی‌ها و ضوابط خاص به‌زودی تدوین و به شهرداری‌ها توسط  وزارت راه و شهرسازی ابلاغ خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خراسان‌رضوی در حال حاضر برآورد می‌شود حدود ۴۰ درصد ساختمان‌های شهر مشهد که عمدتاً طی ۲۵ سال اخیر ساخته شده و مقررات ملی در آن رعایت شده، در برابر زلزله حدود ۷ ریشتر مقاوم هستند.

وی افزود: همچنین ۳۰ درصد ساختمان‌هیی که عمدتاً قبل و اوایل انقلاب با دیوار باربر بدون سیستم سازه‌ای مناسب اجرا شده‌اند، در برابر زمین لرزه آسیب‌پذیر هستند و ۳۰ درصد دیگر ساختمان‌ها که عمدتاً بافت‌های فرسوده و ساخت و سازهای بدون مجوز حاشیه شهر را شامل می‌گردد، فاقد مقاومت در برابر زلزله هستند. 

کامران اظهار داشت: مطالعات شناسایی گسل‌های زلزله شهر مشهد در سال‌های اخیر با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی استان و  دانشگاه فردوسی مشهد صورت پذیرفته است. 

وی در پایان گفت: تا کنون مطالعات و شناسایی گسل‌ها بطور کامل فقط در تهران انجام شده و در مشهد نیز اخیراً به پایان رسیده و تبریز در حال انجام است و در دیگر مناطق و شهرهای کشور بررسی‌های لازم روی گسل‌های فعال کمتر صورت گرفته است. 

رضا بشیر عضو هیئت‌رئیسه سازمان که به همراه تیم اعزامی کار‌شناسی از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در روز دوم حادثه زلزله کرمانشاه به شهرستان سرپل‌ذهاب سفر کرده بود، نیز در جمع خبرنگاران گفت: در این حادثه ۸۰ درصد ساختمان‌های قدیمی تخریب شده و در ساختمان‌های فلزی که بادبند آن را رعایت کرده بودند، تنها بخشی از دیوارهای جانبی و نما‌ها فروریخته بود. 

براساس این گزارش، نمایشگاه عکس با عنوان برگرفته از زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب با حضور هیئت رئیسه سازمان، جمعی از مهندسان، استادان و دانشجویان رشته مهندسی ساختمان و خبرنگاران افتتاح شد. 

محمدرضا مهردوست رئیس مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی شمال‌شرق گفت: در این نمایشگاه که به‌مدت ۵ روز در ساختمان مرکزی نظام مهندسی ساختمان برپا شده، ۸۰ عکس از مناطق زلزله‌زده و ساختمان‌های تخریب شده جهت بازدید عموم به‌ویژه مهندسان همکار به نمایش گذاشته شده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 11 =