۷۵ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند

مشهد| 75 درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، بهزاد سلطانی شامگاه شنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: در بررسی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی کشور فاصله زیاد استان‌ها با تهران دیده شد و در سه سال اخیر هم با وجود اقدامات صورت گرفته کم نشد، اما در سال ۹۷ و همزمان با سفر استانی رئیس جمهور به خراسان رضوی طرح‌های ویژه استانی آغاز می‌شود و برای مشهد ۲۴ برنامه لحاظ شده است.

وی افزود: تلاشمان این است که خراسان رضوی به واسطه سفر استانی سفر رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت به رتبه قابل توجهی حوزه نوآوری و شکوفایی در میان ۳۱ استان کشور دست یابد.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند خاطرنشان کرد: در سطح کشور ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار داریم که در هر سال یک میلیون به این تعداد افزوده می‌شود، در حالی که در سطح دنیا اشتغال‌های خوبی به واسطه ایده‌پروری‌های نو و جدید ایجاد شده است و می‌خواهیم با افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان رفع معضل بزرگ بیکاری در ایران را شاهد باشیم.

سلطانی تصریح کرد: امروز فناوری در ایران و جهان یک اقتدار بوده و باید سمت اقتدار فناورانه و حرکت در مسیر تجارت‌های علمی گام برداریم و اگر بخواهیم کشور در حوزه اقتصاد علمی رشد یابد باید به سمت رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که محور مرکزی اقتصاد مقاومتی بوده است حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: تاکنون ۳۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور به ثبت رسیده که به نسبت ظرفیت کشور بسیار کم بوده است و شرکت‌های ثبت نشده زیادی هم هستند که به دلیل عدم ثبت دانش‌بنیان نیستند و امیدواریم که با اقدامات موثر تا سال ۱۴۰۴ این میزان ۲۰ برابر افزایش یابد و نیازمان بیش از ۴۰ هزار شرکت دانش‌بنیان بوده که به لحاظ ظرفیت دانشگاهی و فارغ‌التحصیلی کشور که در سطح دنیا اول هستیم دور از دسترس نیست.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیازات ویژه و خاصی برخوردار هستند که یک مورد آن معافیت ۱۵ ساله از پرداخت مالیات بوده است، بیان کرد: همچنین درربخث اعتبارات نیز تاکنون ۲۶۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به ما داده شده، اما این مبلغ در بودجه ۹۷ صفر  شده است و از این مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای این شرکت‌ها صرف شده و برای ۶۰۰ میلیارد تومان باقی مانده و جهت تحقق نیاز مالی‌مان که ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر را درخواست کرده‌ایم.

سلطانی گفت: در سطح کشور ۲۵ طرح خاتمه یافته ناموفق و ۱۰۵۷ طرح خاتمه یافته موفق در طرح‌های اجرا شده داشته‌ایم که موجب ایجاد ۷۲ هزار شغل شده است که ۵۹ طرح آن در خراسان رضوی بوده است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در سطح کشور حداقل ۷۵ درصد از آن‌ها از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بهره کم و اقساط طولانی مدت استفاده کرده‌اند، افزود: رقم تسهیلات پرداختی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است نرخ بهره تسهیلات از ۹ تا ۱۱ درصد بوده و که از نصف میانگین ۱۸ تا ۲۴ درصدی تسهیلات‌های بانکی هم کمتر بوده است.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ادامه داد: وضعیت دانش‌بنیانی خراسان رضوی به‌گونه‌ای است این استان با ۱۶۵ شرکت‌ دانش‌بنیان و معادل ۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را دارد و رتبه این استان در سطح کشور چهارم است، اما میزان شرکت‌های فعال در خراسان رضوی‌ای که ۸ درصد جمعیت کشور را دارد کم بوده است.

سلطانی با بیان اینکه ظرفیت علمی و دانشگاهی خراسان رضوی با بسیاری دیگر از استان‌های کشور قابل مقایسه نبوده و نیست، تصریح کرد: در سطح استان ۵۱ هزار فارغ‌التحصیل دکتری و فوق‌لیسناس داریم و سالانه ۱۵ هزار پایان‌نامه در این دو مقطع تحصیلی دانشگاهی دفاع می‌شود و حداقل انتظارمان اشتغال یک درصدی و از هر ۱۰۰ نفر حداقل یک نفر جذب شود؛ همچنین در سطح استان ۳۷۰ هزار دانشجو داریم و باید با این ظرفیت دانشجویی باید ۳۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در خراسان رضوی داشته باشیم و باید در این استان حداقل ۵۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در سطح کشور داریم که از حالت دانش‌بنیان بودن خارج شده‌اند، اما یک مورد آن هم در خراسان رضوی نبوده است و از این استان نه تنها کاهش میزان این شرکت‌ها را انتظار نداریم، بلکه انتظارمان از خراسان رضوی افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح این استان بوده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =