2 استاندارد آیین کار صنایع دستی در خراسان رضوی برای اولین بار تصویب شد

 

خبرگزاری فارس: 2 استاندارد آیین کار صنایع دستی در خراسان رضوی برای اولین بار تصویب شد

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در دویست و هفتاد وششمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد خدمات، آیین کار تراش فیروزه به تصویب ملی رسید.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد حسین مطیع با اعلام این خبر گفت: این اجلاسیه در اداره کل استاندارد خراسان رضوی و با حضور اعضای تیم کمیسیون فنی تدوین استاندارد، رئیس اتحادیه صنف فیروزه و عقیق تراش مشهد، اتحادیه فیروزه تراشان شهر فیروزه، مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور، نمایندگان اداره کل استاندارد، آزمایشگاه فلزات و … برگزار و متن پیش نویس تهیه شده با نظر کلیه اعضا به تصویب رسید.

مطیع در ادامه گفت: در اجلاسیه دیگری از کمیته ملی استاندارد خدمات در تاریخ ۰۵/۱۲/۹۴ نیز موضوع آیین کار تراش دیزی سنگی محلی خراسانی (هرکاره) به تصویب رسیده بود.

وی افزود: پس از تصویب موضوع استاندارد در کمیته ملی، متن مصوب شده در سامانه سازمان ملی استاندارد بارگذاری شده و به آن شماره ملی تعلق خواهد گرفت.

سرپرست معاونت صنایع دستی خراسان رضوی همچنین گفت: استانداردهای مذکور روش کار مناسب و صحیح تراش فیروزه و تراش دیزی سنگی است و برای کلیه هنرمندان و صنعتگران این رشته‌ها قابل استناد خواهد بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تطبیق روش‌های تولید کارگاه‌های صنایع دستی با این استاندارد یک امتیاز محسوب شده و اجباری نیست، لیکن در صورت سیاست‌های آتی دولت ممکن است الزامی شود.

مطیع در پایان با اشاره به پیشنهاد تدوین استاندارد ویژگی‌های تراش فیروزه و دیزی سنگی در سال آینده، خاطر نشان کرد: با توجه به قابلیت‌ها و تنوع صنایع دستی و هنرهای سنتی و تعداد کثیر کارگاهها و هنرمندان در استان، امید است با همکاری و تعامل سازنده با اداره کل استاندارد خراسان رضوی شماره استاندارد ملی به تعداد بیشتری از رشته‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی تعلق یابد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =