فروردین ۱۴۰۰؛ گشایش بزرگ‌ترین بوستان حاشیه شهر مشهد

محرومیت زدایی و افزایش سرانه فضای سبز در مناطق کم برخوردار مشهد مهم‌ترین هدف مدیریت شهری از اجرای بوستان مهریز است
 شهرآرانیوز؛ شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری در دوره جدید کاری خود، نگاهی متوازن به توسعه شهر مشهد داشته است، ازاین رو بخشی از توجه کاری خود را معطوف به توسعه و افزایش سرانه‌های شهری در حاشیه شهر مشهد کرده است. در برخی نقاط حاشیه شهر مشهد داشتن حتی یک متر فضای سبز جزو آرزو‌های اهالی به شمار می‌رود. یکی از این محلات شهرک شهید رجایی است که جمعیت شایان توجهی از شهروندان مشهدی در آن ساکن هستند، اما سال‌های سال بود که ساکنان این شهرک، به ویژه در انتهای خیابان مهریز از نبود فضای سبز و بوستانی با وسعت شهری گله دارند.

درهمین راستا نمایندگان مردم مشهد در پارلمان شهری با تعریف پروژه‌های مختلفی مختص این شهرک سعی دارند بخشی از مشکلات سرانه‌ای این منطقه را پوشش دهند و البته راه را برای آیندگان در مدیریت شهری در راستای توسعه این محدوده هموارکنند. اهمیت توجه به مشکلات مردم منطقه شهرک شهید رجایی و شهید باهنر آن قدر بالا بود که محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، را هم طی چندهفته صبح زود برای صحبت با اهالی محل به این ۲ شهرک کشاند و این دیدار‌های صمیمانه سبب شد تصمیمات خوبی هم گرفته شود.

درهمین راستا، شهردار مشهد و اعضای شورای شهر پای کار آمدند و با توافقی که بین مدیریت شهری و آستان قدس ایجاد شد دیوار حائل انتهای خیابان مهریز، که سبب شده بود چنددهه ساکنان این منطقه چشمشان به دیوار‌های آجری باشد، در روز ۱۵ مهرماه امسال فرو ریخت.
حالا با فروریختن این دیوار نامهربانی، عملیات عمرانی ساخت پارک پنج هکتاری در خیابان مهریز و انتهای خیابان شهید معقول در شهرک شهید رجایی آغاز شده است و تا چندماه دیگر سهم سرانه فضای سبز این منطقه که نزدیک به صفر است، افزایش خواهد یافت.

درهمین راستا مدیرعامل سازمان عمران شهرداری مشهد هم اعلام کرده است که ۱۴۰ روز دیگر به جای این دیوار، بوستانی زیبا به روی مردم این نقطه از حاشیه شهر مشهد باز خواهد شد.

اجابت درخواست ۳۰ ساله

امیرسیاوش حجازی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برداشته شدن این دیوار درخواست سی ساله مردم منطقه بوده است و طی توافقی که صورت گرفت در تاریخ ۱۵ مهرماه امسال، با حضور مدیران شهری و استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عملیات ساخت بوستانی پنج هکتاری پشت این دیوار آغاز شد.

او با بیان اینکه براساس برنامه ریزی صورت گرفته، مدت زمان اجرای این پروژه ۱۸۱ روز است، ادامه داد: اکنون ۴۱ روز از زمان آغاز پروژه گذشته است و ۱۴۰ روز دیگر تا پایان کل پروژه زمان باقی مانده است. در این مدت پیشرفت فیزیکی پروژه پارک پنج هکتاری شهرک شهید رجایی ۶.۲ درصد است و امیدواریم این بوستان زیبا و خانوادگی در بهار سال ۱۴۰۰ در اختیار شهروندان قرار گیرد.

همه امتیاز‌های بوستان ۵ هکتاری

وی با بیان اینکه برای ساخت این بوستان اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است، گفت: این پروژه ۵ هکتار وسعت دارد. مساحت کل پارک احداثی بالغ بر ۳۴ هزار مترمربع، مساحت زمین والیبال بیش از ۱۰۰۰ مترمربع، مساحت زمین فوتبال بالغ بر ۱۵۰۰ مترمربع، مساحت زمین بازی کودکان ۵۸۰ مترمربع، طول کلی جدول‌ها ۲۷۰۰ متر، مساحت کلی پیاده رو‌ها بالای ۱۳ هزار مترمربع و فضای سبز بالغ بر ۱۵ هزار مترمربع است.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری مشهد ادامه داد: تابه امروز فعالیت‌های زیادی در این پروژه انجام شده است که می‌توان به برداشت خاک نباتی به مقدار ۴۵۰۰ مترمکعب، تخریب قسمتی از دیوار به طول ۱۳۲ متر، تسطیح و رگلاژ کف پیاده رو‌ها به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، اجرای پی کنی محل جدول‌ها به طول ۷۰۰ متر، اجرای لایه تونان در پیاده رو‌ها به مساحت ۴۵۰ مترمکعب، اجرای بتن زیر جدول‌ها به طول ۳۲۰ متر و اجرای جدول به طول ۲۰۰ متر اشاره کرد.
وی با تأکید بر اینکه براساس برآوردها، سرانه فضای سبز این محدوده متأسفانه تا قبل از اجرای این پروژه، حدود صفر بوده است، تصریح کرد: با توجه به رویکرد توسعه متوازن شهری از سوی مدیریت شهری مشهد، اجرای این پروژه می‌تواند به افزایش سرانه فضای سبز منطقه کمک شایانی کند و درعین حال سبب آرامش روح و روان اهالی منطقه نیز خواهد شد؛ ضمن اینکه محرومیت زدایی و افزایش سرانه فضای سبز در منطقه‌ای کم برخوردار، هدف مدیریت شهری از اجرای این پروژه بوده است.
حجازی تأکید کرد: همچنین در ادامه افزایش سرانه فضای سبز منطقه قرار است پارک کشاورزی شهری نیز در نزدیکی این بوستان ایجاد شود که با احداث این پارک نیز زمینه ایجاد رونق در محله و کسب وکار در این محدوده شهری فراهم خواهد شد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =