مدرسه شطرنج خراسان رضوی فعال سازی می‌شود

مدرسه شطرنج خراسان رضوی فعال سازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، هیئت شطرنج خراسان رضوی از گذشته قدرتمند عمل کرده اما به تازگی فعالیت این هیئت بیشتر شده است، ورزشکاران نیز از وضعیت کنونی رضایت داشته و تعداد آنها در حال افزایش است، خراسان رضوی ظرفیت و نیروی بالایی در شطرنج داشته و با فراهم سازی امکانات بیشتر می‌توان به آینده این ورزش در استان امید داشت.

رضا پاشانجاتی؛ سرپرست هیئت شطرنج خراسان رضوی با حضور در دفتر تسنیم� استان� در مورد اقدامات و عملکرد هیئت از دو ماه گذشته تاکنون چندین مورد را یادآور شد، همچنین در ارتباط با وضعیت هیئت و ورزشکاران استان توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

تسنیم: تاکنون چه مسئولیت‌هایی را در هیئت شطرنج خراسان رضوی بر عهده گرفته اید؟

پاشانجاتی: تا دو ماه گذشته دبیر هیئت شطرنج خراسان رضوی بودم، همچنین از ۲۳ سال گذشته تاکنون فعالیتم را در بخش داوری بین‌المللی و مدرس داوری در این سطح ادامه دادم، پس از آن در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه امسال به عنوان سرپرست هیئت شطرنج خراسان رضوی انتخاب شدم و امور هیئت را با جدیت بیشتری از پیش دنبال می‌کنم.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی از دو ماه گذشته که به عنوان سرپرست هیئت انتخاب شده اید چه اموری را انجام داده است؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی اقدامات بسیاری را از دو ماه گذشته انجام داده که از آنها می‌توان به برگزاری دومین دوره مسابقات آزاد ریتد سریع جام بهار آساک در روز جمعه، یکم تیرماه اشاره کرد، همچنین نخستین دوره مسابقات به سبک جام جهانی فوتبال نیز از شنبه، ۲ تیرماه تا جمعه تشکیل شد، در این مدت دوره‌های مربی‌گری و داوری بسیاری برگزار شد.

برگزاری دوره داوری و مربی‌گری درجه دو و سه در مشهد یکی دیگر از مهمترین اقدامات هیئت شطرنج خراسان رضوی بوده که از تاریخ یکم تا ۲۴ مردادماه به طول انجامید، همچنین دوره مربی‌گری درجه سه فدراسیون شطرنج در نیشابور نیز از سه شنبه، ۱۲ تیرماه تا چهار روز پس از آن برگزار شد.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی در چه مکان‌هایی فعالیت می‌کند؟

پاشانجاتی: یکی از امور حائز اهمیت هیئت شطرنج خراسان رضوی، فعال سازی مدرسه شطرنج خراسان بوده که این امر محقق یافت، در واقع راه اندازی این مکان از ۲۷ تیرماه تاکنون به طول انجامیده که در حال حاضر ورزشکاران برای رجوع به این محل ورزشی آماده هستند، همچنین قرار بر فعال سازی بوفه هیئت، تعمیر و راه‌اندازی سیستم برودتی و برقی استن نیز شده است.

از سایر امور هیئت می‌توان به برگزاری مسابقات برق‌آسا، سریع و استاندارد جام رمضان، نخستین رقابت‌های سیامی در ۳۱ خردادماه، نخستین دوره‌های مسابقات ریتد استاندارد، سریع و برق‌آسا در رده سنی ۲۰ سال، دوره‌های استاندارد و سریع در رده سنی ۱۲ سال اشاره کرد.

سایر رده‌های سنی‌ نظیر ۶، ۸، ۱۰، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ سال نیز برای نخستین بار در سطح استاندارد بازی کردند، به طور کلی در این مسابقات حدود ۳۵۰ شطرنج باز از سراسر خراسان رضوی حضور داشته و با حریفان خود به رقابت پرداختند، این رقابت‌‌ها مانند سایر مسابقات با حمایت هیئت شطرنج خراسان رضوی برگزار شد.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی در بخش میزبانی چه اختیاراتی دارد؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی، حمایت کامل از شهرستان‌های آماده میزبانی ریتدها را اعلام کرده است، جدول مسابقات برگزار شده در شهرستان‌ها به فدراسیون شطرنج ارسال شده و نتایج آن توسط این ارگان به اطلاع می‌رسد، هزینه‌های داور و ثبت نام توسط هیئت پرداخت می‌شود، در واقع نخستین بار در چند مدت پیش این اقدام انجام شده است.

هیئت شطرنج خراسان رضوی در برخی از شهرستان‌ها کمک‌های سخت افزاری نیز به صورت جزئی داشته است، به طور کلی امور مختلفی در شهرستان‌ها انجام شده که هیئت برای برگزاری هر کدام آماده حمایت از آنها است، متولیان شهرستان‌ها در بحث بودجه نگرانی نداشته باشند.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی چه امور ویژه‌ای را از چندین ماه اخیر تاکنون انجام داده است؟

پاشانجاتی: سیامی، ورزشی شبیه به شطرنج بوده که نخستین بار چهار سال گذشته در خراسان جنوبی برگزار شد، از چهار سال پیش تاکنون بیرجند میزبان مسابقات در بخش سیامی است، هیئت شطرنج خراسان رضوی برای نخستین بار این رقابت‌ها را برگزار کرده که شطرنج بازان استان از آن استقبال کردند.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی چه افتخاراتی را توسط ورزشکاران خود کسب کرده است؟

پاشانجاتی: تاکنون چندین مدال طلا و رتبه نخست توسط ورزشکاران بنام دریافت شده که منجر به کسب قهرمانی خراسان رضوی در سطح آسیایی در تاریخ بلند مدت ایران است، از ورزشکاران صاحب مقام در رقابت‌های آسیایی می‌توان به مسعود مصدق‌پور؛ مقام‌آور در سه رشته شطرنج، وصال حامدنیا؛ عضو تیم مل بانوان و مانند این افراد اشاره کرد.

هیئت شطرنج خراسان رضوی برای نخستین بار توانست ورزشکار عضو تیم ملی داشته باشد، همچنین میترا حجازی‌پور و مسعود مصدق‌پور در مسابقات بین‌المللی شطرنج شرکت کردند و در حال آمدگی برای راه یافتن به تیم ملی هستند، این هیئت از گذشته تاکنون رشد بسیاری را از نظر کیفیت و کمیت برنامه‌ها در بر داشته است.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی تاکنون در بخش تیم ملی میزبانی داشته است؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی میزبان اردوی تیم ملی نابینایان با حضور ۱۲ تیم بوده است، این گروه‌ها در مرحله سوم قرار داشتند و در حال راه یابی به جاکارتا بودند که تیم منتخب استان در بخش آقایان با ورود در دقیقه نود توانست ۱۰ بر ۲ پیروز شود، به طور کلی ورزشکاران ساکن استان نیرو و استعداد مطلوبی در شطرنج دارند.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی در مبحث استعدادیابی تاکنون چگونه عمل کرده است؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی در گذشته تفاهم نامه‌ای با آموزش و پرورش منعقد کرده که طبق آن، تمامی امکانات شطرنج توسط هیئت استان به صورت رایگان در اختیار افراد زیر پوشش آموزش و پرورش قرار گرفته و آنها نیز ساعاتی را به ورزش شطرنج اختصاص دهند، این امر در سه تا چهار سال گذشته محقق شده بود.

در این امر حتی حق‌الزحمه داوران لحاظ نشده و تمامی بار بودجه‌ای بر عهده هیئت بوده اما این اتفاق به خوبی و مانند انتظارات هیئت پیش نرفت، در حال حاضر هیئت شطرنج خراسان رضوی قصد انجام جدی‌تر آن را دارد، آموزش و پرورش نیز تمایل خود را نشان داده و با پیش رفتن امور مربوطه قرار بر برگزاری دوره‌های استعدادیابی مطلوب و درخور است.

تسنیم: اعضای هیئت شطرنج خراسان رضوی به چه دلیل در صدد راه اندازی مجدد مدرسه شطرنج هستند؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی � در گذشته مدرسه شطرنج را راه اندازی کرد اما به دلیل ازدیاد باشگاه‌های خصوصی، مانند اوایل رونق ورزشی در این منطقه وجود نداشته و استقبال خوبی از آن نشد، یکی از مهمترین اقدامات هیئت در حال حاضر بازسازی این مدرسه و پیشرفته کردن آن است.

تسنیم: به چه میزان در اوایل راه اندازی مدرسه شطرنج از آن استقبال به عمل آمده است؟

پاشانجاتی: در گذشته حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشجو در ان محل حضور داشته و به فعالیت شطرنج می‌پرداختند اما در حال حاضر این تعداد به ۱۶ تا ۱۷ نفر رسیده است، هیئت شطرنج خراسان رضوی برای نخستین بار مسئول کمیته استعدادیابی مشخص کرده و برنامه‌ریزی مطلوبی برای آینده ورزشکاران صورت پذرفته است.

تسنیم: تاکنون تعاملاتی با ارگان‌هایی نظیر شهرداری برقرار شده است؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی با شهرداری تفاهم نامه‌ای منعقد کرده که به دلیل مشغله بسیار هیئت پیگیری نشد اما قرار بر تحقق آن تا مهرماه است، این برنامه بزرگ و تکرار نشدنی با عنوان جشنواره هزار نفری برگزار و از شهروندان محترم دعوت می‌شود.

تسنیم: هیئت شطرنج خراسان رضوی به شهرستان‌ها چگونه کمک می‌کند؟

پاشانجاتی: هیئت شطرنج خراسان رضوی در شهرستان‌ها تاکنون اقدامات بسیاری را انجام داده است، به عنوان مثال هیئت امکانات برگزاری مسابقات را در اختیار شهرستان درخواست کننده قرار داده و آنها نیز اجازه دارند که مسابقات و دوره‌های مربی گری و داوری برگزار کنند.

هیئت شطرنج خراسان رضوی فشار مالی را متحمل شده و نمی‌گذارد که شهرستان‌ها از نظر بودجه نگرانی داشته باشند، همچنین این هیئت بانگ نرم‌افزاری افتخار آفرینان را راه اندازی کرده که برای ترغیب ورزشکاران جهت در اختیار گذاشتن اطلاعات خود آنها، اعلام کرد که ورودی از افرادی که اطلاعات خود را درج کرده اند اخذ نمی‌شود.

تاکنون متولیان نمی‌دانستند که بیش از چهار مدال‌آور در استان باشند اما در حال حاضر ۲۰ نفر از شطرنج‌بازان استان مقام‌های متعددی به دست آورده اند و هنوز در حال ثبت نام اند، این برنامه دانسته‌های بسیاری را به اطلاع می‌رساند، به عنوان مثال نخستین قهرمان اتان قرایی بوده که در ال ۱۳۳۰ موفق به اخذ رتبه شد.

بسیاری از شهرستان‌‌ها فعالیت مطلوبی در رشته شطرنج دارند، مدرسه شطرنج در بسیاری از مکان‌های مختلف استان وجود داشته و به عبارتی اغلب شهرستان‌های خراسان رضوی با جدیت به شطرنج رسیدگی می‌کنند، از شهرستان‌های مطلوب می‌توان به تربت جام، فریمان، کاشمر، خواف، نیشابور،سبزوار، قوچان و نظایر آنها اشاره کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =