چرا اپل دوست دارد شما آیفون ۶۴ گیگابایتی بخرید؟

 

اخبارتکنولوژی,خبرهای تکنولوژی,آیفون

شرکت اپل در چند سال اخیر به خریداران آیفون سه حق انتخاب می‌دهد: شما می‌توانید دستگاهی با ۱۶، ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی داشته باشید.

اما سوال این‌جاست که شما برای خرید یک آیفون ۶۴ گیگابایتی به جای ۱۶ گیگابایتی چقدر باید بیشتر بپردازید و سوال مهم‌تر این‌که تفاوت قیمت تمام‌شده‌ی مدل ۶۴ گیگابایتی با مدل ۱۶ گیگابایتی برای اپل چقدر است؟
 

اپل هفته‌ی پیش با معرفی آیفون SE هیاهوی زیادی به پا کرد. این آیفون جدید، نمایشگری ۴ اینچی و طراحی‌ای مشابه آیفون ۵s دارد؛ اما تراشه و قدرت پردازشی این دستگاه مشابه آیفون ۶s است. برای مدل ۱۶ گیگابایتی آیفون ۴ اینچی جدید ۳۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده است. این درحالی است که مدل ۶۴ گیگابایتی، ۱۰۰ دلار گران‌تر است. اما می‌خواهیم ببینیم که تفاوت قیمت تمام‌شده‌ی این دو مدل برای شرکت اپل چقدر است.

اخبارتکنولوژی,خبرهای تکنولوژی,آیفون

بر اساس تخمینی که شرکت تحقیقاتی IHS‌ انجام داده، بیشتر تفاوت قیمت مدل‌های مختلف آیفون (از نظر حافظه‌ی داخلی) به‌صورت سود به جیب اپل می‌رود. «وین لم» (Wayne Lam) یکی از تحلیل‌گران ارشد این موسسه می‌گوید: «اپل برای تولید آیفون ۶۴ گیگابایتی به جای ۱۶ گیگابایتی، فقط ۱۲ دلار بیشتر هزینه می‌کند.» اپل تصمیم دارد آیفون SE مدل ۶۴ گیگابایتی را ۱۰۰ دلار گران‌تر از مدل ۱۶ گیگابایتی بفروشد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که اپل، تنها با فروش مدل ۶۴ گیگابایتی به جای ۱۶ گیگابایتی، ۸۸ دلار بیشتر سود می‌کند. البته واضح است که این ارقام با گذر زمان و ادامه‌ی تولید یک محصول خاص، ممکن است تغییر کنند.

آقای «وین لم» (Wayne Lam) از موسسه‌ی IHS اعتقاد دارد که شرکت اپل مدت‌هاست که از این استراتژی را برای بهبود حاشیه‌ی سود ناخالص ترکیبی‌اش استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، تولید مدل پایه‌ی ۱۶ گیگابایتی که برای خیلی‌ از کاربران ناکافی و بلااستفاده است، بسیاری از آن‌ها تشویق می‌کند که سراغ خرید مدل‌های ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایتی بروند. همین موضوع سود بیشتری را نصیب اپل می‌کند.

البته آمار و ارقامی که توسط IHS منتشر شده، مورد تایید اپل نیست. اپل چند بار در جاهای مختلف گفته که تخمین‌های صورت‌گرفته درباره‌ی هزینه‌ی ساخت و تولید محصولات این شرکت، چندان دقیق نیست.

منبع: دیجی کالامگ

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هجده =