گرانی ارز در کدام دولت سفره مردم را کوچک کرد؟

 

 

 

  اخبار اقتصادی ,خبرهای  اقتصادی, ارز

اگر بخواهیم تأثیر نوسان ارز بر قیمت کالاها در این دولت را با دوره دولت گذشته مقایسه کنیم نتایج بسیار متفاوت می‌شود.

ایران نوشت:از سال ۹۰ رشد قیمت ارز شروع شد.این موضوع در سال ۹۱ به اوج خود رسید به گونه‌ای که برخی  تولیدکنندگان برای کالای نهایی قیمت مصرف کننده را درج نمی‌کردند تا هر قیمتی که خواستند محصول خود را به فروش برسانند.در کالاهای اساسی بخصوص لبنیات قیمت‌ها بعضا دو الی سه روز یک بار گران می‌شد.گوشت، مرغ، میوه، لوازم خانگی مانند عقربه‌های ساعت گرانی را به خریداران خود نشان می‌دادند.در مقطعی نوسان قیمت ارز به جوکی در محافل تبدیل شده بود و همه این‌گونه می‌پرسیدند الان که نه همین لحظه قیمت چند است؟شرایط به گونه‌ای جلو رفته بود که سازمان حمایت هم نتوانست قیمت‌ها را کنترل کند. تنش قیمت در آن دوره باعث شد سفره مردم از خیلی کالاها کمرنگ‌تر شود. مضاف بر اینکه رشد نقدینگی (۷۰۰هزار میلیارد تومان)، کاهش ۵۰ درصدی ارزش پول ملی و نرخ تورم(نقطه به نقطه ۴۲ درصد) هم عاملی بود تا قدرت خرید مردم به شدت (حدود ۵۰درصد)کاهش پیدا کند.

اما در دولت روحانی قدرت خرید کارگران ۱۲ درصد و بازنشستگان ۲۰درصد بهبود یافت. لذا این نشان می‌دهد که دولت در کنترل نرخ تورم، نقدینگی و افزایش ارزش پول ملی توانست کارنامه خود را پرو پیمان‌تر کند دولت یازدهم آمد یکی از کارهایی را که در اولویت خود قرار داد جلوگیری از نوسان قیمت ارز بود.از سال ۹۲ تا قبل از آبان ماه سال جاری ارز مسیر خوبی را طی کرد و نوسان به حداقل خود رسید.طبق گفته رئیس جمهوری که یکشنبه شب با مردم صحبت کرد قیمت ارز مجدداً کاهش خواهد یافت و بر کانال ۳هزار و ۹۰۰ تومان نمی‌ماند.

سال ۸۴ قیمت‌ها چگونه بود

ذکر چند مثال درباره اتفاق‌های قیمتی که رخ داد نشان می‌دهد که در کدام دولت سفره مردم تحت تأثیر قیمت ارز قرار گرفت.سال ۸۴ قیمت شکر ۵۵۵ تومان بود و سال ۹۲ یعنی زمان تحویل دولت قیمت‌ها به ۲۵۰۰تومان رسید. 

این رشد ۴۵۰درصدی را نشان می‌دهد.برنج ایرانی از کیلویی ۱۲۹۰ تومان به ۸هزار و ۵۰۰ تومان رسید که میزان رشد آن ۶۵۸درصد است.برنج خارجی هم که ۶۴۱ تومان در هر کیلو بود پایان دولت احمدی‌نژاد به ۶ هزار تومان رسید که این امر نشان از رشد ۹۳۶ درصدی دارد.قیمت مرغ هم که سال ۸۴ حدود ۵۱۰۰تومان بود با ۴۷۶درصد رشد از قیمت ۷هزار تومان عبور کرد.گوشت گوسفندی با استخوان از ۵۱۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان رسید که رشد ۸۵۰درصدی را نشان می‌دهد.روغن مایع هم با ۴۶۹درصد رشد از ۹۸۰ تومان به ۴۶۰۰تومان رسید.این اعداد گویای آن است که سفره مردم در چه دوره‌ای تحت تأثیر قیمت ارزقرار گرفت.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =