۶۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای در خراسان رضوی تولید می‌شود

60 هزار تن محصول گلخانه‌ای در خراسان رضوی تولید می‌شود

مجتبی مزروعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: اعتبارات سیستم‌های نوین آبیاری از ۱۳ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده و ۲۰ برابر شده است و ما توانسته‌ایم میانگین اجرا را ۴ برابر کنیم. هدف اصلی این است که همه ما به این حقیقت برسیم که برای کاهش مصرف آب باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم و نکته دوم این است که از فناوری روز استفاده کنیم و این مسئله نیاز به عزمی ملی و فرادستگاهی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ما باید بدانیم اگر امروز منبع آبی تخریب شود فقط کشاورز ضرر نمی‌کند، تصریح کرد: در طول سال‌های خشکسالی شاهد بودیم که ۳۳۰۰ روستا تخلیه و حجم حاشیه شهر مشهد ۲ برابر شده است.  

مزروعی ادامه داد: سال گذشته ۴۰۰۰ حلقه چاه در خراسان رضوی که بالاتر از میانگین دشت برداشت داشته‌اند و از همین محل ۳۴۶ میلیون متر مکعب میزان برداشت آب کاهش داشته است. اقداماتی که برای کنتورهای هوشمند انجام شد برای ابتدای فعالیت در حوزه کاهش مصرف آب مناسب بود اما این مسئله باید به گونه‌ای باشد که بار اضافی برای کشاورز ایجاد نکند.

وی توسعه کشت گلخانه‌ای را ابزاری مطمئن برای صرفه‌جویی در مصرف آب دانست و عنوان کرد: هم اکنون ۳۶۵ هکتار از اراضی خراسان رضوی زیر کشت گلخانه‌ای بوده و از آنها در حدود ۶۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: بیشتر تولیدات گلخانه‌ها را سبزیجات، صیفی‌جات و سایر محصولات گلخانه‌ای از جمله گیاهان آپارتمانی و گل‌های شاخه بریده تشکیل می‌دهند.

مزروعی خاطرنشان کرد: تفاهماتی با اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در دست انجام است که بتوان با توجه به ماهیت اشتغال‌زایی و صرفه‌جویی که این مراکز دارند به آنها در داخل شهر نیز مجوز داد.

نوشته های مرتبط

1 نظر

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =