ثبت ۳۹ اثر تاریخی و ناملموس خراسان رضوی در فهرست ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ثبت آثار تاریخی این استان طی یک سال اخیر رکورد محسوب می شود و عملکرد خوبی را در حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت  با بیان این مطلب که ‌در یک سال گذشته ۳۹ اثر تاریخی و ناملموس خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اظهار داشت: ۱۸  اثر از این تعداد در فهرست آثار ناملموس ملی ثبت شده است.
او افزود: مهارت ساخت علم نیشابوری، ‌فرهنگ عشایر در ابعاد مختلف، مهارت پخت شیشلیک شاندیز، مراسم چادرپوشان حسینیه قنادی های سبزوار ، مراسم آیینی چشمارو و تنگلو سوری سبزوار و نیشابور، مراسم حیدری در خلیل آباد، دسته عزاداری بنی اسد خلیل آباد، مراسم کف زنی بایگ تربت حیدریه و شبیه خوانی شهر کندر خلیل آباد از مهم ترین این آثار ثبت شده هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ۲۱ اثر غیرمنقول استان ظرف یک سال اخیر در فهرست آثار ملی ثبت شد که شامل بنا و محوطه تاریخی است.
او با اشاره به  ثبت ایستگاه راه آهن مشهد و بخشی از مسیر این راه آهن قدیمی در خراسان رضوی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده، ثبت آثار تاریخی و معنوی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران ظرف یک سال اخیر رشد ۲۰ درصدی داشته است.
تاکنون هزار و ۵۴۱ اثر تاریخی شامل بنا، محوطه ،آثار منقول و میراث معنوی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شش =