کاهش آمار حوادث نوروزی در استان خراسان رضوی

مجتبی احمدی/ هلال احمر خراسان رضوی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: در دور نخست سفرهای نوروزی امسال آمار حوادث و اعزام نیروی امدادگر و نجاتگر و خودروی امداد و نجات به نسبت مدت مشابه سال قبل با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

سیدمجتبی احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح هلال بهشت تا شب گذشته (پایان دور نخست سفرهای نوروزی) وقوع ۵۵ حادثه در جاده‌های خراسان رضوی به شماره تماس ۱۱۲ جمعیت هلال احمر گزارش شد که در این حوادث ۲۰۰ حادثه دیده، ۱۱۷ مصدوم، ۵۲ مصدوم انتقالی، ۱۰ مصدوم سرپایی و ۲ فوتی داشتیم که اقدامات لازم توسط ۱۸۸ نیروی عملیاتی با ۶۴ خودروی امدادی صورت پذیرفت.وی افزود: در همین مدت یگان امداد هوایی ۱۵ سورتی پرواز با ۲۴ نفر روز کادر پرواز و ۱۲ نفر روز نجاتگر پرواز در محورهای مواصلاتی مشهد-باغچه-نیشابور-سبزوار-کاهک مأموریت‌های پروازی خود را انجام دادند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به آمار سال گذشته در مدت مشابه امسال، خاطرنشان کرد: در همین بازه زمانی و در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ حادثه به وقوع پیوست که در این حوادث نیز ۵۲۱ حادثه دیده، ۳۰۸ مصدوم، ۱۲۷ مصدوم انتقالی، ۷۳ مصدوم سرپایی و ۱۰ فوتی داشتیم که اقدامات لازم توسط ۳۵۴ نیروی عملیاتی با ۱۲۴ خودروی امدادی صورت پذیرفت.

احمدی تصریح کرد: آمار حوادث و اعزام نیروی امدادگر و نجاتگر و خودروی امداد و نجات هم با کاهش چشمگیری همراه بوده که این کاهش‌ها شامل ۴۷.۱ درصد در حادثه، ۶۱.۶ درصد در حادثه‌دیدگان، ۶۲ درصد در مصدومان، ۵۹ درصد در مصدومان انتقالی، ۸۶.۳ در مصدومان سرپایی، ۸۰ درصد در فوتی‌ها، ۴۶.۸ در اعزام نیروهای عملیاتی و ۴۸.۳ در اعزام خودروهای عملیاتی بوده است.

وی تأکید کرد: در این مدت ۴۰ حادثه جاده‌ای در خراسان رضوی به وقوع پیوست که شامل ۲۰ مورد برخورد، ۱۸ مورد واژگونی و ۲ مورد انحراف بوده است، همچنین ۱۵ مورد دیگر هم شامل مراجعات حضوری مسافران نوروزی به پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای جمعیت هلال احمر خراسان رضوی و حوادث سیل و آبگرفتگی بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در رابطه با آمار شهرستان‌های حادثه خیز استان، بیان کرد: در همین مدت آمار حوادث شهرستان‌های حادثه خیز خراسان رضوی هم شامل ۱۳ مورد در مشهد، ۷ مورد در قوچان، ۶ مورد در تربت حیدریه، ۶ مورد در سبزوار، ۴ مورد در بردسکن، ۳ مورد در نیشابور، ۳ مورد در خواف، ۲ مورد در تربت جام، ۲ مورد در جوین، ۲ مورد در درگز، ۲ مورد در کاشمر، یک مورد در رشتخوار، یک مورد در فریمان، یک مورد در بجستان، یک مورد در سرخس و یک مورد در تایباد بوده است.

احمدی گفت: در ۲۴ ساعت اخیر ۸ حادثه در سطح استان به ثبت رسید و از این تعداد حادثه ۴ مورد در مشهد، ۲ مورد در سبزوار، یک مورد در تایباد و یک مورد در قوچان ثبت شد که شامل ۵ مورد حادثه جاده‌ای، ۲ مورد خدمات حضوری و یک مورد سیل و آبگرفتگی بوده است که در این موارد ۴۲ حادثه دیده، ۱۵ مصدوم و ۸ مصدوم انتقالی داشتیم که خدمات لازم توسط ۲۶۷ نیروی عملیاتی با ۴۶ دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس، ۳۴ خودروی کمک‌دار سبک، ۱۷ خودروی نجات و یک بالگرد ارائه شد و در همین مدت یگان امداد هوایی ۳ سورتی پرواز با ۵ نفر روز کادر پرواز و ۳ نفر روز نجاتگر پرواز در محورهای مواصلاتی مشهد-سبزوار-مشهد مأموریت‌های پروازی خود را انجام دادند.

وی افزود: در همین مدت آمار حوادث شهرستان‌های حادثه خیز استان هم شامل ۴ مورد در مشهد، ۲ مورد در سبزوار، یک مورد در تایباد و یک مورد در قوچان بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در سال گذشته و در همین بازه زمانی ۱۰ حادثه به وقوع پیوست که تمامی این موارد حوادث جاده‌ای بودند و آمار این سوانح شامل ۴۲ حادثه، ۳۹ مصدوم، ۱۲ مصدوم انتقالی و ۱۲ مصدوم سرپایی بود.

احمدی تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ هزار و ۲۷۸ خدمت ارائه شد که شامل ۲۱ هزار و ۲۸۷ مورد در پست‌های ثابت و سیار، ۳ هزار و ۵۰۴ مورد در ایستگاه‌های سنجش سلامت، هزار و ۱۷۸ مورد در خیمه‌های نماز، ۵ هزار و ۶۸۱ مورد در ایستگاه‌های دوستدار کودک و هزار ۶۲۸ مورد در نمایشگاه بوده است؛ همچنین در بخش اقلام توزیعی هم مجموعاً ۱۸ هزار و ۷۸۸ قلم توزیع شد که شامل ۷ هزار و ۴۸۳ نقشه راهنمای استان و مشهد، ۵ هزار و ۳۸۵ بروشور آموزشی و ۵ هزار و ۹۲۰ محصول فرهنگی بوده است و این خدمات توسط ۱۶۸ عضو داوطلب معاونت جوانان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ارائه شد.

وی تأکید کرد: بیشترین مراجعه به پست‌ها در شهرستان‌های تربت حیدریه با ۶ هزار و ۲۰۰، مشهد با ۴ هزار و ۳۷۴ و گناباد با ۲ هزار و ۸۰۲ مراجعه کننده بوده است؛ همچنین بیشترین مراجعه به ایستگاه‌های سنجش سلامت در شهرستان‌های مشهد با هزار و ۶۹۱، تربت حیدریه با ۵۱۰ و نیشابور با ۴۰۸ مراجعه کننده بوده است و بیشترین مراجعه به خیمه‌های نماز هم در شهرستان‌های تربت حیدریه با ۳۶۰، سبزوار با ۲۴۱ و مشهد با ۲۳۵ مراجعه کننده بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی عنوان کرد: در همین مدت و در حوزه معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز ۳۰ نفر روز پزشک و ۳۵ نفر روز پیراپزشک در بخش داوطلب‌یار امداد و نجات در ۱۱ پایگاه استان مستقر شدند و خدمات امدادی را به مسافران نوروزی ارائه دادند.

احمدی گفت: همچنین در طرح نیابت (دید و بازدید از خانواده شهدا و ایثارگران و عیادت از سالمندان) هم بازدید و عیادت از ۹۵ خانوار صورت پذیرفت که در این بخش نیز ۴۱ نفر روز داوطلب آقا، ۴۲ نفر روز داوطلب خانم و ۲۵ نفر روز پرسنل همکاری داشتند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =