کاهش ۸ درصدی صادرات خراسان رضوی/زعفران مهم‌ترین کالای صادراتی

مسعود عاطفی

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: میزان صادرات خراسان رضوی در ۴ ماهه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۸ درصد از نظر ارزش کاهش داشته است.

مسعود عاطفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: بر اساس آمار کارشناسی گمرک خراسان رضوی میزان صادرات از پایانه‌های مرزی این استان در ۴ ماه ابتدایی امسال ۶۵۷ هزار تن و با ارزش ۵۰۹ میلیون دلار است.

وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته از نظر وزن ۵ درصد و از نظر ارزش دلاری ۸ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک خراسان رضوی بیان کرد: از ارزش صادرات غیرنفتی استان برای امسال ۵ میلیون و ۱۱۰ هزار دلار از محل تجارت چمدانی و ۱۸ میلیون و ۳۸۹ هزار دلار از بازارچه‌های مرزی دوغارون و باجگیران بوده است.

عاطفی در ارتباط با میزان واردات خراسان رضوی در ۴ ماهه ابتدایی امسال، بیان کرد: میزان واردات استان ۱۵۸ هزار تن و با ارزش بالغ بر ۱۱۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزن و ارزش ۷ و ۶ درصد کاهش داشته است.

وی تراز تجاری را یکی از شاخصه‌های مهم در ارزیابی بازرگانی خارجی دانست و خاطرنشان کرد: تراز بازرگانی خارجی خراسان رضوی در ۴ ماهه ابتدایی امسال ۳۸۱ میلیون دلار مثبت است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی در ارتباط با عمده محصولات صادراتی خراسان رضوی در ۴ ماهه ابتدایی امسال، بیان کرد: زعفران در بسته بندی‌های بیش از ۳۰ گرم، زعفران در بسته‌بندی‌های ۱۰ تا ۳۰ گرم، کف پوش‌های غیر مخملی باف، رب گوجه فرنگی و سایر تخم پرندگان با پوست مهم‌ترین محصولات صادراتی استان در طول ۴ ماهه ابتدایی امسال است.

عاطفی ادامه داد: همچنین عمده اقلام وارداتی خراسان رضوی به ترتیب پنبه حلاجی نشده یا شانه نزده، سایر مخلوط‌های گندم، برنج نیمه سفید شده، کامل سفید شده و حتی صیقلی و براق و کنجد حتی خرد شده هستند.

وی در ارتباط با کشورهای شریک تجاری با خراسان رضوی، اظهار داشت: افغانستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و عراق به ترتیب مهم‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی خراسان رضوی و امارات متحده عربی، ترکیه، پاکستان و جمهوری کره مهم‌ترین کشورهایی هستند که تجار ایرانی از آنها محصولات مختلف را وارد کرده‌اند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =