تولید ریل‌باس ایرانی-کره‌ای/بازگشایی ال سی قطار برقی تهران-مشهد تا دی

سعید محمدزاده

مدیرعامل راه‌آهن از مذاکره با کره‌جنوبی برای مشارکت تولیدکنندگان ایرانی جهت ریل‌باس قطارهای حومه‌ای خبر داد و گفت: امیدواریم امسال این قرارداد ۷۰۰ میلیون یورویی امضا شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید محمدزاده در نشست خبری با اشاره به تاکید برنامه‌های توسعه‌ای در خصوص توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه در بندهای ۲۴ و ۲۵ فقط بر توسعه حمل‌ونقل ریلی و اتصال به مراکز تجاری، مرزها و بنادر تاکید دارد.

وی با اشاره به این‌که باید در ایجاد مزیت رقابتی تلاش کنیم،‌ افزود: حمل‌ونقل ریلی شاهرگ حمل‌ونقل کشور شود. در این راستا دولت و مجلس اقدامات و پیشنهادات ارزشمندی را ارائه کرده‌اند. اگر یک تن بار کیلومتر بار از جاده به ریل منتقل شود حداقل ۳۵ سی سی سوخت صرفه جویی به عمل می‌آید. ضمن آن‌که در حوزه محیط زیست، ایمن‌سازی و حفظ زیربناهای حمل‌ونقل جاده‌ای نیز اثرات مثبتی برای کشور به همراه دارد.

وی با بیان این‌که در سال ۹۲ سهم حمل‌ونقل ریلی از بار کشور ۳۲ میلیون تن بود، گفت: در چهار سال اخیر سهم دسترسی به شبکه ریلی از ۵۷ درصد به ۲۳ درصد کاهش یافته که باعث شده سهم جابجایی بار به ۴۰ میلیون تن (۲۵ درصد) افزایش یافته است.

مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به ۴ برابر شدن تعداد قطارهای باری برنامه‌ای گفت: بار کانتینری را بر اساس برنامه تعهد شده و طی ۴۰ ساعت جابجا در تمام نقاط کشور می‌کنیم.

محمدزاده با بیان این‌که تمام تلاش ما این است که به ۳۰ درصد ترسیم شده در برنامه ششم توسعه در حمل بار دست یابیم، اظهار کرد:‌این عدد ۱۹۵ میلیون تن است که باید تا سال ۱۴۰۰ به آن دست یابیم.  از سوی دیگر ظاهرا ۳۵ میلیارد دلار طرح فولادی در کشور در دشت اجرا داریم که در سال ۱۴۰۴ حدود ۲۱۰ میلیون تن بار معدنی در کشور جابجا شود که سهم جاده حدود ۱۴۰ میلیون تن خواهد بود.

وی در عین حال با بیان این‌که قرار نیست تا ۸ سال آینده اتفاق خاصی در زیرساخت‌های جاده‌ای کشور روی دهد، گفت: برای افزایش ظرفیت راه‌آهن برنامه‌های گسترده‌ای از جمله ایجاد ایستگاه‌های جدید (۲۰ ایستگاه جدید)، دوخطه کردن مسیرهای پُربار، تراک‌بندی مسیرهای ریلی، تامین ناوگان باری و … در دست اجراست.

وی با اشاره به این‌که به بخش‌های خصوصی تولید واگن باری کمک کردیم، افزود: تراک بندی دو خطه بافق-بندرعباس پیشرفت خوبی دارد و پیش بینی می‌شود اوایل سال آینده این پروژه به اتمام برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که با استفاده از وام روس‌ها برای تولید ۶۰۰۰ واگن به کمک شرکت‌های روسی و تولیدکنندگان ایرانی قراردادی امضا شد، اظهار کرد: این وام ۵ ساله است و به صورت مشترک تولید می شود و طی ۳ سال اخیر حدود ۲۰۰۰ واگن باری به ناوگان اضافه شده است.

محمدزاده با تاکید بر این‌که به ۲۸ هزار واگن برای دستیابی به سهم ۱۹۵ میلیون تنی حمل بار ریلی نیاز داریم، گفت:‌ اگر می‌توانستیم امسال عدد ۴۰ میلیون تن حمل بار را به ۸۰ میلیون تن افزایش می‌دادیم حدود ۳۰ درصد تعرفه‌ها را کاهش می‌دادیم.

وی از عقد قرارداد ۸۰۰ میلیاردی خط‌آهن کرمان-سیرجان خبر داد و با اشاره به ضرورت دوخطه کردن بافق-خواف، اظهار کرد:‌شدیدا به دنبال تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای ریلی هستیم.

استفاده از صاحبان بار ریلی برای سرمایه‌گذاری در حمل و نقل ریلی یکی از راهکارهای مورد اشاره مدیرعامل راه‌آهن بود. وی در این باره گفت: این سازمان بهینه سازی مصرف سوخت با مدل پرداخت مابه التفاوت صرفه جویی در مصرف، سرمایه‌گذاری را در وضعیت ایمنی قرار می‌دهد که سرمایه اش حتما قابل برگشت است.

*کاهش عمر ناوگان مسافری

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌ریزی برای کاهش عمر ناوگان مسافری ریلی،‌گفت: در دو مرحله واگن‌های ۵۰ و ۴۵ سال از شبکه ریلی حذف شد که باعث کاهش سن ناوگان شد. ضمن آن‌که با گردشی کردن واگن‌ها صندلی‌های ایجادی افزایش یافت و کاهش ظرفیت نداشتیم.

محمدزاده با بیان این‌که در سال ۹۵ از ۲۳ میلیون ریلی جابجا شده حدود ۵٫۵ میلیون مسافران حومه‌ای بوده‌اند،‌افزود: بر اساس برنامه باید در سال ۱۴۰۰ به عدد ۴۰ میلیون نفر مسافر حومه‌ای دست یابیم که این برنامه قابل دسترسی است. سالانه ۷۵۰ میلیون مسافر حومه‌ای در تهران داریم که اگر برای ۱۰ درصد آن برنامه‌ریزی کنیم به عدد ۷۶ میلیون مسافر دست می یابیم.

وی با بیان ” روزانه بیش از ۵۰۰ هزار خودرو حومه‌ای به تهران وارد می شود” تصریح کرد: برای توسعه زیرساخت‌های قطار حومه‌ای،‌شرکت قطار حومه‌ای ذیل راه‌آهن تشکیل می شود که برای تامین ناوگان این قطار مذاکراتی را انجام داده‌ایم که با مشارکت تولیدکنندگان ایرانی و کره‌ای ریل باس را تولید کنیم.

وی با بیان این‌که مذاکرات تقریبا نهایی شده ابراز امیدواری کرد: امسال قرارداد تولید ریل باس را بین کنسرسیوم ایرانی-کره‌ای به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو امضا شود.

وی همچنین با اشاره به برقی‌سازی قطار تهران-مشهد، گفت: تا قبل از پایان دیماه ال سی این قرارداد بازگشایی می‌شود. مطالعات این پروژه در حال انجام است و مشاور ۶ ماه است که کار خود را در این زمینه شروع کرده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =