مشهدالرضا (ع) مهیای سوگ شمس‌الشموس می‌شود

مشهدالرضا (ع) این روز‌ها حال‌وهوای خاصی دارد و خود را مهیای مراسم عزاداری امام رضا (ع) می‌کند.

به گزارش شهرآرانیوز، مشهدالرضا (ع) این روز‌ها حال‌وهوای خاصی دارد و خود را مهیای مراسم عزاداری امام رضا (ع) می‌کند.

مشهدالرضا(ع) این روزها حال‌وهوای خاصی دارد و خود را مهیای مراسم عزاداری امام رضا(ع) می‌کند. مراسم شهادت امسال امام رضا(ع) با تمام سالیان گذشته تفاوتی اساسی دارد؛ همچنان که امسال اربعینی خاص و تاسوعا و عاشورایی منحصربه‌فرد را گذراندیم، سالروز شهادت امام رضا(ع) نیز بسیار ویژه است.

شیوع ویروس منحوس کرونا برنامه تمام عزاداری‌ها را تغییر داده زیرا اصل و محور، سلامت مردم و زائران و عزاداران است و تمهیدات لازم برای این مهم مهیا شده است.

آمادگی آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی حدود هشت ماه است که خود را با این شرایط کاملاً تطبیق داده و به‌گفته بسیاری از کارشناسان امر بهداشت و درمان در رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌ها سرآمد بوده است.

این روزها صحن‌های حرم منور رضوی با رعایت تمامی پروتکل‌ها میزبان زائران و مجاورانی است که در حرم منور رضوی حاضرند و توصیه‌ها و نظارت‌های بهداشتی به‌ویژه از سوی خدام ارائه می‌شود.

توزیع ۲میلیون ماسک

بنا بر گفته محمدمهدی برادران؛ مدیر عالی حرم منور رضوی در ایام دهه پایانی صفر ۲ میلیون ماسک میان زائران و مجاوران تقسیم می‌شود تا زائران با فراغ‌بال به حرم منور رضوی مشرف شوند.

همچنین وی از برپایی تمام برنامه‌های حرم منور رضوی در صحن‌های روباز حرم منور خبر داد تا ضریب پروتکل‌های بهداشتی باز هم بیشتر شود.

روضه‌خوانی در منازل شهدا

از سوی دیگر، در ایام محرم و صفر امسال به‌دلیل شرایط کرونایی کشور حال‌وهوای متفاوتی دارد و با ممنوع شدن بسیاری از برنامه‌های هرساله به‌دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فضا برای برخی از ابتکارات و نوآوری‌ها در عزاداری سیدالشهدا(ع) و تعظیم شعائر فراهم شده است.

ویژه‌برنامه «پلاک هشت» (هر کوچه شهید، یک حسینیه) به‌مناسبت دهه آخر ماه صفر در بستر محلات اجرا می‌شود.

شوراهای اجتماعی محلات، ادارات اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان، سازمان تبلیغات اسلامی، سپاه امام رضا(ع)، مرکز رسیدگی به امور مساجد، امور ایثارگران آستان قدس رضوی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از جمله نهادهایی هستند که در برگزاری این برنامه مشارکت دارند.

روضه‌خوانی در منازل شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم، سرداران شهید و شهدای آستان قدس رضوی ذیل برنامه پلاک هشت در آستانه سال‌روز وفات امام رضا(ع) اجرا می‌شود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =