۱۴ بسته و فرصت سرمایه‌گذاری در مشهد به تصویب شورای شهر رسید

اقتصاد مقاومتی 1

دبیر قرارگاه اقتصاد مقاومتی شهرداری مشهد گفت: ۱۴ بسته و فرصت سرمایه‌گذاری در مشهد به تصویب شورای شهر رسید.

جمال حسن بارانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: امسال، از ۲۴ بند سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، ۱۶ بند را به عنوان بندهای تکلیفی انتخاب و فعالیت‌هایمان را بر پایه آن استوار کرده‌ایم.

بارانی با اشاره به گستره فعالیت قرارگاه اقتصاد مقاومتی برای رصد رویکردها، افزود: به همین منظور، در ۶ حوزه و معاونت شهرداری مشهد، برنامه‌ریزی‌های لازم برای این منظور صورت پذیرفته که مایه خیر و برکات زیادی نیز شده است.

وی، در زمینه اقدامات صورت‌پذیرفته از سوی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد، تصریح کرد: با همکاری مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان، ۱۴۷ پروژه نوآورانه مبتنی بر نیازهای شهری در حال انجام است که نیاز فعلی به کالاهای خارجی را مرتفع خواهد ساخت.

دبیر قرارگاه اقتصاد مقاومتی شهرداری مشهد ادامه داد: تمرکز ویژه روی بودجه‌ریزی عملیاتی، و اعمال هوشمندسازی در بخش‌های مختلف شهری، و به حداکثر رساندن استفاده از سامانه حمل و نقل عمومی از دیگر مواردی است که در این حوزه صورت پذیرفته است.

وی با تأکید بر این‌که استعلام الکترونیکی ساختمان به جای استفاده از سامانه شهرسازی ملاک عمل قرار گرفته است، ابراز داشت: نظام کنترل پروژه و عملکرد و همچنین نظام جامع امور تأمین‌کنندگان نیز در همین راستا مورد توجه قرار گرفته شده است.

بارانی، در زمینه فعالیت‌های معاونت خدمات و محیط‌زیست شهری شهرداری مشهد، در زمینه اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: افزایش سرانه فضای سبز شهری از جمله مهم‌ترین کارهای این حوزه بوده، به طوری که در حالت عادی در سال جاری تنها ۲۰۵ هکتار باید اجرایی می‌شد که این میزان به ۲۱۴ هکتار افزایش یافته است.

وی بیان داشت: کاشت گونه‌های بومی و سازگار گل و گیاه داخل استان، تولید ۶ میلیون مترمکعب آب موردنیاز برای فضای سبز شهر از محل ۱۳ تصفیه‌خانه لوکال، ایجاد ۱۰ روزبازار و شب‌بازار برای مشاغل خرد، حذف و جمع‌آوری تمامی کالاهای خارجی از سطح فروشگاه‌های شهرداری، برگزاری نمایشگاه «خانواده ایرانی، خانه ایرانی» با رویکرد ترویج کالاهای با کیفیت داخلی، و همچنین ایجاد مراکز مناسب برای مشاغل مزاحم شهری از جمله مهم‌ترین اقدامات صورت‌گرفته از سوی این معاونت در جهت توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی است.

مدیر برنامه و بودجه شهرداری مشهد همچنین، با اشاره به فعالیت‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در این زمینه، گفت: در همین راستا اقدامات ارزنده‌ای نظیر هوشمندسازی ۱۳۶ ایستگاه اتوبوس، ورود ۲۵۰دستگاه اتوبوس جدید، استفاده از تجهیزات و تولیدات داخلی در قطار شهری مشهد، مونتاژ واگن‌های خط ۲ قطار شهری در تهران، استفاده از جدیدترین سامانه‌های مدیریت پروژه در جهت کاهش هزینه‌های عمرانی خط ۲ و ۳ قطار شهری، و نوسازی بیش از ۳۵۰۰ تاکسی که ۱۶۱۹ دستگاه آن نیز تحویل داده شده در زمره فعالیت‌های این حوزه بوده است.

وی تهیه ۵۰۰ بسته و فرصت سرمایه‌گذاری را از اقدامات مهم معاونت سرمایه‌گذاری دانست و بیان داشت: ۱۴ مورد از این بسته‌ها به تصویب شورای اسلامی شهر مشهد نیز رسیده است.

بارانی، با اشاره به تلاش ویژه‌ای که در حوزه ساخت زائرسراهای ارزان‌قیمت صورت پذیرفته است، اعلام کرد: راه‌اندازی بانک املاک و مستغلات و همچنین تالار مبادلات، برای شفافیت و جلوگیری از رانت اطلاعاتی برخی از افراد، یکی از بزرگ‌ترین کارهای صورت‌گرفته در این حوزه بوده است.

دبیر قرارگاه اقتصاد مقاومتی شهرداری مشهد یادآور شد: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز با ۳ رویکرد فرهنگ‌سازی، افزایش سهم مشارکت شوراهای اجتماعی محلات -با اختصاص ۵درصد از بودجه عمرانی سال آینده به پیشنهادهای عمرانی اعضای این شوراها- و همچنین استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای نیازهای فرهنگی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است.

وی ادامه داد: در حوزه معاونت‌های مالی و اداری و فنی و عمران نیز اقداماتی، از جمله تمرکز بر درآمدهای پایدار، بهینه‌سازی مصرف انرژی در فضاهای شهری، تأکید بر استفاده از مصالح بومی در ساخت‌وسازها، اصلاح پوشش آسفالت‌ها، و ایجاد سامانه متمرکز حفاری در این باره، انجام شده است.

بارانی خاطرنشان کرد: مجموع این اقدامات باعث شد، علی‌رغم رکود شدید اقتصادی در کشور، هیچ پروژه‌ای در شهر مشهد روی زمین نماند و شهرداری مشهد با توان هرچه بیشتر فعالیت‌های خود را اجرایی کند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفت =