سامانه هوشمند مدیریت حمل و نقل عمومی مشهد توسعه و تجهیز شده است

اخبار کوتاه سیستان و بلوچستان

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد گفت: سامانه هوشمند مدیریت حمل و نقل عمومی به ویژه در بخش اتوبوسرانی و BRT پیاده‌سازی شده و در حال توسعه و تجهیز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، علی اصغر نیشابوری اظهار داشت: از مشکلات سامانه حمل و نقل عمومی درون‌شهری، فرآیند جمع‌آوری کرایه، مکان‌یابی و مدیریت ناوگان، اطلاع‌رسانی به مسافران و آمارگیری درست از میزان استفاده شهروندان از ناوگان عمومی است.

وی افزود: بدون شک، شفاف نبودن اطلاعات حرکتی ناوگان موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در زمان‌بندی سرویس‌دهی به شهروندان شده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد تصریح کرد: در کنار آن اگر اطلاع‌رسانی سامانه حمل و نقل عمومی به شهروندان در سطح پایین و خیلی کم باشد، بیشتر شهروندان رغبتی به استفاده از سامانه حمل و نقل عمومی را نداشته و از خودروی شخصی استفاده می‌کنند.

نیشابوری اضافه کرد: پیاده‌سازی سامانه مدیریت هوشمند ناوگان عمومی می‌تواند این مشکلات را برطرف کند بنابراین مشهد امروز همچون بسیاری از شهرهای پیشرفته دنیا به سمت هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل عمومی خود پیش می‌رود و در این زمینه موفقیت‌های قابل توجهی کسب کرده است. سامانه هوشمند مدیریت حمل و نقل عمومی به ویژه در بخش اتوبوسرانی و BRT پیاده‌سازی شده و در حال توسعه و تجهیز است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد اضافه کرد: پیاده‌سازی این سیستم در کنار سیستم بلیت الکترونیکی می‌تواند موجب تسهیل، روان‌سازی و یکپارچه‌سازی استفاده از خدمات حمل و نقل در حوزه شهری باشد.

نیشابوری خاطرنشان کرد: به کمک سیستم هوشمند سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل عمومی می‌تواند علاوه بر کنترل و نظارت بر عملکرد ناوگان، اطلاع‌رسانی به مسافران، پیگیری تخلفات، برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی مسیرها، بستر مناسبی برای سایر کاربردهای آن فراهم کرد.

اجرای طرح مطالعات ساماندهی درختان ۱۷ محور اصلی شهر مشهد

احمدرضا سلامی مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد با اشاره به حفظ ۲۴ ساعته از فضای سبز شهر مشهد اظهار داشت: شهر مشهد در اقلیمی تقریبا خشک به سر می‌برد و با مشکلات عدیده‌ای در بحث تهیه آب مواجه است.

وی افزود: این موضوع سبب توجه و رسیدگی بیشتر شهرداری مشهد برای سبز ماندن و زیبایی چهره شهر می‌شود به گونه‌ای که کارکنان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز در حفظ و نگهداری فضای سبز تلاش می‌کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد تصریح کرد: روش‌های جدید با فناوری پیشرفته برای جلوگیری از زوال درختان کهنسال، انجام اقدامات زیربنایی مانند تزریق به روش جدید در محل اتصال ریشه و تنه بدون آسیب رسیدن به آوند، اسکن درختان به منظور تعیین میزان پوسیدگی داخل درخت و… برای محافظت از درختان از سوی شهرداری مشهد انجام می‌شود.

سلامی گفت: همچنین طرح مطالعات ساماندهی درختان ۱۷ محور اصلی شهر به طول ۵۲ کیلومتر اجرایی شده است. در کنار آن عملیات نگهداری مانند اصلاح و غرس درختان به منظور افزایش سطح فضای سبز گیاهان انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی مشهد که تقریبا خشک است بنابراین باید گونه‌های مناسب با این شرایط آب و هوایی انتخاب و در سطح شهر کاشته شود که این اقدام توسط شهرداری مشهد انجام می‌شود.

سلامی به روتبال درختان اشاره کرد و ادامه داد: شهرداری مشهد دارای ذخیره بزرگی از درختان روتبال است که این اقدام به منظور هم‌اندازه بودن و یکسانی درختان انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با آفات بدون بهره‌گیری از سموم قوی، تهیه نقشه خاک فضای سبز مشهد، آموزش و مشارکت چهره به چهره با شهروندان برای توسعه فضای سبز، انجام مطالعات و پژوهش‌های دقیق و گسترده با اساتید دانشگاه و کارشناسان زبده از دیگر فعالیت‌های شهرداری مشهد در راستای حفاظت از درختان است.

کاشت ۴۳۰ اصله درخت در کمربند سبز جنوبی

ایمان صاحب‌علم سرپرست مدیریت کمربند سبز جنوبی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در‌ حال‌حاضر در پارک کوهستان و پارک چهل‌بوستان با مساحت ۱۷۰۰ هکتار، ۴۳۰ هزار اصله درخت کاشته شده است، اظهار داشت: اعتبارات سال ۹۵ برای کمربند سبز جنوبی، ۱۲میلیارد تومان است که ۹۰ درصد این اعتبار مربوط به فضای سبز است.

وی با تاکید بر اینکه کمربند سبز جنوبی باید به ۹ هزار هکتار برسد، تصریح کرد: برای رسیدن به این میزان، قطعا هر سال تعدادی پروژه تعریف می‌شود.

صاحب‌علم با اشاره به اینکه درحال‌حاضر در فصل درخت‌کاری هستیم، عنوان کرد: پیمانکاران برای درخت‌کاری مشخص و درحال تجهیز کارگاه هستند و حتی برخی پیمانکاران نیز گودهای خود را زده‌اند، اما هنوز درخت‌کاری صورت نگرفته است؛ البته هدف کاشت۳۰۰ هکتار درخت تا پایان سال است.

سرپرست مدیریت کمربند سبز جنوبی شهرداری مشهد در مورد اقدامات برای جلوگیری از زمین‌خواری در این مناطق گفت: از سال ۹۲ فعالیت‌ها آغاز و اکیپ گشت مشترک حفاظت از اراضی شورای حفظ بیت‌المال تشکیل شد و تا امروز اقدامات متعددی در این زمینه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای شروع کار روی تصرفات راه و شهرسازی و منابع طبیعی دست گذاشتیم، ادامه داد: با توجه به آلودگی‌های بالای ناشی از وجود منابع در این مناطق، ابتدا کار خود را روی جمع‌آوری معادن غیرمجاز در ارتفاعات جنوبی آغاز کردیم و خوشبختانه در این ارتفاعات دیگر معدن غیرمجازی نداریم.

سرپرست مدیریت کمربند سبز جنوبی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه ما در گذشته اعلام کرده بودیم که ۱۶ معدن جمع‌آوری شده است، خاطرنشان کرد: البته با توجه به وجود معادن غیرفعال، تعداد معادن تعطیل‌شده بسیار بیشتر است؛ اما ۱۶ معدن فعال غیرمجاز و اخیرا هم ۳ معدن در منطقه معجونی تعطیل شده است.

وی افزود: تاکید شده که معادن مجاز نیز تا پایان قرارداد خود فعالیت داشته باشند و پس از پایان قرارداد تعطیل شوند، اما متاسفانه چند معدن دیگر مربوط به آستان قدس رضوی و بخش خصوصی درحال فعالیت است.

صاحب‌علم با بیان اینکه خوشبختانه باغات غیرمجاز در اراضی سامان‌دهی شده است، تصریح کرد: از زمان آغاز کار تاکنون، حدود ۶۵۰ هکتار از اراضی آزاد شده است.

وی افزود: اخیرا موردی در اراضی توس‌گستر در ارتفاعات روستای کلاته‌سرهنگ پیدا شده که بخش زیادی از نخاله‌های ساختمانی در آن منطقه قرار گرفته که معاون دادستان مشهد دستورات لازم را برای پاک‌سازی این قسمت داده‌ است.

سرپرست مدیریت کمربند سبز جنوبی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در پلاک معجونی در بولوار ایمان قسمت بسیار بدی وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه این وضعیت زیست‌محیطی منطقه تاسف‌بار و منبعی برای گسترش بیماری سالک در منطقه شده است؛ به‌طور ‌قطع پا‌ک‌سازی این محیط نیز از اولویت‌های دیگر ما خواهد بود و دو قسمت اراضی توس‌گستر و معجونی تا پایان سال به نتیجه می‌رسد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =