فعال شدن گسلی جدید، علت زلزله شامگاه گذشته خراسان رضوی

استاد لرزه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: آخرین پردازش داده‌ها در دانشگاه فردوسی نشان داد زمین‌لرزه‌ایی که ۱۶  فروردین ماه در گسل سفیدسنگ رخ داد، باعث شده تا گسلی دیگر که در موازات جنوب شرقی گسل اصلی، واقع شده است، فعال گردد و باعث وقوع  زمین لرزه ۵/۳ ریشتری شود و گسیختگی جدیدی داشته باشد.  
دکترحسین صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: این گسل در ۲۰ کیلومتری گسل سفیدسنگ قرار دارد و فاصله آن از کانون گسل زلزله ۱۶ فروردین ماه خراسان رضوی ۲۰ کیلومتر است.
وی ادامه داد: این گسل در ادامه و انتهای جنوب شرقی گسل کشف‌رود واقع شده است که از مشهد گذر می‌کند و ما عملا لرزش‌ها را احساس می‌کنیم. زلزله مربوط به مشهد نبوده و در فاصله ۸۰ الی ۱۰۰ کیلومتری مشهد رخ داده است،
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: پس‌لرزه‌ها در کانون اصلی زلزله که مرکز آن سفیدسنگ است، احتمالا تا چند ماه ادامه خواهد داشت و طی دو روز آینده در مشهد پس لرزه‌های بزرگ کاهش خواهد یافت و تنها در نزدیکی کانون زلزله، لرزش‌ها احساس خواهد شد.
صادقی با اشاره به اینکه مردم مشهد نباید نگران باشند و این را بدانندکه مشهد را باید به عنوان شهر زلزله‌خیز بدانیم، بیان کرد: این زلزله نشانه‌ایی است که در ساخت وساز و  لوازم منزل آماده باشیم و به گونه‌ای رفتار کنیم که کشورهای پیشرفته زلزله‌خیز رفتار می‌کنند و با آن کنار آمده‌اند.
وی با اشاره به اینکه باید در مدیریت بحران و شهرسازی توجه بیشتری داشته باشیم، گفت: دانشگاه‌ فردوسی مشهد که یکی از مراکز زلزله سنج ایران است که به آن بهای زیادی داده نمی‌شود؛ باید دانشمندان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را به کار ببریم و از تمام ظرفیت‌های آنان استفاده کنیم. 
استادیار دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: باید شبکه  لرزه‌نگاری و رفتار زمین را  به درستی مطالعه کنیم و ساخت و سازها را متناسب با شناخت زمین بسازیم. در کشورهای زلزله‌خیز پیشرفته، سطح نگرانی مردم کمتر از جامعه ماست. زمان آن فرارسیده که برای دانش  ودانشگاه‌های زلزله‌نگاری اهمیت زیادی قائل شویم و نگران زلزله نباشیم و حتی از‌آن استفاده کنیم. 
وی گفت: این زلزله بسیار ارزشمند است، زیرا میلیاردها انرژی آزاد کرده است و خداوند این انرژی را مجانی در اختیار ما قرار داده است. اگر شبکه مطالعاتی شهری و ناحیه‌ای داشته باشیم، با هزینه بسیار کم می‌توانیم مدل واقعی زمین و رفتار زمین را برای زلزله‌هایی با لرزش بیشترتخمین بهتری بزنیم. هنگامی زلزله نباشد و بخواهیم این تحقیقات را انجام دهیم و لرزش ساختگی ایجاد کنیم بسیار هزینه‌بر خواهد بود. 

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =