نظر رئیس شورای شهر مشهد درباره حمایت از فرهنگ و هنر

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد معتقد است مدیریت شهری نباید به طور مستقیم از فرهنگ و هنر حمایت کند. با این وجود وی تأکید می‌کند که شورای شهر آماده حمایت از طرح‌هایی است که با هدف ارتقاء فرهنگ، افزایش نشاط اجتماعی و روح‌بخشی به جامعه از سوی سازمان‌های فرهنگی ارائه شوند.

حسن موحدیان با حضور در تحریریه ایسنا در خصوص نحوه حمایت‌ مدیریت شهری از فرهنگ و هنر مشهد، اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی هنرمندان و مسئول ترویج هنر در شهر است. بر این اساس لازم است این اداره کل طرح‌هایی ارائه دهد تا شورای اسلامی در راستای اجرای این طرح‌ها به آن‌ها کمک کند. در واقع ما به طور مستقیم به این حوزه ورود نخواهیم کرد، زیرا ممکن است دوگانگی ایجاد شود و این دوگانگی به صلاح جامعه نبوده و ممکن است سبب افزایش اختلافات شود.

وی ادامه داد: به اعتقاد من دخالت در مأموریت سازمان‌های مختلف جایز نیست، زیرا منجر به موازی‌کاری می‌شود. درست است که مدیریت شهری منابع بیشتری نسبت به سایر سازمان‌ها دارد و همچنین نسبت به سازمان‌های دیگر با قوانین دست و پاگیر کمتری رو به روست با این حال باید هر نهادی در راستای وظایف خود قدم بردارد. با این وجود آماده‌ایم در کنار سازمان‌های متولی فعالیت‌های فرهنگی دیگر قرار گرفته و در راستای اجرای طرح‌های مناسب برای توسعه فرهنگ و هنر در شهر به آنان کمک کنیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: از این رو هر سازمان فعال در حوزه فرهنگ که طرح‌هایی در جهت ارتقاء فرهنگ، افزایش نشاط اجتماعی و روح‌بخشی به جامعه ارائه دهد و این طرح مورد تأیید شورا قرار گیرد، در راستا اجرای طرح مورد حمایت قرار خواهد گرفت و به آن‌ها کمک خواهیم کرد. 

موحدیان اضافه کرد: بنابراین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با ارائه طرح‌های مناسبی تلاش کند از اعتبارات تخصیص‌یافته مدیریت شهری به حوزه فرهنگ و هنر استفاده کند، زیرا در صورتی که طرح و برنامه مناسبی ارائه و اجرا نشود بودجه آن به سرعت به سایر پروژه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌ها اولویت‌دار اختصاص می‌یابد.

وی در خصوص زمان انتخاب معاون فرهنگی شهردار مشهد با تأکید بر اینکه انتصابات از اختیارات شهردار بوده و شورا ورودی به این موضوع نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر به طور قانونی وظیفه دخالت در امور اجرایی را ندارد و وزارت کشور و سازمان بازرسی نیز مرتباً این موضوع را مورد تأکید قرار می‌دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: فرهنگ حوزه بسیار حساسی است، لذا به دلیل توقع و انتظاری که از حوزه فرهنگ وجود دارد تغییرات در آن سروصدای زیادی به دنبال دارد. بر این اساس شهردار باید با حوصله و بردباری فردی توانمند را به عنوان مسئول این حوزه معرفی کند. با وجود اینکه معتقدم در این حوزه تأخیر وجود نداشته است، اما تأخیر در انتخاب معاونت فرهنگی شهر و مدیران فرهنگی طبیعی است.

وی اضافه کرد: شورای اسلامی شهر باید چارچوب‌ها و سیاست‌های خود را اعلام کند و حوزه‌های مختلف متناسب با این چارچوب‌ها اقدام کنند، لذا شورا نمی‌تواند به صورت مستقیم در انتخاب مدیران و مسئولان ورود پیدا کند. زیرا شورا در خصوص عملکرد مسئولان و مدیران انتخاب‌شده نظارت دارد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =