مشهد

درآمدزایی از پرورش پرندگان زینتی در مشهد

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: پرندگان زینتی به دلیل مزایایی از قبیل درآمدزایی مناسب، تقاضای خوب، پرورش کم دردسر و نیاز به سرمایه و تجهیزات پایین مقبولیت زیادی در جامعه پیدا کرده است.

علی سادات شیرازی گفت: این قبیل از کسب و کار‌ها به عنوان شغل دوم به خوبی توانسته اند زمینه ساز ظهور فرصت‌های شغلی درآمدزا و زودبازده در کشور باشند.

او گفت: در همین راستا پرورش دهنده با اجرا و پیاده‌سازی طرح پرورش پرندگان زینتی می‌تواند در کنار اشتغالزایی و به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصادی به سود دلخواه خود دست یابد.

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: پرندگان زینتی شامل گونه‌های مختلفی هستند که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌شود به طوطی سانان نظیر مرغ عشق، عروس هلندی، کاسکو و قناری و فنچ‌ها اشاره کرد.این کسب و کار را می‌توان از یک اتاق ۱۵ متری تا سالن‌های بزرگ هم انجام داد.

سادات شیرازی گفت: درحال حاضر در شهرستان مشهد واحد‌های کوچک و بزرگ پرورش پرندگان زینتی بسیاری وجود دارند که در این راستا جهاد کشاورزی نسبت به ساماندهی این واحد‌ها اقدام نموده و نسبت به صدور پروانه و اجرای بازار پرندگان شهرستان اقدام نموده و برای تولید کنندگان این حوزه پروانه نظام مهندسی صادر شده است.

او گفت: در حال حاضر ۴۹۰ واحد پرورشی شناسایی شده در سطح شهرستان مشهد و بیش از ۱۰۰۰ و که بصورت ناشناخته و خانگی به پرورش پرندگان زینتی اشتغال دارند و برآورد تعداد اشتغال در این زمینه بیش از ۱۶۰۰ نفر بصورت مستقیم است.

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: شهرستان مشهد در زمینه صادرات پرندگان زینتی زمینه ارز آوری و صادرات به کشور‌هایی از جمله لبنان، بحرین، کویت امارات، قطر، ترکیه و عراق را دارا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا